Ha nemi betegség gyanúja merül fel, akkor nehezen vesszük rá magunkat, hogy szakorvos segítségét kérjük. Ennek az az oka, hogy napjainkban is tabu témának számítanak ezek a kórképek, mert félünk a megbélyegzéstől, nehezen tárulkozunk ki. A nemi betegségeket baktériumok, vírusok, gombák és protozoonok okozzák, leggyakrabban szexuális együttlétek alkalmával terjed, ritkábban uszodában, közös törölközőhasználattal vagy nem alaposan takarított mosdóhasználatkor. Sajnos sok esetben a nemi betegségek fájdalom- és tünetmentesek, így tudtukon kívül fertőznek.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A vérbajként is hívott betegség talán a legveszélyesebb kórkép, mely nemi úton terjedő, vagy magzati életben történő fertőzés következménye. A tünetek kezelés nélkül is elmúlnak, viszont a beteg hordozó lesz. Ha kezeletlen marad a betegség, akkor súlyos, az egész szervezetet érintő szövődmények alakulnak ki, melyek évek múlva jelentkeznek.
Ezek a tünetek időnként kiújulnak és akár kezelés nélkül is elmúlnak. Pár év múlva szív- és érrendszeri és központi idegrendszeri tüneteket okoz.
A diagnózis felállításához a fekélyek váladékából történik mintavétel, amiből a kórokozó kerül kitenyésztésre. A baktériumok alakja dugóhúzószerű, mely mikroszkóp alatt könnyen felismerhető. Ha a mintából baktérium nem mutatható ki, akkor az még nem jelenti azt, hogy a betegség nincs jelen. Három különböző napon, három különböző fekélyből származó, baktériumot nem kimutatható lelet után lehet a vizsgálatot negatívnak ítélni.
A kanko vagy trippel néven is ismert, bakteriális betegség nemcsak szexuális együttlét alkalmával fertőz, hanem születéskor az anyától a babai is fertőzött lehet.
Sok esetben tünetmentes, vagy a tünetek enyhék és a hólyaghurut tüneteire hasonlítanak. Ilyenkor kezeletlen marad a betegség és a páciens hordozóvá és meddővé válik.
A diagnózis felállítása mintavételt követően a baktérium kimutatásával történik, mely segít a célzott antibiotikumos kezelés megválasztásában.
Vírus által okozta betegség, mely sajnos a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható. Szintén nemcsak nem úton terjed, hanem születéskor is anya átadhatja a vírust a gyermekre.
A trachomatis nevű baktérium okozza a fertőzést, mely alattomos, mert gyakran az első időben teljesen tünetmentes. Ezért a fertőzés terjedése nagyon gyors és a beteg nem is tudja, hogy probléma van.
A baktérium kimutatása régen kizárólag kenetvizsgálat alapján történt. Nőknél hüvelyből vett mintából, férfiaknál pedig a pénisz nyílásán keresztül vett mintából. Napjainkban vizeletből is kimutatható a kórokozó.
A humán papilloma vírus több mint száz típusa ismert, melyeket alacsony, vagy magas kockázati szintre sorolhatunk. Ez a vírus sajnos nem csak fertőzést, de akár méhnyakrákot is okozhat és a nők 80%-át betegíti meg.
Közönséges szemölcs esetén ritkán fordulunk orvoshoz. Ha viszont a gyorsan elterjedő papillóma a nemi szerven is megjelenik, akkor nőgyógyászhoz, vagy bőrgyógyászhoz fordulunk segítségért. Ezek a szakorvosok szokták a diagnózist felállítani. A kezelés ecsetelés, vagy műtéti eltávolítás lehet.
Mivel a HPV a méhnyakrákos megbetegedések 90%-át okozzák így nagyon fontos a HPV szűrés. A HPV-t akár percek alatt is kimutatható gyors teszttel. Ha időben kiderül a kór, akkor a betegség akár 100%-ban is gyógyítható. Lassan lecseng a nyaralások, a fesztiválok szezonja, nem csoda, hogy néhányakban most merül fel a kérdés: lehetséges-e, hogy megfertőződtek valamilyen nemi betegséggel. Ezt azért sem könnyű eldönteni egy fizikai védekezés nélküli kaland után, mert a legtöbb ilyen betegség csak napok, hetek múlva okoz tünetet. Dr. Karászi Viktória, az Urológiai Központ nemi gyógyásza, bőrgyógyász arról beszélt, mennyi az egyes szexuális úton terjedő betegségek lappangási ideje és miért fontos a korán megkezdett kezelés.Kapcsolódó cikkünk
Mennyi a nemi betegségek lappangási ideje?
HIV, a human immunodeficiency vírus, mely az AIDS, jelenleg gyógyíthatatlan, szerzett immunhiányos tünetegyüttest okozza. A vírus leblokkolja a T4-limfocitákat és pár év alatt megsemmisíti őket. Az immunrendszer többi része ez alatt próbálja fenntartani az egyensúlyt.
Ez nem csak szexuális úton terjedő betegség, hanem egyéb, fertőzött testnedvekkel is (nyál, vér, anyatej), illetve méhen belül, vagy szüléskor a magzat is fertőződhet . Fontos viszont, hogy ép hámon keresztül nem tud a vírus bejutni, viszont bármilyen kicsi hámsérülés, fekély alkalmas a vírusok bejutására.
A tünetek 1-2 hét múlva spontán elmúlnak
Ingyenes, anoním szűrővizsgálatra van lehetőség, mely 96%-os biztonsággal dolgozik. Ha ez a vizsgálat pozitív, akkor egy drágább vizsgálatot végeznek el. A vizsgálatnál nem csak a vírus elleni antitesteket tudják megnézni, hanem a víruskoncentrációt is. Így a fertőzés pontosabb megítélésére is van lehetőség. A nehézség viszont az, hogy ha a vírusok száma egy milliliter vérben nagyon minimális, akkor nem mutatja ki a betegséget.
A kezelés különböző arányban összetett gyógyszerkoktéllal történik,melyek az immunrendszert támogatják, illetve vírus ellenes szerek adásával. A vírusellenes kezelés sajnos nem könnyű, mert a HIV vírus könnyen mutálódik, így gyógyszerekre egy idő után nem reagálnak.
A vírusellenes kezelés mellett tüneti kezelés történik.
Fontos a megelőzés, mert a fertőzés sokáig tünetmentes, de akkor már a virulenciája nagy. A megelőzés módja a megfelelő védekezés és a monogám kacsolat kialakítása.
STD (Sexually Transmitted Diseases) a szexuális úton terjedő betegségek rövidítése. Az STD szűrővizsgálatokkal ezeket a betegségeket okozó kórokozók mutathatóak ki. Ez a szűrővizsgálat a betegségek korai felismerésében és a továbbterjedésének megakadályozásában játszik fontos szerepet.
Nőknél az STD szűrés hüvelyváladék mintából történik, és nagyjából két hét a kiértékelés időszaka.
Férfi STD szűrés steril, középsugaras vizeletből történik, illetve húgycsőből történő egyéb váladékok mintavételével.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Karászi Viktória