Nocturia

Nocturia

Módosítva: 2024.08.23 18:33

A szervezet az éjszakai alvás közben kevesebb, de koncentráltabb vizeletet termel. Emiatt a legtöbbünk zavartalanul, vizelési inger nélkül végig tud aludni 6-8 órát. Egyeseknek azonban előfordulhat, hogy az éjszakai órákban gyakrabban kell vizelniük. A nocturia azt a rendkívül zavaró betegséget jelenti, ha legalább 2-3-szor is felébred valaki a vizelési inger miatt.

Mit jelent a nocturia?
Milyen tüneteket okozhat a nocturia?
Miért alakulhat ki nocturia?
Miért veszélyes a nocturia, mit okozhat hosszútávon?
Hogyan vizsgálható ki a nocturia?
Hogyan kezelhető a nocturia?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Mit jelent a nocturia?

A nocturia a gyakori éjszakai vizelést jelenti. A nocturia valójában csupán egy tünet, ami hátterében nagyon sok különböző dolog áll: okozhatja valamilyen alapbetegség, gyógyszerszedés vagy akár életmódbeli tényezők is. Éppen ezért nocturia esetén mindig fel kell tárni a háttérben meghúzódó okokat, és ezeket kezelni. Ami közös ezekben az állapotokban, hogy mind gyakori éjszakai vizelési ingert okoz. Ez az inger olyan erős, hogy felébreszti az illetőt és ki kell mennie éjszakánként a mosdóba. Időnként mindannyiunkkal előfordul, hogy felkelünk éjszaka pisilni. Ha például sok vizet ittunk lefekvés előtt, akkor azon az éjszakán jó eséllyel felébredünk majd a vizelési ingerre. A nocturia azonban egy másik és súlyosabb állapot. A nocturia azt jelenti, hogy éjszakénként többször, akár 2-3-szor vagy még többször is felkel az illető pisilni. Nocturia esetén ez nem egyedi eset, hanem minden, vagy szinte minden éjszaka előfordul.

Érdemes különbséget tenni a nocturia és a gyakori vizelési inger között. A gyakori vizelési inger is egy igencsak gyakori tünet, ám ez arra utal, ha valaki napközben pisil sűrűn. Ha valakinél napközben és éjszaka is folyamatosan fennáll a gyakori vizelési inger, az is ebbe a csoportba tartozik, és nem a nocturia esete. A nocturia tehát szigorúan a lefekvés után és a reggeli ébredés előtti többszöri mosdóba járást jelenti.

A nocturia az életkor előrehaladtával (általában 60 év felett) egyre gyakoribbá válik, és mindkét nemet érintheti. Akár valamilyen alapbetegség, akár valami más miatt jött létre a nocturia, ez egy rendkívül zavaró és hosszútávon kimerítő állapot. Nocturia esetén alvási ciklus többszöri, rendszeres megszakadása miatt tartósan fáradtnak, kialvatlannak érezheti magát a páciens. A nocturia tehát jelentősen befolyásolja az életminőséget, de szerencsére számos lehetőség adott a kezelésére és megelőzésére. Bizonyos életmódbeli változtatásokkal (például a folyadékbevitel szabályozásával, bizonyos ételek és italok kerülésével), valamint az alapbetegség kezelésével az érintettek hamar visszaszerezhetik az kontrollt a nocturia tünetei felett és javíthatják az életminőségüket. Érdemes tehát kivizsgáltatni, ha több napja és éjszakánként többször is fel kell kelnie mosdóba menni, mert fennáll a nocturia esélye.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen tüneteket okozhat a nocturia?

A nocturia vezető tünete a gyakori éjszakai vizelési kényszer. Ezt más tünetek is kísérhetik, mint például:

  • Visszaalvási nehézségek: A vizelés ingerre való felébredést követően sokan nehezen tudnak újra elaludni, ami alváshiányhoz vezethet.
  • Fokozott szomjúságérzet: A nocturia fokozott szomjúságérzetet okozhat napközben vagy éjszaka, a nagy mennyiségű víz ivása pedig tovább súlyosbíthatja a nocturia tüneteit.
  • Fáradtság és nappali álmosság: Nocturia esetén éjszaka többször is felébrednek a betegek, ami rossz alvásminőséget és alváshiányt okoz. A nap során ezért fáradtságot, kialvatlanságot és frusztrációt tapasztalhatnak, ami hatással lehet az általános életminőségükre.
  • Hólyagpanaszok: A nocturia bizonyos eseteiben a túlfeszülő hólyag fájdalmat is okozhat.
  • Inkontinencia: Más esetekben inkontinenciához (a vizelet akaratlan eleresztéséhez) vezethet a nocturia, ha a beteg nem tudja szabályozni a vizeletürítést.

Miért alakulhat ki nocturia?

Nocturia hátterében számos tényező állhat; okozhatják egyszerűen életmódbeli szokások is, az életkor, de sajnos sok esetben valamilyen betegség tünete lehet. A kor előrehaladtával csökken a hólyag kapacitása, és a húgyúti izmok meggyengülnek, így nehezebben tudják hosszú ideig visszatartani a vizeletet. Emiatt nocturia és más vizeletürítési problémák alakulhatnak ki. Vannak bizonyos gyógyszerek is, amik szedése mellett mellékhatásként kialakulhat nocturia. Ilyenek például a vízhajtók és egyes vérnyomáscsökkentők, ezek a gyógyszerek ugyanis fokozhatják a vizelettermelést. Idősebb életkorban az is gyakoribb, hogy ilyen típusú gyógyszereket szednek a betegek. Az életmódbeli tényezők közül kiemelendő a sok folyadék fogyasztása. A lefekvés előtti folyadékfogyasztás fokozhatja az éjszakai vizelési igényt. A koffein és az alkohol szintén vízhajtó hatású lehet, ami fokozott vizeletürítéshez és nocturia kialakulásához vezethet. Sajnos sok esetben a nocturia az első tünete valamilyen meghúzódó betegségnek. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mely betegségek tünete lehet a nocturia:Nocturia

  • Húgyúti fertőzések: A húgyúti fertőzések (UTI-k) gyakran vezetnek nocturiához. A húgyúti fertőzések a húgyhólyag gyulladását és irritációját okozhatják, ami növelheti a vizelés gyakoriságát.
  • Hiperaktív hólyag: A hiperaktív hólyag gyakori és sürgető vizelési ingert okozó kórkép. Idegkárosodás, húgyúti fertőzések vagy más alapbetegség is okozhatja és tünetként megjelenhet a nocturia.
  • Diabétesz: A cukorbetegség fokozott szomjúságérzetet és fokozott vizeletürítést okozhat. A magas vércukorszint ráadásul károsíthatja a hólyagot beidegző idegeket is, ami szintén vizelési problémákhoz vezethet.
  • Vesebetegségek: A vesebetegségek folyadékgyülemet (ödémát) okozhatnak a szervezetben. Ez első sorban a lábakban alakul ki, éjszaka viszont fekvő helyzetben visszaáramlik a folyadék innen a keringésbe. Az éjszaka megnövekedő térfogatra úgy reagál a szervezet, hogy több vizeletet termel, és kialakulhat a nocturia.
  • Szívelégtelenség: A szívelégtelenség szintén ödémát okoz és a vesebetegségekhez hasonló mechanizmussal ilyen esetben is létrejöhet nocturia.
  • Prosztata megnagyobbodás: Férfiaknál a megnagyobbodott prosztata nyomhatja a húgycsövet, ami megnehezíti a hólyag teljes kiürítését, ami miatt éjszaka nocturia jelentkezhet.

Miért veszélyes a nocturia, mit okozhat hosszútávon?

Mindenképp érdemes kivizsgáltatni, hogy mi áll a nocturia hátterében. Ahogy az előző bekezdésben bemutattuk, előfordulhat, hogy a nocturia csupán egy figyelemfelhívó jel, egy komolyabb betegség tünete. Ilyenkor súlyosbodhat a betegség, ha nem kezeljük időben. A nocturia kiszáradáshoz is vezethet, mivel a gyakori éjszakai vizelés miatt a szervezet értékes folyadékot veszíthet. Ez olyan tüneteket okozhat, mint a szájszárazság, fáradtság és szédülés. Súlyos esetekben a dehidratáció súlyosabb egészségügyi szövődményekhez is vezethet, például vesekárosodáshoz és az elektrolit-egyensúly felborulásához.

