A véres vizelet (haematuria) gyakori jelenség, bár sokszor nem is tudunk róla, hogy vörösvértest van a vizeletben. A nagyon banális okoktól a súlyos kórképekig, bármi állhat a véres vizelet hátterében. Így a véres vizelet hátterében álló ok kivizsgálása és kezelése nagyon fontos. A következő cikkben ismertetjük a véres vizelet leggyakoribb okait, a tüneteit, és hogy mikor kell orvoshoz fordulni.
Mik a véres vizelet leggyakoribb okai?
Mik a véres vizelet hajlamosító tényezői?
Miért fordul elő véres vizelet gyakrabban a nőknél?
Hogyan vizsgálható ki a véres vizelet?
Hogyan kezelhető a véres vizelet?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A véres vizelet azt jelenti, hogy vér található a vizeletben. Ezt sokszor mi magunk is láthatjuk, rózsaszínnek, pirosnak, vagy akár barnás színűnek is tűnhet miatta a vizelet, ennek oka, hogy a vörösvértestek megváltoztatják a vizelet eredeti sárgás színét. Elég pár vörösvértest a vizeletben, akkor már a színe rózsaszín lesz, és szabad szemmel is látni, hogy vér van a vizeletben. Ezt makroszkópos hematuriának nevezzük. Előfordulhat azonban az is, hogy a vizelet nem színeződik el, de a laboratóriumi vizsgálat kimutatja a vörösvértestek jelenlétét. Ezt nevezzük mikroszkópos hematuriának. Az emberek 10%-nál fordul elő ez a tünet és leggyakrabban nőknél jelentkezik.
A véres vizelethez más tünetek is kapcsolódhatnak, például a fájdalmas, égő érzés vizeletürítéskor, derék-táji fájdalom, gyakori vizelési inger. Fontos utánajárni, hogy mi állhat a véres vizelet hátterében, ugyanis számtalan dolog okozhatja ezt a kellemetlen és ijesztő tünetet. Nem gondolnánk, de például az étrendünk is okozhatja a vizelet elszíneződését, például a sok feketeszeder, cékla fogyasztása után szintén rózsaszínes árnyalatban mutatkozhat a vizelet, ezt azonban nagyon fontos elkülöníteni a valódi véres vizelettől. Ugyanígy a menstruáció során is kerülhet vér a vizeletbe, amitől szintén azt hihetjük első ránézésre, hogy véres vizelettel állunk szemben, azonban a véres vizelet ilyen értelemben a húgyúti rendszerhez kapcsolódóan jelenik meg. Fontos elsőként ezeket az okokat kizárni, és utána felfedezni a véres vizelet valódi hátterét. A kórkép ráadásul gyakori, bármelyik korosztályt érintheti, és sokan pedig visszatérő panaszként számolnak be róla.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A véres vizelet tünetei leginkább attól függnek, hogy mi is valójában a hátterében megbúvó ok, hiszen akkor nem csupán általános tünetek jelentkeznek, hanem a betegségre specifikusak is. Azonban itt lehet olvasni azokat a tüneteket, amik a leggyakrabban jelentkeznek véres vizelet esetén:
A merevedési zavar kezelési, megoldási lehetőségei közül az egyik az injekciós terápia, amelynek eredménye a spontán erekció. Mikor jöhet szóba ez a megoldás? Hová kell szúrni az injekciót? Fájdalmas-e az injektálás? A legfontosabb kérdésekre dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa válaszolt.
A véres vizelet tehát egy igen gyakori kórkép. Nemtől, kortól függetlenül mindannyian tapasztalhatunk véres vizeletet. Azonban bizonyos tényezők szerepet játszanak abban, hogy gyakrabban forduljon elő véres vizelet.
Női nem: A nők hajlamosabbak a véres vizelet előfordulására, ennek pedig anatómiai okai vannak. A nőknek jóval rövidebb a húgycsövük, mint a férfiaknak, így rövidebb utat kell megtenniük a baktériumoknak ahhoz, hogy elérjék a húgyhólyagot, és húgyúti fertőzéseket okozzanak. A férfiak anatómiailag jobban védve vannak ettől a fajta fertőzéstől, azonban ha mégis jelentkezik véres vizelet, akkor annak súlyosabb a lefolyása náluk.
Életkor: Férfiak esetében idősödve gyakoribb a véres vizelet. Középkorú és idősebb férfiak gyakrabban tapasztalhatnak véres vizeletet a megnagyobbodott prosztatamirigy miatt. Továbbá a daganatok előfordulási gyakorisága is emelkedik 50 éves kor felett, ami szintén véres vizelethez vezethet.
Családi anamnézis: A családban korábban előfordult vesét érintő betegségek hajlamot adhatnak arra, hogy egy másik családtagnál ismét megjelenjenek. Ha tehát egy közeli családtag gyakran tapasztalt véres vizeletet, könnyen lehet, hogy más is örökölte a hajlamot, anatómiai variációt és nála is előfordulhat véres vizelet.
Gyógyszerek: Számos gyógyszer okozhat mellékhatásként véres vizeletet, így akik szedik őket, tapasztalhatják a színváltozást. Például a cyclophosphamid, henazopyridine, thioradizine, penicillin, aspirin, heparin, warfarin, rifampicin, metronidazol is állhatnak a véres vizelet hátterében.
Katéterezés a közelmúltban: Katéterezés során felsérthetőek a húgyutak, valamit fertőzés is bevihető, ami jobban hajlamosít véres vizeletre.
A véres vizelet előfordulása gyakoribb nőknél, a különbségnek pedig anatómiai okai vannak. Az ok abban keresendő, hogy a nők húgycsöve csupán kb. 4 cm hosszú, míg férfiaknál ez a szám 18-20 cm is lehet. Egy másik fontos anatómiai tényező a végbélnyílás közelsége a húgycsőnyíláshoz. Ugyanis a bélrendszerünkben természetesen előforduló baktériumok a húgycsőbe kerülve fertőzéseket okozhatnak. A bélrendszerben ők (pl. E. Coli, Enterococcus) a normálflóra részeként fordulnak elő, azonban más helyen károsak lehetnek. A húgyúti fertőzések hátterében leggyakrabban ezek a kórokozók állnak, de Staphylococcus, Pseudomonas aurigenosa, Proteus mirabilis, Klebsiella is előfordulhat. Ezek a kórokozók és kevert fertőzések főként kórházakban, nosocomiális fertőzéskor fordulhatnak elő, például katéterezés kapcsán. (A húgyúti fertőzések a harmadik leggyakoribb nozokomiális fertőzések). A baktériumok a húgycsövön felfele haladva elérhetik a húgyhólyagot cystitist, hólyaggyulladást okozva, majd onnan tovább terjedve akár a veséket is elérhetik. A vesékben ilyenkor vesemedence gyulladást okoznak.
Tehát a véres vizelet azért gyakoribb a nőknél, mert a húgyúti fertőzések is jóval gyakoribbak, és ezek szövődménye, tünete lehet a véres vizelet.
Sokszor szabad szemmel láthatjuk a véres vizeletet, a vizelet megváltozott színét, mely nagyon ijesztő lehet. Ilyen esetben érdemes kivizsgáltatni, de más esetekben és szintén gyakran az is előfordulhat, hogy a véres vizelet jelenlétére csak a laboratóriumban derül fény. A véres vizelet jellege és az egyéb jelentkező tünetek utalnak a probléma helyére. A mikroszkópos véres vizelet a vesék érintettségére hagy következtetni, míg a makroszkópos véres vizelet a húgyutak alsó részének érintettségére utal.
A vér jelenlétét a vizeletben minden esetben laboratóriumi vizsgálattal lehet kimutatni, amelyhez vizeletmintára van szükség. Általánosságban elmondható, hogy a vizeletmintához a reggeli első, középsugaras (a vizeletindítás után kicsivel) vett minta a legjobb. Ha ebben a vizeletmintában igazolódott a véres vizelet (Az 5 vörösvértest/µl-t meghaladó vérmennyiséget nevezzük véres vizeletnek, amit már gyorsteszttel, vizelet tesztcsíkkal is ki lehet mutatni), akkor mindenképpen ki kell vizsgálni a véres vizelet hátterében álló okot. A laborelemzés során a vizelet vörösvértest tartalmán kívül egy másik paraméter is fontos, a mikroszkópos üledékvizsgálat. Ennek során vizsgálják a vörösvértestek alakját. Amennyiben megváltozott alakjuk van pl. gyűrűforma kiboltosulásokkal, az glomerularis, vese eredetű vérvesztésre utal. Glomeruláris eredet esetében láthatunk úgynevezett vörösvértest cilindereket is, melyek tulajdonképpen az összecsapzódott vörösvértesteket tartalmazzák, alakjuk pedig a tubuluson át haladáskor vette fel a cilinder formát. Amennyiben változatlan alakú (fánkra hasonlító) vörösvértesteket láthatunk, az a lentebbi területekről, a vizeletelvezető rendszerből, például a húgyhólyagból vagy a húgycsőből származó vérzésre utal. Ezek a paraméterek tehát segítenek eldönteni a vérzésforrás helyét.
Ezeken a paramétereken és a részletes anamnézisen túl képalkotó vizsgálatra is sor kerülhet, mely az esetleges rosszindulatú elváltozásokat, vagy kő jelenlétét igazolhatja. Képalkotó vizsgálatok közül a leggyorsabb, legkönnyebben elérhető választás az ultrahang, de a húgyúti kövek kimutatására az alacsony dózisú CT-vizsgálat a legjobb választás. Szakorvosaink a pontos anamnézis felmérése után és a szükséges vizsgálatok eredménye alapján javasolják a legjobb kezelést. Gyakori vizelési inger - JóAlvás Központ Nemi betegségek - Urológiai Központ Prosztata megnagyobbodás - Ultrahang Központ Vizelettartási zavar - Nőgyógyászati Központ Húgyúti fertőzésnél mindig szükséges az antibiotikum? - Urológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A véres vizelet önmagában csupán egy tünet, a kezelése attól függ, hogy mi okozta a véres vizeletet.
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
Telefonszám: +36 30 512 1375