Strandolás és húgyúti fertőzések

Strandolás és húgyúti fertőzések

Módosítva: 2024.08.23 19:00

A húgyúti fertőzések különösen gyakoriak a nyári időszakban, strandolás alatt. A strandolás és a nedves, meleg környezet elősegíti a kórokozók bejutását a húgyutakba. a húgyúti fertőzések zavaró tüneteket okoznak és könnyen elronthatják a nyaralást, ezért érdemes tudni, hogy milyen lépesekkel előzhetőek meg!

Van kapcsolat a strandolás és a húgyúti fertőzések között?
Miért lehetnek gyakoribbak strandolás alatt a húgyúti fertőzések?
Milyen tünetekkel jelentkeznek a húgyúti fertőzések strandolás alatt?
Hogyan kezelhetőek a húgyúti fertőzések?
Szabad úszni és vízbe menni a strandolás alatt, ha fennállnak húgyúti fertőzések?
Hogyan előzhetőek meg a húgyúti fertőzések strandolás alatt?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Van kapcsolat a strandolás és a húgyúti fertőzések között?

A húgyúti fertőzések az egyik leggyakoribb fertőzésnek számítanak, különösen a nők körében. A nők körülbelül 60 százalékánál és a férfiak 12 százalékánál jelentkezik legalább egy húgyúti fertőzés életük során. Érdemes tudni, hogy mindkét nem nyáron fogékonyabb a húgyúti fertőzések kialakulására. Vajon mi lehet az oka, hogy nyáron és strandolás alatt gyakrabban jönnek létre húgyúti fertőzések? A strandolás több szempontból is hajlamosít a húgyúti fertőzések létrejöttére. Példaként említhetjük, hogy a természetes vizekben könnyen előfordulhatnak baktériumok, míg az uszodai vizekben a túlzott mennyiségű klór és fertőtlenítőszer okozhat helyi irritációt, ami után könnyebben megtelepednek a baktériumok. A sokáig hordott vizes fürdőruha is elősegíti a húgyúti fertőzések kialakulását.

A húgyúti fertőzések rendkívül zavaró tüneteket okozhatnak, amik elronthatják a nyaralást. A húgyúti fertőzések miatt gyakori vizelési inger, égő, csípő vizeletürítés és véres vizelet jöhet létre. Általános fáradtság és rosszkedv is társulhat a korábban említett tünetekhez. Ez mind elronthat egy aktív nyaralást, és ijedelmet okozhat például a véres vizelet. A húgyúti fertőzések a legtöbb esetben csupán az alsó húgyutakat (a húgyhólyagot és a húgycsövet) érintik és nem okoznak súlyos fertőzést. Előfordulhat azonban – különösen a gyengült immunrendszerrel élők körében, vagy azoknál, akiknél valamilyen vizeletelfolyási akadály áll fent -, hogy a húgyúti fertőzések feljebb is terjednek és elérhetik a vesét vesemedence gyulladást és egy súlyosabb betegséget okozva. Ilyen esetben már láz és vesetáji fájdalom is megjelenhet.

Érdemes tudni, hogy a strandolás alatti húgyúti fertőzések különböznek a ,,honeymoon” cisztitisznek nevezett betegségtől. A honeymoon cisztitisz (vagy más néven a nászutasok betegsége) szintén a húgyhólyag gyulladásának egy formája; ám ez a típus jellemzően a szexuális aktivitást követően jelentkezik. Ilyenkor a húgycsőnyílás irritálttá válhat, és ez megkönnyíti a baktériumok bejutását a húgycsőbe, onnan pedig a húgyhólyagba. A húgyúti fertőzések elkerülése érdekében fontos, hogy figyeljünk a higiéniai szabályokra, idejében cseréljük le a nedves fürdőruhát, és ne halogassuk a vizelést!

Kapcsolódó cikkünk

Hólyagfájdalom és zavaros vizelet is utalhat felfázásra

A nők döntő része átélte már a „felfázás” kínzó tüneteit, amely valójában egy húgyúti fertőzés. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebésze az okokról, a kezelésről és a rizikófaktorok minimalizálásáról beszélt.

Miért lehetnek gyakoribbak strandolás alatt a húgyúti fertőzések?

Nyáron, főként a nyaralások és strandolás alatt gyakoribbak a húgyúti fertőzések. Strandolás és húgyúti fertőzések - Urológiai KözpontA strandolás ugyanis már önmagában is hajlamosít a húgyúti fertőzések létrejöttére, ám ehhez nyáron még további kockázati tényezők is hozzáadódnak. A kiszáradás miatt is gyakoribbak a húgyúti fertőzések. Mivel a hőmérséklet nyáron a legmagasabb, könnyen kiszáradhatunk a fokozott izzadás miatt. A folyadékpótlás hiánya ilyen esetben gyakoribbá teheti a húgyúti fertőzések kialakulását. Az is gyakori probléma nyáron, hogy a sok természetben eltöltött idő miatt ritkábban jutnak el mosdóba az emberek. A vizelet hosszabb ideig való visszatartása szintén hajlamosít a húgyúti fertőzések kialakulására, mert a baktériumok hosszabb ideig tartózkodnak a húgyhólyagban.

A fenti okok mellett a strandolás közvetlenül is növeli a húgyúti fertőzések kockázatát. A nedves környezet kedvez a baktériumok szaporodásának. Így, ha valaki hosszabb ideig viseli a nedves fürdőruháját, az növeli a húgyúti fertőzések kockázatát, mivel a baktériumok könnyebben bejuthatnak a húgyutakba. Ha a strand vagy uszoda vize nem megfelelően tisztított vagy egyenesen szennyezett, az esélyessé teszi a húgyúti fertőzések hátterében álló baktériumok jelenlétét. Ezek a baktériumok könnyen bejuthatnak a vízben tartózkodás közben a húgycsőbe. Ez fokozottan igaz a természetes vizekre, ahol a vízminőség kevésbé ellenőrzött. A húgyúti fertőzések különösen gyakoriak a nők esetében, mivel a női húgycső rövidebb, és közelebb található a végbélhez. Érdemes tudni, hogy a húgyúti fertőzések hátterében nem csak a külsőleg bejutó baktériumok állhatnak, hanem az esetek nagyrészében a végbél felől, a bélbaktériumokkal történik a fertőződés.

A strandolás során a homok, só vagy a klórozott víz irritálhatja a nemi szerveket és a húgycsövet, ami növeli a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát. Az irritáció következtében a húgycső érzékenyebb lehet a fertőzésekre, mivel a természetes védekező mechanizmusok gyengülhetnek. Strandolás és nyaralás alatt ráadásul alapból is legyengülhet az immunrendszer. A hosszabb ideig tartó napozás, a fizikai aktivitás, illetve a megváltozott életmódbeli szokások gyengíthetik az immunrendszert, ami kevésbé ellenállóvá teszi a szervezetet a fertőzésekkel szemben.

Milyen tünetekkel jelentkeznek a húgyúti fertőzések strandolás alatt?

A húgyúti fertőzések akkor jönnek létre, amikor a baktériumok a húgycsövön keresztül bejutnak a húgyutakba, és feljutnak a hólyagba. A húgyúti fertőzések rendkívül gyakoriak, de tagadhatatlan, hogy kellemetlen és fájdalmas tüneteket okoznak. A húgyúti fertőzések gyakori tünetei a következők:

Hogyan kezelhetőek a húgyúti fertőzések?

A húgyúti fertőzések a leghatékonyabban antibiotikumok segítségével kezelhetőek. Mivel ezeket a gyógyszereket csak orvosi javallatra lehet kiváltani, érdemes a húgyúti fertőzések tüneteikor mihamarabb szakemberhez fordulni. Az urológus meg tudja állapítani, hogy valóban fennáll-e húgyúti fertőzés és hogy milyen típusú gyógyszert ajánl ellene. A kezelés alatt érdemes sok vizet inni, hogy az is segítse a húgyutak tisztulását.

Szabad úszni és vízbe menni a strandolás alatt, ha fennállnak húgyúti fertőzések?

Húgyúti fertőzések esetén a strandolás kerülését javasolják a szakemberek. Ha mégsem tud ellenállni az úszásnak, figyeljen arra, hogy rövid ideig ússzon, és a vízben töltött idő után alaposan mossa meg és szárítsa meg magát. Az is fontos, hogy a vízben töltött idő után mossa ki és szárítsa meg a fürdőruháját. Ha mosás nélkül hordja újra a fürdőruhát, könnyen kialakulhatnak húgyúti fertőzések, vagy könnyen újrafertőződhet egy már gyógyulófélben lévő páciens. Ha az úszás után súlyosbodnának a tünetek, érdemes minél előbb orvoshoz fordulni!

Hogyan előzhetőek meg a húgyúti fertőzések strandolás alatt?

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány tippet, melyek segítségével megelőzhetőek a húgyúti fertőzések nyáron, a strandolás alatt, hogy a teljes nyaralás önfeledten telhessen:

  • Maradjon hidratált: Egyszerű és hatékony módja a nyári húgyúti fertőzések megelőzésének, ha sok folyadékot iszik és hidratált marad. Az elegendő vízivás segít abban, hogy gyakran vizeljen, ami lehetővé teszi, hogy a baktériumok kiürüljenek a húgyutakból. Nyáron érdemes legalább két és fél liter vizet fogyasztani.
  • Rendszeresen ürítse ki a hólyagját: Ha ki kell menni a mosdóba, menjen! Ne tartsa vissza a vizeletét, mert azzal csak növeli azt az időt, amit a baktériumok a húgyutakban töltenek.
  • Elölről hátrafelé használja a WC-papírt: A húgyúti fertőzés megelőzésének kulcsa az, hogy korlátozzuk a baktériumok hozzáférését a húgycsőhöz. Mivel a nők húgycsöve rövidebb, a baktériumok sokkal könnyebben jutnak be a hólyagjukba. Az elölről hátrafelé történő törlés azonban segít megelőzni, hogy a baktériumok a végbél területéről átterjedjenek a hüvelybe és a húgycsőbe.   
  • Kerülje a szűk alsóruházatot és fürdőruhát: A meleg, nedves alsóneműk és fürdőruhák elősegíthetik a baktériumok elszaporodását, ami fertőzést okozhat. A húgyúti fertőzés megelőzése érdekében javasoljuk, hogy a lehető leghamarabb öltözzön át a nedves fürdőruhából. Ugyanez igaz a nedves ruházatra is, ezért izzadás után is érdemes tiszta alsóneműre váltani.
  • Közösülés után menjen ki a mosdóba: A szexuális együttlét során elkerülhetetlen, hogy a húgycső is ki legyen téve a partner nemi szerve területéről származó baktériumoknak. Emiatt a közösülés a húgyúti fertőzések gyakori oka. A megelőzés érdekében fontos a szexuális együttlét után mihamarabb kiüríteni a baktériumokat pisiléssel.
  • Vizsgálja felül a kozmetikai és fogamzásgátló termékeket: A pesszárium, a spermiciddel kezelt óvszer és a kenőanyag nélküli óvszer irritálhatják a húgyutakat, és baktériumok elszaporodásához vezethetnek. Bizonyos tusfürdők is irritálhatják a húgyutakat, így érdemes felülvizsgálni ezeket a termékeket és szükség esetén lecserélni őket.

    Téma szakértői

    Dr. Nagy Károly PhD

    Dr. Nagy Károly PhD

    urológus
    Dr. Lakos Gábor

    Dr. Lakos Gábor

    csecsemő- és gyermekgyógyász, belgyógyász
    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK