Vizeletvizsgálat: Ezekre a betegségekre mutathat rá

Vizeletvizsgálat: Ezekre a betegségekre mutathat rá

Módosítva: 2024.06.21 15:09

A vizeletvizsgálat egy gyors és fájdalommentes diagnosztikai módszer, amiből rengeteg értékes információt tudhatunk meg a szervezet állapotáról. De vajon milyen betegségekre mutathat rá a vizeletvizsgálat? Mikor kérhetik, hogy segítse a diagnózist? Olvasson tovább és ismerje meg, milyen betegségekre mutathat rá a vizeletvizsgálat!

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mi történik a vizeletvizsgálat során?
Milyen tünetek esetén javasolt a vizeletvizsgálat?
Milyen betegségekre mutathat rá a vizeletvizsgálat?
Milyen más esetekben lehet hasznos a vizeletvizsgálat?
Mik a vizeletvizsgálat előnyei és hátrányai?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Mi történik a vizeletvizsgálat során?

A vizeletvizsgálat során a páciens vizeletmintája kerül részletes feldolgozásra és kielemzésre. A vizeletvizsgálat egy népszerű és viszonylag könnyű, nem invazív diagnosztikai módszer, mely sok értékes információt hordoz magában. Általánosságban elmondható, hogy a vizeletvizsgálat segítségével betegségek azonosíthatóak, ellenőrizhető bizonyos terápiák hatékonysága, valamint a szervezet általános állapota is.

A vizeletvizsgálat pontosságához érdemes a reggeli első, középsugaras vizeletből kb. 0,5-1 dl mintát gyűjteni. A vizeletvizsgálat során elsőként a vizelet színe és megjelenése kerül elemzésre. Ez a vizeletvizsgálat szabad szemmel történik, és megállapítható, hogy tiszta vagy zavaros-e vizelet, mely fertőzés vagy fehérje jelenlétére utalhat. A vizeletszíne is tájékoztat minket a szervezet folyadékháztartásáról, de a szedett gyógyszerek, az elfogyasztott ételek és bizonyos betegségek is befolyásolhatják. A normál vizelet színe a szinte áttetsző, világos sárgától a sötét borostyánbarnáig terjedhet.

A vizeletvizsgálat következő lépése a kémiai vizsgálat. Ennek során méréseket végeznek, valamint vizsgálják a vizelet összetevőit. A vizeletvizsgálat kémiai kiértékelése során általában a következő paramétereket mérik:

  • pH-szint
  • Fajsúly vizsgálat
  • Fehérje
  • Glükóz
  • Ketontestek
  • Bilirubin
  • Nitrit

A vizeletvizsgálat következő lépését a vizeletüledék mikroszkóp alatti elemzése jelenti. A mikroszkópos vizsgálat során láthatóvá válnak a vizeletben jelen lévő sejtek, sejttörmelékek, fehérjecilinderek, baktériumok és esetlegesen a húgyúti kövek. A vizeletvizsgálat további lépése lehet a tenyésztéses vizsgálat, melynek során speciális táptalajon kitenyésztik a vizeletben jelen lévő kórokozókat. Erre a legtöbb vizeletvizsgálat során nem kerül sor, ám speciális esetekben – például húgyúti fertőzés gyanúja esetén – hasznos lehet. A tenyésztés és a baktériumok azonosítása mellett antibiotikum rezisztencia vizsgálatot is végeznek, hogy pontosan azonosítható legyen, mely antibiotikum lesznek hatásosak a baktériumok elpusztításában.

Kapcsolódó cikkünk

Véres vizelet nőknél? Ilyen okai lehetnek

A véres vizelet okai közül bizonyos tényezők gyakrabban érintik a nőket, mint például a húgyúti fertőzés, más okok pedig kifejezetten nemhez kötöttek, mint az endometriózis. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a lehetséges magyarázatokat vette számba és kivizsgálás jelentőségére is felhívta a figyelmet.

Milyen tünetek esetén javasolt a vizeletvizsgálat?

A vizeletvizsgálat egy gyakran alkalmazott diagnosztikai eszköz, amelyet számos betegség kimutatására és a vesefunkció ellenőrzésére használnak. Mivel a vizeletvizsgálat sok betegség azonosítását segíti, így nagyon sok olyan tünet is van, amikor hasznos lehet a vizeletvizsgálat. Példaként említhetünk megváltozott vizelési szokásokkal kapcsolatos tüneteket és az általános vagy szisztémás tüneteket is. Mindenképp érdemes lehet a vizeletvizsgálat elvégzése, ha úgy érzi megváltoztak a vizelési szokásai és a következő tüneteket észleli:Vizeletvizsgálat - Urológiai Központ

  • Gyakori vizelési inger
  • Fájdalmas vizelés
  • Égető, csípő érzés vizelés közben
  • Vér a vizeletben
  • Rózsaszínű vagy zavaros vizelet
  • Erős vizeletszag
  • Éjszakai vizelés
  • Vizelési nehézség vagy képtelenség
  • Vizeletürítési inkontinencia
  • Vizeletretenció
  • Alhasi fájdalom vagy görcsök
  • Hátfájás

