A vesék kritikus feladatot látnak el a szervezetben azáltal, hogy megszabadítják a salakanyagoktól és a felesleges folyadéktól. Hazánkban gyakori a vesebetegségek előfordulása, minden 10. embert érint. A vesebetegségek végső formája a vese leállás. A vese leállás olyan állapot, amikor az egyik vagy mindkét vese már nem működik önállóan. A vese leállás okai közé tartozik a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a különböző akut vesesérülések. A vese leállás tünetei között megemlíthető a fáradtság, hányinger és hányás, duzzanat, a mosdóba járás gyakoriságának változása és a mentális zavartság. A vese leállás kezelése magában foglalja a dialízist vagy a veseátültetést.
Vese leállással kapcsolatos szolgáltatásaink
Mi az a vese leállás?
Mit csinálnak a vesék?
Kit érint a vese leállás?
Melyek a vese leállás első figyelmeztető jelei?
Melyek a vese leállás leggyakoribb okai?
Hogyan diagnosztizálják a vese leállást?
Hogyan kezelik a vese leállást?
Milyen gyógyszerekkel kezelik a vese leállást?
Meggyógyulhat valaki a vese leállásból?
Hogyan előzhető meg a vese leállás?
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
A vese leállás azt jelenti, hogy az egyik vagy mindkét vese már nem működik jól önmagában. A vese leállás néha átmeneti és gyorsan kialakuló (akut). Máskor krónikus (hosszú távú) vese leállásról van szó, amely egy fokozatosan, lassan romló állapot. A vese leállás a vesebetegség legsúlyosabb stádiuma. Kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet a vese leállás, ugyanis a vese ilyenkor nem tudja ellátni a funkcióját, hogy szűrje és eltávolítsa a méreganyagokat. Ennek hiányában pár nap alatt felszaporodhatnak a méreganyagok a szervezetben. Ha vese leállás lép fel egy betegnél, kezelés nélkül néhány napot vagy hetet élhet túl. A dialízis vagy a veseátültetés segíthet abban, hogy továbbra is hosszú életet élhessen a beteg. A kezelési terv magában foglalhatja gyógyszerek szedését és speciális diéta követését is.
A vesék bab alakú, körülbelül ökölnyi méretű szervek. A bordák alatt, a hát felé helyezkednek el. A legtöbb embernek két működő veséje van, de lehet élni csak egy vesével is, amíg az megfelelően működik.
A veséknek több feladata is van. Az egyik legfontosabb feladata az, hogy segítsen a szervezetnek a méreganyagok kiürítésében. A vesék kiszűrik a vért, és a salakanyagokat a vizelettel (vizelettel) küldik ki a szervezetből.
Ha a vesék nem működnek megfelelően, a salakanyagok felhalmozódnak a szervezetben. Ha ez megtörténik, az illető rosszul érzi magát, mérgezéses tünetek lépnek fel és végül kezelés nélkül meghal. Sok ember megfelelő kezeléssel képes együtt élni évekig a vese leállással. A vesefertőzés bizonyos baktériumok elterjedésének „köszönhető”, és dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint komoly esetekben nem elégséges a tünetek házilagos enyhítése. Kapcsolódó cikkünk
Elégségesek a házi gyógymódok vesefertőzésnél?
A vese leállás bárkit érinthet. Azonban nagyobb lehet a kockázata a vese leállás kialakulásának, ha az illető:
Sokan kevés vagy semmilyen tünetet nem tapasztalnak a vesebetegség korai szakaszában. A krónikus vesebetegség (CKD) azonban folyamatosan romlik, folyamatos károsodást okozva. A CKD és a vese leállás tünetei emberenként eltérőek. Ha a vesék nem működnek megfelelően, az alábbi jelek közül egyet vagy többet észrevehet:
Gyakran jár együtt a vesebetegség és a magasvérnyomás - Trombózis Központ
Cukorbetegség szövődményei - Cukorbeteg Központ
13 kis lépés az életmódban - a diasztolés vérnyomás csökkentéséért - Kardiológiai Központ
Természetes módszerek a koleszterinszint csökkentésére - Kardiológiai Központ
A cukorbetegség és a magas vérnyomás a krónikus vesebetegség és a vese leállás leggyakoribb okai. A kezeletlen cukorbetegség magas vércukorszinthez (hiperglikémia) vezethet. A tartósan magas vércukorszint pedig károsíthatja a veséket és más szerveket is. A magas vérnyomás azt jelenti, hogy a vér erőteljesen közlekedik a szervezetben lévő erekben. Idővel és kezelés nélkül ez az extra erő károsíthatja a veseszövetet. A vese leállás általában lassan fokozatosan alakul ki.
A CKD egyéb okai, amelyek vese leálláshoz vezethetnek, a következők:
Vese leállás is kialakulhat gyorsan, váratlan ok miatt. Az akut vese leállás az, amikor a veséi hirtelen elveszítik működési képességüket. Az akut vese leállás órákon vagy napokon belül kialakulhat. Gyakran átmeneti.
Az akut vese leállás gyakori okai közé tartoznak:
A vesék állapotának felmérésére és a vese leállás diagnosztizálására számos vesefunkciós mérés áll rendelkezésre.
A vese leállás kezelése a probléma okától és mértékétől függ. A krónikus betegség kezelése lelassíthatja a vesebetegség előrehaladását. Ha vese leállásban szenved a beteg, kezelésre van szüksége ahhoz, hogy életben maradjon. A vese leállásnak két fő kezelési módja van. A krónikus vese leállás követési és kezelési módszerei a következők lehetnek:
A vese leállás gyógyszeres kezelésére számos lehetőség van. Ezek közül a vese leállás okától és súlyosságától függően választja ki az orvos a megfelelő gyógyszeres kezelést:
Megfelelő kezeléssel fel lehet épülni a vese leállásból. Előfordulhat, hogy élete hátralévő részében kezelésre lesz szüksége a betegnek.
Bár a krónikus vese leállás nem visszafordítható, tehet lépéseket a veseműködés megőrzése érdekében. Az egészséges szokások és rutinok lelassíthatják, hogy veséi milyen gyorsan veszítik el a működőképességüket. Érdemes a vesék védelmében a következőeket tennie:
Rendelés típusa: