Mellékhere ciszta: Mennyire nagy a baj?

Mellékhere ciszta: Mennyire nagy a baj?

Módosítva: 2024.07.26 18:37

A herében vagy mellékherében kialakuló dudor komoly aggodalmat okozhat, hiszen sokan rosszindulatú elváltozásra gondolnak. Ennek a lehetősége is fennáll, ezért minden esetben érdemes mihamarabb kivizsgáltatni. Ha a kivizsgálás során mellékhere ciszta kerül felismerésre, akkor megnyugodhatunk, ez a legtöbb esetben ugyanis nem jelent komoly problémát, a mellékhere ciszta egy ártalmatlan és jóindulatú állapot.

Mit jelent a mellékhere ciszta?
Milyen tünetek alapján ismerhető fel a mellékhere ciszta?
Mennyire nagy a baj mellékhere ciszta esetén?
Mikortól jelent problémát a mellékhere ciszta?
Honnan lehet tudni, hogy nagy a baj mellékhere ciszta esetén?
Hogyan előzhető meg, hogy nagy baj alakuljon ki a mellékhere ciszta miatt?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Mit jelent a mellékhere ciszta?

A mellékhere ciszta a mellékherében kialakuló folyadékkal teli tömlőcskét jelenti. A mellékhere (epididymis) egy páros szerv, ami a férfi ivarszervek közé tartozik, és mindkét oldali herén a hátsó részen található. A mellékhere három részből (fej, test, farok), de valójában egy hosszú, feltekeredett csőből áll, melynek feladata a herékben keletkezett spermiumok tárolása és szállítása. A mellékherék a férfiak örökítőanyagát tartalmazó spermiumok érésében is fontos szerepet játszanak. A mellékherében ugyanis körülbelül két hetet töltenek a spermiumok, ami alatt befejezik érési folyamatukat. Ezt követően az ejakuláció során a húgycsövön keresztül ürülnek ki a spermiumok, és kezdhetik meg feladatuk ellátását, egy petesejt megtermékenyítését.Mellékhere ciszta: Mennyire nagy a baj? - Urológiai Központ

Mellékhere ciszta esetén egy kicsi duzzanatot vehet észre a páciens az egyik here hátsó oldalán. Tapintásra érzékeny lehet ez a duzzanat és olyannak tűnhet, mintha vízzel lenne tele. A férfi ivarszerveken megjelenő bármilyen elváltozás komoly aggodalomra adhat okot. Ez különösen ijesztő lehet, ha apró kinövés, duzzanat jelenik meg a herén, ami alapján sokan daganatra gondolnak elsőre. Szerencsére azonban nem ennyire nagy a baj mellékhere ciszta esetén. A mellékhere ciszta egy jóindulatú (vagyis nem rákos folyamat), ami az életkor előrehaladtával válik egyre gyakoribbá. A mellékhere ciszta szerencsére általában fájdalommentes, és további jó hír, hogy nem befolyásolja a termékenységet sem. A mellékhere ciszta általában nem igényel kezelést sem, de mégis ki kell vizsgálni és ki kell zárni, hogy nem daganat vagy sérv okozza a tüneteket.

A mellékhere ciszta általában a középkorú férfiaknál alakul ki. Nagyon ritka, hogy gyermekeknél vagy tinédzsereknél forduljon elő mellékhere ciszta. A mellékhere ciszta kialakulásában ugyanis fontos szerepe van az eltelt időnek. Minél idősebb valaki, annál nagyobb valószínűséggel szenvedett el gyulladást vagy fertőzést a heréje vagy a mellékheréje. Ezek miatt kialakulhat mellékhere ciszta. A gyulladások következtében ugyanis elzáródhatnak a mellékhere csatornái, a folyadék felhalmozódhat, és elkezdődhet a ciszta képződés folyamata. Az eltelt idővel a herét ért sérülések száma is növekedhet. A traumák következtében a mellékhere csatornái megsérülhetnek, ami szintén cisztaképződéshez vezethet. A mellékhere ciszta kialakulhat az ivarszervek fejlődési rendellenességei, illetve a hormonális változások miatt is, ám ezek az okok ritkábbak.

A mellékhere ciszta egyik típusa a spermatocele, amelyben a ciszta belsejében lévő folyadék spermiumokat tartalmaz. A mellékhere ciszta lehet fertőzéses vagy traumás eredetű, egyszerű, multilokuláris vagy visszatérő.

Kapcsolódó cikkünk

Herefájdalom - mikor szükséges az azonnali műtét?

A herefájdalomnak számos forrása lehet, ezért mindenképpen szükség van a panasz kivizsgálására. Az esetek nagy többségében nincs szükség azonnali műtétre, de ondózsinór csavarodás esetén csak a gyors beavatkozás mentheti meg a szervet. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a herefájdalom lehetséges okairól beszélt.

Milyen tünetek alapján ismerhető fel a mellékhere ciszta?

A mellékhere ciszta tünetei igencsak ijesztőek lehetnek elsőre, azonban érdemes tudni, hogy a mellékhere ciszta általában egy jóindulatú folyamat, ami ritkán okoz súlyos szövődményeket. Fontos azonban kivizsgáltatni a tüneteket, hogy pontosan azonosítható legyen a mellékhere ciszta és ki lehessen zárni más, akár súlyosabb elváltozásokat is. A mellékhere ciszta általában nem okoz éles, erős fájdalmat összenyomásra, sőt általában teljesen fájdalommentes. A mellékhere ciszta tünetei a következők lehetnek:

  • Herezacskóban tapintható csomó
  • Herezacskó duzzanata vagy megkeményedése
  • Fájdalom vagy kellemetlen érzés a herezacskóban
  • Vöröses elváltozás a herezacskón
  • Nyomó érzés a pénisz tövében
  • Ágyéki, alhasi vagy deréktáji fájdalom
  • Nehézség a járás során
  • Véres vizelet

Mennyire nagy a baj mellékhere ciszta esetén?

Ahogy már korábban is említettük, a mellékhere ciszta a legtöbb esetben egy ártalmatlan folyamat és nem okoz komoly problémát. Érdemes tudni, hogy a mellékhere ciszta egy jóindulatú betegség, vagyis nem rákos, nem rosszindulatú sejtek alkotják. A mellékhere ciszta tehát csak ott helyben okoz duzzanatot, de nem ad áttétet és nem okoz testszerte máshol sem szövődményt. A mellékhere ciszta a legtöbb esetben fájdalmat sem okoz, de van, akiknél megjelenik alhasi, derék- vagy heretáji fájdalom. A mellékhere ciszta nem zavarja a szexuális funkciókat sem, nem befolyásolja a merevedési vagy reproduktív képességet. A mellékhere ciszta általában nem igényel kezelést sem, de mégis ki kell vizsgálni és ki kell zárni, hogy nem rosszindulatú daganat vagy sérv okozza a tüneteket.

Összességében tehát az esetek nagy részében nem okoz problémát a mellékhere ciszta, sokaknál tünetek sem jelentkeznek és nem feltétlenül szükséges kezelni. A legtöbb mellékhere ciszta idővel magától is elmúlik. Akiknél mégis zavaróak a mellékhere ciszta tünetei, azokat érdemes kezelni. Ritkán előfordulhat, hogy az enyhe tüneteknél nagyobb bajt okoz a mellékhere ciszta. Ezeket a következő bekezdésben ismertetjük.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mikortól jelent problémát a mellékhere ciszta?

Bár a mellékhere ciszta többsége fájdalommentes, a nagyobb ciszták nyomást gyakorolhatnak a környező szövetekre, ami fájdalmat és kényelmetlenséget okozhat. A fájdalom fokozódhat fizikai aktivitás vagy szexuális együttlét során. Mellékhere ciszta esetén akkor alakulhat ki nagyobb baj, ha megcsavarodik a mellékhere ciszta. Alkalmanként ez előfordulhat, ami nagy fájdalmat okoz, és általában műtétre van szükség a csavar feloldásához és eltávolításához. A mellékhere ciszta csavarodása (torzió) elég gyorsan, körülbelül fél órán belül megtörténhet és szúró, éles fájdalmat okoz a mellékherében. Ilyen esetben fontos mihamarabb orvoshoz menni, hogy műtétileg feloldhassák ezt a csavart. A mellékhere ciszta másik sürgősségi szövődménye a ciszta ruptúrája (megrepedése) lehet. Ez is hirtelen kialakuló, éles fájdalmat és duzzanatot okoz, és sürgősen kezelni kell, hogy elkerüljük a további komplikációkat.

Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy a mellékhere ciszta felülfertőződik. Ilyenkor gyulladás és komolyabb fájdalom alakulhat ki, és antibiotikumokra lehet szükség. A nagyobb mellékhere ciszta nyomást gyakorolhat a heréket körülvevő vénákra, és herevisszér tágulatot (varicocele) is okozhat. Szintén ritka szövődmény, de meddőséghez is vezethet a mellékhere ciszta. A nagy vagy többszörös ciszták ugyanis nyomást gyakorolhatnak az ondózsinórra (vas deferens), ami befolyásolhatja a spermiumok áramlását és potenciálisan csökkentheti a termékenységet.

Honnan lehet tudni, hogy nagy a baj mellékhere ciszta esetén?

A mellékhere ciszta esetén a legfontosabb minél hamarabb kivizsgáltatni az állapotot. A kivizsgálás fizikális vizsgálattal történik. Ha ennek során az derül ki, hogy a mellékherében kialakult dudor egy mellékhere ciszta, akkor megnyugodhatunk, mert a legtöbb esetben ez egy ártalmatlan, jóindulatú állapot. Előfordulhat viszont, hogy a mellékherében vagy herében kialakult dudort más, esetenként súlyosabb betegség okozza. A herében lévő csomó és a mellékherében lévő ciszta közötti különbségtétel általában nagyon egyszerű fizikális vizsgálattal. Időnként a herezacskó tartalmának ultrahangvizsgálata is javasolt annak megerősítésére, hogy nincs-e a komolyabb probléma a herében. A kivizsgálás célja, hogy elkülönítsük a mellékhere cisztát az alábbi betegségektől:

Hogyan előzhető meg, hogy nagy baj alakuljon ki a mellékhere ciszta miatt?

Ha meg akarjuk előzni a mellékhere ciszta súlyosbodását, érdemes rendszeresen ellenőriztetni és szükség esetén kezelni. A mellékhere ciszták kezelése a ciszta méretétől és az általa okozott tünetektől függ. Kis, tünetmentes ciszták esetén általában nincs szükség kezelésre, hanem elegendő a megfigyelés. A ciszta rendszeres ultrahangos ellenőrzésével követhető, hogy nő-e a ciszta vagy más elváltozások jelentkeznek-e. A nagyobb vagy fájdalmas ciszták eltávolíthatóak tűvel történő leszívással és egy szklerotizáló anyag cisztába injektálásával, hogy megakadályozzák annak újratöltődését. A ciszták sebészi úton egészében is eltávolíthatóak.

Téma szakértői

Dr. med.habil Buzogány István PhD

Dr. med.habil Buzogány István PhD

urológus
Dr. Kállai László

Dr. Kállai László

urológus, sebész

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK