A felfázást általános fogalomként használjuk, de valójában húgyúti betegséget jelent. Neve megtévesztő, mert habár valóban gyakoribb a felfázás előfordulása télen, nem a hideg okozza. A felfázás baktériumok okozta gyulladás a szervezetben, mely a húgyutakat és a húgyhólyagot érinti. A felfázás betegség gyakori, a nők 80%-a átéli az évek alatt a kellemetlen tüneteket, fájdalmat okozó húgyúti betegséget; de férfiak körében is előfordul. Ráadásul egyes emberekben gyakrabban fordul elő, visszatérő felfázásos panaszokról számolnak be, mely igencsak megnehezíti a mindennapokat. Cikkünkben kitérünk a felfázás okaira, tüneteire, hajlamosító tényezőire, szövődményeire, kezelésére és természetesen a felfázás megelőzésre is.
Felfázással kapcsolatos urológiai szolgáltatásaink
Mi az a felfázás?
Felfázás tünetei
Rizikófaktorok, hajlamosító tényezők
A felfázás szövődményei
Felfázás kivizsgálásának menete
A felfázás kezelése
Felfázás megelőzése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A felfázás egy gyakori húgyúti fertőzés, a köznyelvben a vizeletelvezető és vizeletkiválasztó rendszer fertőzéses megbetegedéseire használják, leggyakrabban a húgyhólyag érintettségével. Más néven hólyaghurutnak, hólyaggyulladásnak, cystitisnek is hívják. A betegség során baktériumok kerülnek az alsó húgyutakba. A fertőzés innen támad, súlyosabb esetekben fokozatosan megfertőzheti a húgycsövet, húgyhólyagot, végül a vesemedencét, veséket is. A baktériumok ezen szerveket elérve megtelepednek bennük és gyulladásos folyamatokat indítanak el. Így alakul ki a felfázás. A vizeletben megjelenő vér olyan tünet, amely nyilván sokakat megijeszt, és amellyel valóban mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Természetesen ennek a panasznak számos oka lehet, a kivizsgálás során a húgyhólyagrák jelei után is kutatnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa ezen daganatfajta további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A bélrendszerünkben természetesen előforduló baktériumok a húgycsőbe kerülve fertőzéseket okozhatnak. A bélrendszerben (pl. E. Coli, Enterococcus) a normálflóra részeként fordulnak elő, azonban más helyen károsak lehetnek. A húgyúti fertőzések, köztük a felfázás hátterében leggyakrabban ezek a kórokozók állnak, de Staphylococcus, Pseudomonas aurigenosa, Proteus mirabilis, Klebsiella is előfordulhat. Ezek a kórokozók és kevert fertőzések főként kórházakban, nosocomiális fertőzéskor fordulhatnak elő, például katéterezés kapcsán. (A húgyúti fertőzések a harmadik leggyakoribb kórházban szerzett, nozokomiális fertőzések). A baktériumok a húgycsövön felfele haladva elérhetik a húgyhólyagot cystitist, hólyaggyulladást okozva. Sőt, komplikált esetekben (például, ha vizeletelfolyási akadály van: vesico-uretero-renalis reflux), a veséket is elérhetik, megfertőzve őket. A vesékben ilyenkor vesemedence gyulladást, akut pyelonephritist okoznak, mely krónikussá is válhat ezen akadályok meglétekor.
A felfázás egy másik ok miatt is kialakulhat. A húgycső és a húgyhólyag nem csak a végbélnyílás felől fertőződhet meg, hanem a szexuális aktus során átvitt kórokozókkal is. Gyakori kórokozók: herpesz vírus, gonorrhea, chlamydia és mycoplasma. Éppen ezért is gyakori a felfázás előfordulása a szexuálisan aktív korban lévő nők között. A betegség lefolyása hasonló lesz, a különbség abban rejlik, hogy ez a típusú felfázás ellen hatékonyabban tudunk védekezni például gumióvszer használatával. Kapcsolódó cikkünk
Milyen tünetei lehetnek a húgyhólyagráknak?
Hogyha időben felismerjük és kezeljük a felfázást, ritkán vezetnek szövődményekhez. Azonban kezeletlen formában és főként gyakori előfordulásuk komoly egészségügyi problémákat okozhat.
Felfázás kivizsgálásának menete Nyári ruhatár ősszel? Vesemedence gyulladás esetén ajánlott a hasi ultrahang vizsgálat - Ultrahang Központ
Habár a tünetek jellege alapján már a beteg kikérdezésekor erős a gyanú a felfázásra, a betegség felől megbizonyosodni vizeletvizsgálattal lehetséges. A vizeletminta tenyésztése során pontosan azonosíthatóak, hogy mely baktériumok okozták a húgyúti panaszokat, valamint arra is lehetőség van, hogy az adott baktérium antibiotikum érzékenységét azonosítsák. Ez a téma egyre fontosabbá válik napjainkban, ugyanis egyre több baktérium válik rezisztenssé az antibiotikumra. Ez különösen igaz a kórházban szerzett fertőzések kapcsán. Így meg kell tudnunk, hogy melyik gyógyszer hathat a legjobban a felfázás leküzdéséhez. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Alhasi fájdalmak a nőgyógyász szemével - mi minden okozhatja? -Nőgyógyászati Központ
Hasfájás okai felnőtteknél – 6 gyakori kiváltó ok - Allergia Központ
A hólyaghurutot, hétköznapibb nevén a felfázást nem szabad félvárról venni, mert könnyen elfajulhat! - Nőgyógyászati Központ
A felfázés kezelése alapvetően pár napot vesz igénybe, és otthoni környezetben, gyógyszerszedés mellett meggyógyul a beteg. Fontos azonban, hogy a felfázásos tüneteket felismerve korán forduljunk orvoshoz, így még szövődménymentes állapotban kezelhető a felfázás. A kezeléshez hozzátartozik a bőséges folyadékfogyasztás, ágynyugalom, szükség esetén fájdalomcsillapítók is enyhíthetik a panaszokat. Ezeken túl a különböző típusú antibiotikumok segíthetnek, melynek típusát a kezelőorvos választja ki a felfázás súlyossága, a beteg tünetei, általános állapota és társbetegségei figyelembevételével. Leggyakrabban alkalmazott anitbiotikum a felfázásra: nitrofurantonin, trimetoprim/sulfamethoxazol, methenamin, phenazopyriditin. Normál esetben 3 napon belül szűnnie kell a felfázásos panaszoknak a kezelés hatására. Komplikált esetben a vesemedence gyulladásakor pedig erősebb hatóanyagra és hosszabb terápiára lehet szükség: például ciprofloxacinra.
Mint minden betegség esetében, a felfázásra is érvényes az a szabály, hogy a legjobb kezelés a megelőzés. Ez különösen fontos lehet olyan hölgyek esetében, akik gyakran tapasztalják a felfázást, visszatérő hólyaghurutról panaszkodnak. Néhány szokás kialakításával azonban tudjuk csökkenteni a felfázás kockázatát.