A gyakori éjszakai vizelés alvászavarokat és fáradtságot okozhat. A krónikus fáradtság pedig károsíthatja a kognitív funkciókat és fokozhatja a balesetek kockázatát. A nocturia növelheti például az esések kockázatát, különösen az idősebb betegeknél.

Kapcsolódó cikkünk

Ezek az inkontinencia fő rizikófaktorai

Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy amerikai adatok szerint a 30-60 év közti nők közel 30 %-a, a férfiaknak 1,5-5 %-a tapasztalja. A megelőzéshez és a kezeléshez is fontos a rizikófaktorok ismerete, amelyekről dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa beszélt. 

Hogyan vizsgálható ki a nocturia?

Ha a nocturia tüneteit tapasztalja, kérjen mihamarabb szakorvosi segítséget! Általában az urológus szakorvosnál kezdődik a nocturia kivizsgálása, de sok esetben később más szakterületek orvosait is bevonják. Az urológus megvizsgálja a beteget, és kikérdezi a kórtörténetét. A kérdések között felmerülhet például, hogy mióta vannak panaszai, mennyi folyadékot fogyaszt lefekvés előtt, és hogy vannak-e egyéb tünetei. Ezt követően az alábbi vizsgálatokat rendelheti el az orvos, hogy pontosan azonosítani tudja a nocturia okát:

Hogyan kezelhető a nocturia?

A nocturia kezelése a hátterében meghúzódó betegségtől függ. Ha életmódbeli tényezők miatt alakult ki a nocturia, egyszerű életmódbeli változtatások is segíthetnek a nocturia javításában. Ha viszont valamilyen alapbetegségre derül fény, gyógyszeres kezelésre vagy műtétre lehet szükség. Íme néhány rendelkezésre álló lehetőség:

  • Életmódbeli változtatások: Néha egyszerű életmódbeli változtatások is segíthetnek a nocturia tünetei súlyosságának csökkentésében. Ilyen változtatás lehet a lefekvés előtti folyadékbevitel korlátozása, a koffein- és az alkoholfogyasztás csökkentése, valamint a medencefenék izomzatának edzése.
  • Gyógyszeres kezelés: A nocturia ellen adható gyógyszerek közé tartoznak a vízhajtók, az antikolinergikumok és az alfa-blokkolók. A diuretikumok segítenek kiüríteni a szervezetben felgyülemlett folyadékot, míg az antikolinergikumok segítenek csökkenteni a hólyag túlműködéséből fakadó tüneket. Az alfa-blokkolók segíthetnek ellazítani a hólyagnyak és a prosztata izmait, így enyhítve a npcturia tüneteit.
  • Műtét: Egyes esetekben műtétre is szükség lehet a nocturia kezelésében. A műtét prosztatamegnagyobbodás vagy hólyagprolapsus esetében lehet indokolt. A műtét segíthet a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában.
  • Folyamatos pozitív légúti nyomás (CPAP) terápia: A CPAP-terápia az alvási apnoe kezelésére szolgál. Az alvási apnoeban alvás közben a légzés időnként leáll, majd újraindul. A CPAP-terápia során a beteg olyan maszkot visel az orra és a szája felett, amely folyamatos levegőáramlást biztosít, így pedig nyitva tartja a légutakat alvás közben.
  • Hólyagtréning: A hólyagtréning célja az, hogy a beteg növelje a hólyag által befogadható vizelet mennyiségét, és így csökkentse a vizeletürítések gyakoriságát nocturia esetén.
  • Transzkután elektromos idegstimuláció (TENS): A TENS egy olyan nem invazív terápia, amely alacsony feszültségű elektromos árammal stimulálja a hólyagot irányító idegeket. A TENS úgy segíthet nocturia esetén, hogy csökkenti a vizelési inger gyakoriságát.

    Téma szakértője

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK