A vesefájdalom vagy vesetáji fájdalom egy gyakori urológiai tünet. Több betegségben is előfordulhat, és minden esetben figyelemfelhívó, veszélyt jelző tünetként kell értelmezni. A vesefájdalom ugyanis utalhat arra, hogy az urológiai betegségek súlyosbodtak és elérték a vesét is, ahol maradandó károsodást okozhatnak. Mi lehet az oka a vesefájdalomnak és mikor kell orvoshoz fordulni? Ismerje meg a következő cikkünkből.
Vese fájdalommal kapcsolatos szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Vesefájdalom – Mit kell tudni a veséről?
Vesefájdalom – Hogyan jellemezhető?
Vesefájdalom – Mi lehet az oka?
Vesefájdalom – Milyen más tünetek jelentkezhetnek?
Vesefájdalom – Mikor kell orvoshoz fordulni?
Vesefájdalom – Hogyan kezelhető?
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
A vese páros szerv, a gerinc mindkét oldalán megtalálható a bordakosár alatt. A vesék a hasüreg hátulsó részében helyezkednek el. A vesék számos feladatot ellátnak szervezetben, melyek közül az egyik legfontosabb feladatuk a salakanyagok szűrése. A vesék folyamatosan szűrik a vért és eltávolítják belőle a káros anyagokat: például a lebontott anyagcseretermékeket, a gyógyszer maradványokat és a káros anyagokat is. Ezekből és a felesleges folyadékból jön létre a vizelet. Vesék nélkül nem lehet élni, a tisztító működése nélkül a szervezet hamar egy sokkos állapotba jutna. Úgy is mondhatjuk tehát, hogy a vesék nélkül megmérgeznénk saját magunkat. Akik veseelégtelenségben szenvednek, azoknál mesterségesen dialízissel oldják meg a vér tisztítását.
A vesék ezen kívül olyan hormonokat termelnek, amelyek szabályozza a vérnyomást, valamint a szervezet sav-bázis háztartása felett is őrködnek. A vesék szabályozzák a test folyadékháztartását, a víz és a só mennyiségét is a szervezetben, hogy megőrizzék a megfelelő víz-és elektrolitháztartást. A vesék részt vesznek a vörösvérsejtek termelésének szabályozásában is, valamint a D-vitamin aktiválásában, amely nélkülözhetetlen a kalcium és a foszfor megfelelő felszívódásához és anyagcseréjéhez, ezáltal a csontok egészségéhez.
A vesék tehát létfontosságú feladatokat látnak el a szervezetben, éppen ezért vigyáznunk is kell az egészségükre. Számtalan betegség érintheti a vesét, valamint több szisztémás betegség is elváltozásokat okozhat a vesében. Ha a vesében valamilyen betegség alakul ki, azt tünetekkel jelzi, például a vizelési panaszokkal vagy lázas állapottal. Fontos tudni azonban, hogy a vesebetegségek egyik leggyakoribb tünete a vesefájdalom. Éppen ezért a vesefájdalom tekinthető úgy, mint egy figyelemfelhívás vagy veszélyjelzés. Minden esetben komolyan kell venni és orvoshoz fordulni vele, hogy megőrizhető legyen a vese egészsége. Novemberben, a férfi egészség hónapjában sok férfi dönthet úgy, hogy ellenőrizteti a PSA-szintjét, amit valóban érdemes is évente megtenni. Azonban az eredmények értékelése mindenképpen orvos feladata, ugyanis a riasztónak tűnő emelkedett PSA-szint korántsem csak prosztatarákra utalhat. Dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ urológusa a PSA értékelésére és a prosztatarák tüneteire, kivizsgálásának további lépéseire hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Magas a PSA-szintje? Nem feltétlenül prosztatarák okozza!
A vesefájdalom úgy írható le, mint egy tompa, egyoldali fájdalom a gerinc mellett, nagyjából a hát középső és alsó harmadának határán. A vesefájdalom hasi fájdalomként is érezhető lehet. A vesefájdalom jelentkezhet a test egyik vagy mindkét oldalán, lehet akut (gyorsan kialakuló és jellemzően intenzív) vagy krónikus is (fokozatosan kialakuló és tartós).
A vesefájdalom tünetei változhatnak a kiváltó októl függően: a tompa, kúszó fájdalomtól a mély, intenzív, hányással és lázzal kísért fájdalomig terjedhet. A tompa vesefájdalom gyakran rosszabbodik, ha valaki megnyomja a felette lévő területet. Bizonyos urológiai állapotok azonban intenzív, akár kínzó fájdalmat is kiválthatnak. Ebben az esetben a vesefájdalom mellett más tünetek is jelentkeznek, mint például:
Mivel a vesefájdalom gyakran tompa, a páciensnek nehéz megmondani, hogy a vesékből, vagy a környező szervekből, például az izmokból vagy a csontokból ered-e a fájdalom. Nem ritka, hogy az emberek összetévesztik a vesefájdalmat a hátfájással.
A vesefájdalom hátterében sok egészségügyi probléma állhat. A vesefájdalom utalhat súlyos, vesét érintő betegségekre, például fertőzés, sérülés vagy a vesekő jele is lehet a vesefájdalom. Másrészt azonban az ezeken a területeken jelentkező fájdalomnak gyakran más, nem vesével kapcsolatos okai vannak. Kiindulási helyéből eredően a vesefájdalom hasonló lehet a hát izomzatának fájdalmához. A kettő megkülönböztetését segíti a következő: a háti fájdalom gyakran rosszabbodik testmozgásra (például lehajolás, nehéz tárgyak emelése során) és javul a pihenésre. Ezzel szemben a vesefájdalom állandónak tűnik, amit nem befolyásol a testhelyzet vagy a pihenés.
Az alábbiakban bemutatunk néhány gyakori okot és betegséget, amik miatt kialakulhat vesefájdalom:
Bizonyos betegségek tünete is lehet a vesefájdalom, ezek a következők lehetnek:
A vesefájdalom mellett más tünetek is jelentkezhetnek. Ezeknek a tüneteknek a felismerése is fontos, hiszen segítenek azonosítani a probléma okát vagy meghatározni annak súlyosságát. A következő tünetek jelentkeznek gyakran a vesefájdalom mellett:
Gyakran jár együtt a vesebetegség és a magas vérnyomás - Trombózis- és Hematológiai Központ
Vesekőképződést okozhat a mellékpajzsmirigy zavara - Endokrin Központ
Miért sokkal gyakoribb a húgyúti fertőzés a nőknél? - Urológiai Központ
Mellékvese ultrahang – milyen betegségek kiszűrésére alkalmas? - Ultrahang Központ
A vesefájdalom kapcsán általános elv, hogy minden esetben orvoshoz kell fordulni. Normál körülmények között nem fáj a vese, ha tehát vesefájdalom jelentkezik – még ha ez tompa is – az betegségre utal. Ha pedig a vesefájdalom tartósan fennáll vagy súlyosbodik, sürgősen keresse fel orvosát. Forduljon mihamarabb orvoshoz, ha a vesefájdalom mellett a következő tüneteket tapasztalja:
Amennyiben hirtelen, súlyos vesefájdalom, vizelési képtelenség vagy véres vizelet jelentkezik, forduljon sürgősségi ellátáshoz. A vizelési képtelenség a húgyúti elzáródás jele lehet, ami halálos kimenetelű lehet, ha nem kezelik azonnal.
A vesefájdalom megfelelő kivizsgálása után a kezelőorvos egyéni terápiás javaslatot adhat. A kezelés segít csökkenteni a vesefájdalom kellemetlenségét és javítani az életminőséget. A kezelési javaslat függ a vesefájdalom kiváltó okától. Ha a vesefájdalom oka vesegyulladás volt, az antibiotikumok jelentik az első vonalbeli kezelést. Súlyos vesekőfájdalom esetén a kezelőorvos fájdalomcsillapítót javasolhat, de a sok víz fogyasztása is segíthet a kisebb vesekövek gyors távozásában. Nagyméretű vesekő biztonságos eltávolításához műtététre lehet szükség.
Amennyiben a kivizsgálás során fény derült a vesék csökkent működésére, további kezelésekre is szükség lehet. Ezeknek célja, hogy pótolja a vesék funkcióit. Egyeseknek például átmenetileg dialízisre lehet szükségük. Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Böszörményi-Nagy Géza