Természetesnek tűnhet, hogy vizelési panaszok esetén javasolt a vizeletvizsgálat. Az viszont már kevésbé egyértelmű, hogy sok más, szisztémás tünet esetén is nagyon hasznos információkat nyújthat. A következő testi tünetek esetén is érdemes a vizeletvizsgálat elvégzése:

  • Láz
  • Hidegrázás
  • Duzzanat a lábakon, a bokákon vagy a lábszáron
  • Állandó fáradtság
  • Hányinger és hányás
  • Étvágytalanság
  • Sárgaság
  • Fogyás
  • Izomfájdalom
  • Bőrkiütések

Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, fontos, hogy mielőbb forduljon orvoshoz! Az orvos nagy valószínűséggel kéri majd a vizeletvizsgálat és más diagnosztikai vizsgálatok elvégzését, hogy felderítse mi állhat a tünetek hátterében.

Milyen betegségekre mutathat rá a vizeletvizsgálat?

A vizeletvizsgálat segíthet bizonyos betegségek szűrésében, illetve az állapotuk monitorozásában. Érdemes azonban tudni, hogy önmagában a vizeletvizsgálat nem elegendő a legtöbb esetben, hanem további vizsgálatokra is szükség van a diagnózis megalkotásához. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mely betegségekre mutathat rá a vizeletvizsgálat:

  • Húgyúti fertőzések: A vizeletvizsgálat segíthet a bakteriális vagy gombás húgyúti fertőzések kimutatásában. Valójában ezeknek a betegségeknek a legbiztosabb diagnosztikai módszere a vizeletvizsgálat. Amennyiben a vizeletvizsgálat során baktériumok és fehérvérsejtek kerülnek felismerésre, illetve a klinikai tünetek is megvannak, ez igazolja a húgyúti fertőzés fennállását. A húgyúti fertőzések közé tartoznak az alsó húgyutakat érintő betegségek (például a hólyaghurut vagy köznapi nevén a ,,felfázás”, húgycsőgyulladás), valamint a felső húgyutakat érintő, komplikáltabb és súlyosabb betegségek, mint például a vesemedence gyulladás. A húgyúti fertőzések kezelésében nagy szerepet kapnak a hatékony, jól megválasztott antibiotikumok.
  • Vesebetegségek: A vesebetegségek a vesék károsodásával járó kórképek, például a glomerulonefritisz. Ezek a betegségek megnehezítik a salakanyagok és a felesleges folyadék kiválasztását a vérből. Vesebetegségek esetén éppen ezért ödéma keletkezhet testszerte, valamint felszaporodhatnak a vérben a toxikus anyagcsere termékek. A vizeletvizsgálat során a fehérje, vörösvértestek és hengeres testek (az úgynevezett cilinderek) megjelenése utalhat a vesebetegségekre.
  • Vesekövek: A vesekövek apró, kemény kristályok, amelyek a vesékben képződnek. A vizeletvizsgálat kristályok és vörösvértestek jelenlétével utalhat erre a betegségre. Az apróbb vizeletkövek spontán ürülhetnek, ám a nagyobbakhoz orvosi beavatkozásra van szükség. Ezek ürülése ugyanis rendkívüli fájdalommal jár és el is akadhatnak a húgyutakban további szövődményeket okozva.
  • Májbetegségek: Érdekes módon a májbetegségek egy fontos markere, a bilirubin is megtalálható a vizeletben. A bilirubin egy festékanyag, ami az epében található. Amennyiben ez nagy mennyiségben jelenik meg, az utal a máj vagy az epeutak károsodására.
  • Rák: A vizeletvizsgálat néhány esetben a rák korai kimutatására is használható. A vizeletben azonosíthatóak ugyanis a daganatos sejtek és a vörösvértestek.
  • Cukorbetegség: A cukorbetegség egy olyan betegség, amelyben a szervezet nem termel elegendő inzulint, vagy nem használja fel hatékonyan az inzulint. A vizeletben felbukkanó glükóz (cukor) jelezheti a cukorbetegséget, ez ugyanis normál körülmények között nincsne jelen a vizeletben. A cukorbetegség terápiája is nyomon követhető a vizeletvizsgálat segítségével.
  • Magas vérnyomás: Magas vérnyomás esetén a vizeletvizsgálat fehérjék és vörösvértestek jelenlétét mutathatja. A tartósan fennálló magas vérnyomás ronthatja ugyanis a vesefunkciót, melynek egyik jele a fehérje megjelenése a vizeletben. A magas vérnyomás okozta szövődmények azonosításában is hasznos tehát a vizeletvizsgálat.
  • Autoimmun betegségek: Az autoimmun betegségek olyan betegségek, amelyekben az immunrendszer megtámadja a szervezet egészséges szöveteit. A vizeletvizsgálat során mérhető bizonyos antitestek jelenléte, ami segít kimutatni az autoimmun betegségeket.

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen más esetekben lehet hasznos a vizeletvizsgálat?

A vizeletvizsgálat nemcsak a betegségek kimutatásában, hanem sok betegség lefolyásának az ellenőrzésében is hasznos lehet. Vannak ugyanis olyan betegségek, amik ronthatják a vesefunkciót, ennek pedig könnyű szűrőmódszere a vizeletvizsgálat. Ilyen például a már említett magas vérnyomás vagy a cukorbetegség. Az ilyen krónikus betegségek esetén a vizeletvizsgálat tájékoztat minket a betegség lefolyásáról, a terápia sikerességéről vagy a szövődmények esetleges megjelenéséről. A vizeletvizsgálat rendszeres kiértékelése segíti tehát a hatékonyabb és jobb terápia kialakítását.

Ezenkívül a vizeletvizsgálat egy gyakran alkalmazott módszer a következő esetekben is:

  • Mérgezések vagy gyógyszerek kimutatása: Bizonyos mérgezések, valamint a szedett gyógyszerek és azok szintje is nyomon követhető a vizeletvizsgálat kiértékelése során.
  • Terhesség kimutatása és monitorozása: A vizeletvizsgálat során kimutatható a hCG hormon jelenléte, amely a terhesség jele. A terhességi gyorstesztek is mind ennek a hormonnak a vizeletből történő kimutatásán alapszanak. A terhesség későbbi szakaszában is hasznos lehet a vizeletvizsgálat. Ilyenkor ugyanis a vizeletvizsgálat segíthet a magas vérnyomás, a húgyhólyag gyulladás vagy más terhességi problémák korai felismerésében.
  • Rendszeres ellenőrzések, állapotfelmérés: A rutin nagylabor vizsgálat részét is képezi a vizeletvizsgálat. Bizonyos időközönként érdemes tehát a vizeletvizsgálat elvégzése, hogy szűrés jelleggel meggyőződhessünk szervezetünk egészséges állapotáról.

Mik a vizeletvizsgálat előnyei és hátrányai?

A vizeletvizsgálat egy értékes eszköz a szűréshez és diagnosztikai célokra is, viszont fontos tisztában lenni a korlátaival. Éppen ezért összegyűjtöttük, hogy mik a vizeletvizsgálat előnyei és hátrányai.

A vizeletvizsgálat előnyei:

  • Gyors és olcsó: A vizeletvizsgálatok általában gyorsak és olcsók, ami ideálissá teszi őket a szűréshez és a diagnosztikai célokra.
  • Egyszerű és nem invazív: A vizeletvizsgálat egyszerű eljárás, amely nem igényel semmilyen speciális előkészületet vagy felszerelést. A vizeletminta egyszerűen, otthoni körülmények között is összegyűjthető.
  • Korai diagnózis: A vizeletvizsgálat segít időben felismerni különböző betegségeket, akár még a tünetek megjelenése előtt. Például a cukorbetegség vagy vesebetegség korai stádiumában már észlelhetők eltérések a vizeletben.
  • Értékes információkat szolgáltat: A vizeletvizsgálat számos olyan anyagot képes kimutatni a vizeletben, amelyek információt adhatnak a szervezet állapotáról, betegségek fennállásáról.
  • A vesefunkció ellenőrzésére használható: A vizeletvizsgálatot a vesefunkció ellenőrzésére is lehet használni, ami segíthet a veseproblémák korai felismerésében.
  • Terhesség kimutatására használható: A vizeletvizsgálatot a terhesség kimutatására is lehet használni.

A vizeletvizsgálat hátrányai:

  • Hamis eredmények: A vizeletvizsgálat néha nem pontos, és hamis pozitív vagy hamis negatív eredményeket adhat. A pontatlanság hátterében állhat a vizeletminta gyűjtésének vagy tárolásának helytelen módja, a vizelet szennyeződése, illetve a laboratóriumi vizsgálat során elkövetett hibák is.
  • Korlátozott információ: A vizeletvizsgálat csak bizonyos paramétereket vizsgál, például fehérjét, cukrot vagy nitritet. Más betegségek vagy szövődmények esetén további vizsgálatokra lehet szükség.
  • Nem ad teljes képet a szervezet állapotáról: A vizeletvizsgálat csak a vizeletben lévő anyagokról ad információt. Nem ad teljes képet, és más vizsgálatokra is szükség lehet a diagnózis megerősítéséhez vagy a szervezet állapotának teljesebb értékeléséhez.
  • Bizonyos gyógyszerek befolyásolhatják az eredményeket: Bizonyos gyógyszerek befolyásolhatják a vizeletvizsgálat eredményeit. Ezekről minden esetben tájékoztatni kell az orvost, hogy pontosan értelmezhesse az eredményeket.
  • Kellemetlen lehet: Bizonyos emberek számára kellemetlen lehet a vizeletminta gyűjtése, például ha katéter segítségével gyűjtik.

    Téma szakértői

    Dr. Kállai László

    Dr. Kállai László

    urológus, sebész
    Dr. Rákász István

    Dr. Rákász István

    urológus
    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK