Merevedési zavar? Így segíthet az urológus

Merevedési zavar? Így segíthet az urológus

Módosítva: 2024.02.07 08:47

A merevedési zavar (erektilis diszfunkció vagy ED) olyan kórkép, amelyet az erekció elérésének vagy fenntartásának képtelensége jellemez. A zavar minden korosztályban előfordul, de az életkor előrehaladtával előfordulása egyre gyakoribb. Az erektilis diszfunkciót különböző tényezők okozhatják, beleértve bizonyos betegségeket, az életmódbeli szokásokat és a pszichológiai tényezőket. Ebben a cikkben a merevedési zavarok urológiai okairól olvashat, beleértve a tüneteket, a kiváltó tényezőket, a diagnosztikai lehetőségeket, a terápiás lehetőségeket, a zavarból eredő szövődményeket és a rendelkezésre álló prevenciós megoldásokat.

Kapcsolódó szolgáltatásaink

A merevedési zavar tünetei

A merevedési zavar lehetséges okai

A merevedési zavar diagnosztikai lehetőségei

Terápiás lehetőségek a merevedési zavarok kezelésére

A merevedési zavarok szövődményei

A merevedési zavarok megelőzési lehetőségei

Összefoglalás

Online Bejelentkezés

Dr. Rákász István

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Merevedési zavarokkal kapcsolatos urológiai szolgáltatásaink

A merevedési zavar tünetei

A merevedési zavar elsődleges tünete az erekció elérésének vagy fenntartásának képtelensége a szexuális aktivitás során. Ez különböző módon jelentkezhet, többek között:

  • A merevedés elérésének zavara: A merevedési zavarban szenvedő férfiaknak a szexuális izgalom megléte ellenére is nehézséget okozhat az erekció elérése. Ez kihívássá teheti a nemi életet, ami frusztrációhoz és szorongáshoz vezethet.
  • A merevedés fenntartásának zavara: Az erektilis diszfunkcióban szenvedő férfiaknál kezdetben kialakulhat a merevedés, de előfordulhat, hogy később nem lesznek képesek azt elég hosszú ideig fenntartani a szexuális aktivitás befejezéséhez. Ez az előző esethez hasonlóan szintén vezethet stresszhez és szorongáshoz.
  • Csökkent szexuális vágy: Az ED-ben szenvedő férfiaknál előfordulhat, hogy csökkent érdeklődést tapasztalnak a szexualitás iránt. Ez a szexuális teljesítmény csökkenésével vagy elégtelenségével kapcsolatos frusztráció és szorongás eredménye lehet.
  • Ejakulációs zavarok: Az erekció elérésének vagy elég hosszú ideig tartó fenntartásának zavara megakadályozhatja az ejakuláció elérését. Ez az előbbi tüneteknél leírtakhoz hasonló lelki megpróbáltatásokkal járhat.

A merevedési zavar lehetséges okai

A merevedési zavaroknak számos lehetséges oka van. A legyakoribb, urológiai okok a következők lehetnek:
A prosztata betegségei: A prosztata közvetlenül a hólyag alatt található mirigy, amely ondót alkotó folyadékot termeli. Az életkor előrehaladtával a prosztata megnagyobbodhat, ami problémákat okozhat a vizelés és a szexuális tevékenység során. A prosztataproblémák, mint például a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) vagy a prosztatarák befolyásolják az erekció elérésében és fenntartásában szerepet játszó idegeket és ereket, így merevedési zavarokat okozhatnak.
Peyronie-kór: A Peyronie-kór olyan betegség, amelyben hegszövet képződik a pénisz belsejében, ami erekció közben elhajlást vagy görbületet okoz. Ez fájdalmas lehet a szexuális aktivitás közben, és megnehezítheti az erekció elérését vagy fenntartását.
Priapizmus: A priapizmus olyan állapot, amelyben az erekció abnormálisan hosszú ideig, jellemzően több órán keresztül tart. Ez károsíthatja a péniszt és merevedési zavarokhoz vezethet.
A here megbetegedései: A here betegségei, mint például a hererák vagy a heréket ért trauma, merevedési zavarokat okozhatnak azáltal, hogy befolyásolják a nemi működésért felelős hormon, a tesztoszteron termelését.
Húgycsőszűkület: A húgycső szűkülete vizelési nehézséget, valamint merevedési zavarokat okozhat.
Kismedencei trauma: A kismedencei trauma, például a medence törése vagy a gerincvelő sérülése károsíthatja az erekció elérésében és fenntartásában szerepet játszó idegeket és ereket.
Érrendszeri betegségek: Az érbetegségek, mint például az érelmeszesedés, az erek szűkületét okozhatják, így csökkenthetik a pénisz vérellátását, ami merevedési zavarokhoz vezethet.
Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek, például egyes, a magas vérnyomás vagy a depresszió kezelésére használt gyógyszerek mellékhatásként merevedési zavarokat okozhatnak.
Életmódbeli tényezők: Az életmódbeli tényezők, mint például a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és az elhízás, hozzájárulhatnak a merevedési zavarok kialakulásához azáltal, hogy befolyásolják a szervezet általános egészségi állapotát és csökkentik a pénisz vérellátását.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A merevedési zavar diagnosztikai lehetőségei

Az erektilis diszfunkció kivizsgálására több diagnosztikai lehetőség is rendelkezésre áll. Ezek közé tartoznak:
Orvosi kórtörténet: A beteg részletes kikérdezése az ED diagnosztikai folyamatának lényeges része. Az orvos kikérdezi a beteget a tünetekről, a kórtörténetről és az általa szedett gyógyszerekről.
Fizikális vizsgálat: A fizikális vizsgálat segíthet azonosítani az ED testi okait, például a Peyronie-kórt vagy a prosztata megbetegedéseit.
Vérvizsgálat: A vérvizsgálatok segíthetnek azonosítani az ED-hez esetlegesen társuló alapbetegségeket, mint például a cukorbetegséget vagy az alacsony tesztoszteronszintet.
Vizeletvizsgálatok: A vizeletvizsgálatok segíthetnek a merevedési zavarhoz vezető esetleges alapbetegségek, például a vesebetegség azonosításában.
Ultrahang: Az ultrahang segíthet azonosítani a pénisz vérellátását biztosító erek elégtelen keringést eredményező zavarait.
Pszichológiai kivizsgálás: A pszichológiai kivizsgálás segíthet azonosítani minden olyan pszichológiai tényezőt, amely hozzájárulhat az erektilis diszfunkció kialakulásához. Ilyen zavarok lehetnek például a szorongás vagy a depresszió.
Éjszakai erekciós teszt: Az éjszakai erekciós teszt segíthet meghatározni, hogy a merevedési zavart szervi vagy pszichológiai tényezők okozzák-e. A teszt során az alvás közben fellépő erekciót jelenlétét és erősségét vizsgálják.

Terápiás lehetőségek a merevedési zavarok kezelésére

Számos megoldás áll rendelkezésre az erektilis diszfunkció kezelésére, beleértve a következőket:

Életmódbeli változtatások: Az életmódváltás, például a dohányzásról való leszokás, a fogyás és az alkoholfogyasztás csökkentése segíthet a merevedési funkciók javításában.

Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek, mint a sildenafil (Viagra), a tadalafil (Cialis) és a vardenafil (Levitra) a pénisz vérellátásának fokozásával segíthetnek a merevedési funkció javításában. Ezeket a gyógyszereket csak orvos javaslata mellett szabad szedni.

Pénisz injekciók: A módszer alkalmazása során gyógyszert fecskendeznek a péniszbe, amely fokozza a véráramlást és így erekciót hoz létre. Ezt a kezelést általában olyan férfiaknak tartják fenn, akik nem reagáltak a szájon át szedhető gyógyszerekre.

Vákuumos eszközök: A vákuumos készülékeknél egy olyan készüléket helyeznek a pénisz köré, amely vákuumot hoz létre, így vért szív a péniszbe, amely erekciót hoz létre.

Péniszbe helyezhető implantátumok: A péniszimplantátum olyan, sebészi úton elhelyezett eszköz a pénisz belsejében, amelyet fel lehet fújni, így pedig mesterséges erekciót hoz létre.

Pszichológiai tanácsadás: A pszichológiai tanácsadás segíthet azonosítani és kezelni minden olyan pszichológiai tényezőt, amely hozzájárulhat a merevedési zavarok kialakulásához vagy akadályozza azok gyógyulását. Ilyenek például a szorongás vagy a depresszió.

Hormonterápia: A hormonterápia segíthet az erekciós funkció javításában az ED-hez esetlegesen hozzájáruló hormonális zavarok kezelésével.
Műtét: Műtétre lehet szükség a szervi eredetű kórképek, például a Peyronie-kór vagy a pénisz vérellátását biztosító erek elzáródása által okozott ED egyes eseteiben.

Kapcsolódó cikkünk

Lehet, hogy prosztatagyulladás az oka a merevedési zavarnak?

A csökkent nemi vágy és a merevedési zavar számos ok miatt kialakulhat, de bizonyos esetekben gondolni kell a krónikus prosztatagyulladás okozta fájdalomra és pszichés következményekre is. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a további tünetekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

A merevedési zavarok szövődményei

Az ED számos szövődményhez vezethet, többek között:

  • Párkapcsolati problémák: Az ED a kommunikáció zavaraihoz és feszültséghez vezethet a párkapcsolatokban. Ezek a konfliktusok tovább súlyosbíthatják a már fennálló panaszokat.
  • Alacsony önbecsülés: Az ED miatt a kórképben szenvedő férfiak elégtelennek érezhetik magukat, önbecsülésük csökkenhet.
  • Teljesítményszorongás: Az ED teljesítményszorongást okozhat, ami tovább súlyosbíthatja a meglévő problémákat.
  • Depresszió és szorongás: A merevedési zavarok depresszióhoz és szorongáshoz vezethetnek, ezzel hatással lehetnek a betegség által érintett férfi általános mentális egészségére.
  • Szív- és érrendszeri betegségek: Az ED összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatával. Az ED-t gyakran a véráramlással kapcsolatos zavarok okozzák, ez pedig a szív- és érrendszer más szakaszaira is hatással lehet.
  • Cukorbetegség: Az ED lehet a még nem diagnosztizált cukorbetegség jele, de a cukorbetegség szövődményeként is kialakulhat.

A merevedési zavarok megelőzési lehetőségei

Az ED prevenciójában számos lehetőség áll rendelkezésünkre, többek között:

Életmódbeli változások: Az életmódbeli változások, például a dohányzásról való leszokás, a fogyás és az alkoholfogyasztás csökkentése segíthet az ED megelőzésében.
Testmozgás: A rendszeres testmozgás javíthatja az általános egészségi állapotot, így szintén segíthet a merevedési zavarok megelőzésében.
Egészséges étrend: Az egészséges táplálkozás segíthet az általános egészségi állapot javításában.
Stresszkezelés: A stressz kezelésére számos technika áll rendelkezésre, közülük sok segíthet az ED megelőzésében is.
Biztonságos nemi élet: A biztonságos szex gyakorlása, például az óvszer használata és a szexuális úton terjedő fertőzésekre való tesztelés is segíthet az ED megelőzésében.
Rendszeres szűrővizsgálatok: A szakorvos által végzett rendszeres ellenőrzések segíthetnek azonosítani az ED-hez esetleg hozzájáruló alapbetegségeket, és segíthetnek a szövődmények megelőzésében.
Az alapbetegségek kezelése: Az alapbetegségek, például a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás kezelése segíthet az ED megelőzésében.
Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként ED léphet fel. A betegek számára elengedhetetlen, hogy beszéljenek kezelőorvosukkal az általuk szedett gyógyszerekről.

Összefoglalás

A merevedési zavarok jelentős hatással lehetnek a betegségben szenvedő férfiak életminőségére. Szerencsére számos diagnosztikai és terápiás lehetőség áll rendelkezésre a merevedési funkció javítására. Amennyiben Ön az ED tüneteit tapasztalja, fontos, hogy minél előbb forduljon orvoshoz a kiváltó ok meghatározásához és a megfelelő kezelési terv kidolgozásához. A megfelelő kezeléssel a legtöbb esetben javítható a merevedési funkció, így a betegek visszanyerhetik kielégítő szexuális teljesítőképességüket.

Téma szakértője

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK