A női nemi betegségek előfordulása sokkal gyakoribb, mint amennyit beszélünk róla és mint ahányan orvoshoz fordulnak vele. A női nemi betegségek mind a mai napig tabu témának számítanak, sokan megbélyegezve érzik magukat általa. A női nemi betegségek elsősorban szexuális érintkezés útján terjednek, de ritkábban uszodában, közös törölközőhasználattal vagy nem alaposan takarított mosdóhasználatkor is megfertőződhetünk. Ha női nemi betegség gyanúja merül fel, érdemes kivizsgáltatni, ugyanis számos súlyos szövődményt okozhatnak. Az alábbi cikkben eloszlatjuk a női nemi betegségekkel kapcsolatos tabukat, tévhiteket és összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Olvasson tovább és ismerje meg a női nemi betegségek témakörét!
Női nemi betegségekkel kapcsolatos szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mit jelentenek a női nemi betegségek?
Hogyan terjednek a női nemi betegségek?
Mik a leggyakoribb női nemi betegségek?
Mik a női nemi betegségek kockázati tényezői?
Milyen tünetekkel jelentkeznek a női nemi betegségek?
Milyen szövődményeket okozhatnak a női nemi betegségek?
Hogyan történik a női nemi betegségek kivizsgálása?
Létezik szűrés a női nemi betegségek azonosítása érdekében?
Hogyan történik a női nemi betegségek kezelése?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A női nemi betegségek a nőket érintő, szexuális úton terjedő fertőzéseket jelentik. Habár az adott korokozók a férfiakat és a nőket egyaránt megfertőzhetik egy együttlét során, sok esetben más tünetekkel jelentkezik a betegség. A nők eltérő anatómiai felépítése miatt más jellegű szövődményeket okozhatnak az elhúzódó női nemi betegségek. Ezek miatt a nemi betegségek bemutatása a nőket érintő szempontból egy fontos témakor.
A női nemi betegségek baktériumok, vírusok, gombák és protozoonok általi megfertőződést jelent. Habár a női nemi betegségek leggyakrabban szexuális együttlétek alkalmával terjednek, de ritkábban uszodában, közös törölközőhasználattal vagy nem alaposan takarított mosdóhasználatkor is el lehet kapni. A női nemi betegségek nem minden esetben okoznak tüneteket. Sok esetben fájdalom- és tünetmentesen jelentkeznek a női nemi betegségek, így a nők tudtukon kívül megfertőzhetnek másokat. A szexuálisan aktív, partnerét váltó nőknek emiatt javasolt rendszeresen STD-szűrésre járni, ahol a tüneteket nem okozó női nemi betegségek meglétére is fény derülhet.
A női nemi betegségek kórokozói a baktériumok, vírusok, gombák vagy paraziták. Ezeket a patogéneket leggyakrabban a szexuális együttlét során tudják a partnerek átadni egymásnak, a legtöbb női nemi betegség szexuális együttlét után alakul ki. Ennek során vérrel, ondóval, illetve hüvelyi és egyéb testnedvekkel terjedhetnek a kórokozók.
Néha azonban a női nemi betegségek a szexuális érintkezéstől eltérő módon is terjedhetnek. A fertőzések például a terhesség vagy a szülés során átterjedhetnek is a csecsemőkre, valamint vérátömlesztéssel vagy közös tűkkel is terjedhetnek. Uszodában, közös törölközőhasználattal vagy nem alaposan takarított mosdóhasználatkor is el lehet kapni egyes női nemi betegségeket.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A női nemi betegségek hátterében számos kórokozó állhat. Sok esetben kevert fertőzést látunk, ami azt jelenti, hogy egyszerre több patogén is megfertőzte az adott személyt. A női nemi betegségek hátterében állhatnak:
Habár a női nemi betegségek bárkit érinthetnek, aki szexuálisan aktív, bizonyos szokások hajlamosítanak a női nemi betegségek kialakulására. A női nemi betegségek kockázatát növelő tényezők közé tartoznak a következők:
A női nemi betegségek számos tünettel járhatnak, melyek általában az együttlétet követő napokban alakulnak ki. Sok esetben azonban nem okoznak azonnali tüneteket a női nemi betegségek, hanem évekbe telhet mire kialakulnak a szövődmények. Egy személy elkaphat szexuális úton terjedő fertőzéseket egy másik, egészségesnek tűnő személytől, és lehet, hogy nem is tudja, hogy fertőzése van. Ezért előfordulhat, hogy a nemi betegségek észrevétlenek maradnak, amíg az illetőnél komplikációk lépnek fel, vagy amíg a partnerénél nem diagnosztizálják.
A nyár bizonyos fertőzések gyakoriságát is növelheti, amelyeket nem csak a kellemetlen tüneteik miatt fontos kezelni, de az esetleges szövődmények megelőzése miatt is. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa osztotta meg gondolatait a témáról.
Sok esetben a női nemi betegségek nem okoznak azonnali tüneteket, hanem csak évekkel később szövődmények formájában jelentkeznek. A női nemi betegségek lehetséges szövődményei közé tartoznak:
A női nemi betegségek kivizsgálása érdekében laborvizsgálatok szükségesek. A női nemi betegségek sok esetben nem járnak tünetekkel, de ilyenkor is kimutathatóak a kórokozók laborvizsgálatokkal. Amennyiben jelentkeznek tünetek, azok általában típusosak a betegségre, viszont a mintavétel és a tenyésztés itt is elengedhetetlen, hogy pontosan azonosítható legyen a kórokozó, és antibiotikum rezisztencia vizsgálatot lehessen végezni. A női nemi betegségek kivizsgálásában használt módszerek:
Igen, a női nemi betegségek STD-szűrésen azonosíthatóak. Ez a szűrés nem képzi a rutin egészégügyi szűrések részét, csupán a várandós anyák számára. Minden szexuálisan aktív nőnek hasznos lehet azonban a szűrés, hogy kiderítsék az esetlegesen tünetmentesen fennálló női nemi betegségek meglétét. A nemi úton terjedő fertőzések szűrése következő esetekben ajánlott:
P3 lett a rákszűrésem eredménye! Rákos vagyok? - Nőgyógyászati Központ
STD - megelőzni lehet, kezelni kell a nemi betegségeket - Urológiai Központ
HPV-fertőzés - milyen veszélyei vannak? - Nőgyógyászati Központ
Gombás bőr bőrgyógyászati és kozmetikai kezelése - Dermatica Központ
Ezért fontos a szájüregi HPV szűrés! - Fül-Orr-Gége Központ
A női nemi betegségek az okoktól függően különböző módon kezelhetők. A baktériumok által okozott fertőzések általában könnyebben kezelhetők antibiotikumokkal. Fontos, hogy kerülje a szexuális tevékenységet az antibiotikumos kezelés befejezése és az esetleges sebek gyógyulása után hét napig, hogy ne fertőzzön meg másokat. A vírusok által okozott női nemi betegségek kezelhetőek vírusellenes gyógyszerek segítségével. Ha herpesze vagy HIV-fertőzése van, orvosa felírhat olyan gyógyszert, amely megakadályozza a vírusfertőzés súlyosbodását, úgynevezett vírusellenes gyógyszert. A vírusellenes gyógyszerek hosszú éveken át kordában tarthatják a HIV-fertőzést. Ha a tesztek azt mutatják, hogy Önnek nemi úton terjedő fertőzése van, tájékoztatnia kell a szexuális partnereit. Nekik is meg kell vizsgáltatniuk magukat, és megkezdeni a kezelést, amennyiben fertőzöttek.Téma szakértői