A férfiak körében, a húgy-ivarrendszer problémái közül vezető helyet foglalnak el a prosztata megbetegedései. A leggyakrabban előforduló betegségek a prosztatagyulladás, a jóindulatú prosztata megnagyobbodás és a prosztata rákos megbetegedései.
A prosztata leggyakoribb megbetegedései
A prosztata leggyakoribb megbetegedései részletesebben: Prosztatagyulladás
A prosztata leggyakoribb megbetegedései részletesebben: Prosztata megnagyobbodás
A prosztata leggyakoribb megbetegedései részletesebben: Prosztatarák
A prosztata betegségeinek diagnosztikája
A prosztata megbetegedéseinek kezelési lehetőségei
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A prosztata, vagy dülmirigy gesztenye alakú és nagyságú, a húgyhólyag alatt, körülfonva a húgyvezetéket, helyezkedik el. A kivezető csöve a húgycsőbe nyílik, ugyan úgy, mint az ondóvezetéké. A megtermékenyítés során mindkét váladékra szükség van, a hímivarsejtek anyagcseréjéhez és mozgásához. Így a prosztata folyadék az ondó része, mely ejakuláció közben, a prosztata izmainak összehúzódásának köszönhetően préselődik ki.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A prosztata egy kis mirigy, amely a férfi reproduktív rendszer része, és számos fontos szerepet játszik. A prosztata főként a sperma kialakításában és a megtermékenyítési folyamatban játszik szerepet- Alább olvashatók a prosztata legfontosabb funkciói:
A krónikus kismedencei fájdalom szindróma kifejezés sokszor a nőkkel fonódik össze, holott a férfiaknál is megjelenhet ez a probléma – elsősorban a prosztatagyulladás kapcsán. Dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A prosztata megbetegedések szakorvosi kivizsgálása nagyon fontos, mert a betegségek tünettana nagyon hasonlóak.
A prosztata leggyakoribb megbetegedései közé tartoznak a következők:
Az egyes megbetegedések kialakulásának okai mögött genetikai tényezők, életmód, táplálkozás és öregedés is egyaránt helyet kap. A rendszeres orvosi ellenőrzések és a szükséges szűrővizsgálatok segíthetnek a megbetegedések korai felismerésében és kezelésében. Ha valakinél szokatlan tünetek jelentkeznek, például vizelési problémák, véres vizelet, fájdalom vagy más panasz a prosztatával kapcsolatban, forduljon Központunk munkatársaihoz a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
A prosztata gyulladásos megbetegedései között akut és krónikus gyulladást tudunk megkülönböztetni.
Az akutan jelentkező betegségnél az általános gyulladás tünetei mellett (láz, rossz közérzet) gyakori vizelési inger jelenik meg, illetve előfordulhat véres vizelet, vagy a húgycsőből gennyes folyás is. Jellemző még, hogy a gyakori vizelési inger ellenére csak pár csepp vizelet ürül. Az alhasi területről fájdalom sugárzik ki a végbélbe. A prosztata duzzanata miatt a húgycső összeszűkül, a vizelet sugara egyre vékonyabb lesz. Ha elzáródás történik a gyulladás okozta megnagyobbodás miatt, akkor állandó vizelési inger mellett nem ürül vizelet, amire a köldök alatt előredomborodó egyre telítődő hólyag utal.
A betegség kezeléséhez mindenképpen szakorvos segítségét kell kérni. A bakteriális fertőzés igazolása után, hosszan tartó, célzott antibiotikumos kezelést kell folytatni. A gyulladás elhanyagolása életveszélyes állapotot idézhet elő.
Általában idősebb korban jelentkező probléma, mely nem teljesen kikezelt akut gyulladás következménye, de akár a szervezetben jelenlevő góc következménye is lehet. A sok üléssel járó foglalkozású páciensek esetében gyakrabban előforduló probléma. A tünetei enyhébbek, de kellemetlenebbek. Fájdalom, gyakori vizelési inger, akár éjszaka több alkalommal is, potencia és libidó csökkenés. A szakorvos által előírt kezelés akár hónapokig tartó folyamat is lehet.
A prosztata megnagyobbodás általában 40 éves kor körül alakul ki. Ilyenkor nem sejtszaporulatról beszélünk, hanem a sejtek mérete növekszik meg (hiperplázia), összenyomva a prosztata belsejében lévő ereket, idegeket. Így a keringés romlik és fájdalom lép fel. A megnagyobbodott prosztata összenyomja a húgyvezetéket.
A prosztatarák a férfiak rákos megbetegedései között a harmadik leggyakrabban kialakuló betegség. Ritka, hogy 60 évnél fiatalabb férfiaknál jelentkezik. Ilyenkor nem a saját sejtek hiperpláziájáról beszélünk, hanem a daganatos szövetet kóros, szabálytalanul osztódó sejtek alkotják.
Sajnos sokszor már végső stádiumban diagnosztizálják, mivel tünetei hasonlítanak a jóindulatú prosztata megnagyobbodás panaszaira, így az időben történő, differenciál diagnózis nagyon fontos. A betegség gyanújelei még a véres vizelet, illetve a vizeletürítéskor jelentkező égető, csípő érzés. A diagnózis felállítására az úgynevezett PSA laborvizsgálat és a prosztat biopszia elvégzése szükséges.
A prosztata betegségeinek diagnózisa számos klinikai vizsgálatot és eljárást foglal magában, attól függően, hogy melyik megbetegedést gyanítják. Itt néhány általános diagnosztikai módszer:
Mi az a PSA-szint?- Urológiai Központ
Gyakori vizelési inger - JóAlvás Központ
Jó vagy rosszindulatú? A prosztata megnagyobbodás vizsgálata - Ultrahang Központ
Mielőtt bármiféle kezelésbe, legyen az gyógyszeres, vagy alternatív terápia, belekezdünk, fontos szakorvost felkeresni a pontos diagnózis felállítására. Az általa kért vizsgálatok eredményéből derül ki, hogy jóindulatú prosztata megnagyobbodás, vagy esetleg prosztatarák áll a tünetek hátterébe.
A prosztata megbetegedéseinek kezelése a konkrét diagnózistól és a megbetegedés típusától függ. Itt néhány kezelési lehetőség a prosztata megbetegedéseire: