Méhsüllyedés: Ezek az első tünetek

Méhsüllyedés: Ezek az első tünetek

Módosítva: 2024.07.26 17:30

A méhsüllyedés nők sokezreit érintő állapot. A méhsüllyedés korai stádiumban még konzervatívan is jól kezelhető, míg kezelés nélkül előrehalad és egyre súlyosabb tüneteket okoz. Éppen ezért minden nőnek érdemes ismernie a méhsüllyedés első tüneteit.

Milyen betegség a méhsüllyedés?
Mik a méhsüllyedés első tünetei?
Milyen tüneteket okoz a későbbiekben a méhsüllyedés?
Milyen tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulni méhsüllyedés kapcsán?
Hogyan kezelhetőek a méhsüllyedés tünetei?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Milyen betegség a méhsüllyedés?

A méhsüllyedés egy olyan állapot, amelyben a méh süllyedésnek indul a hüvely felé az őt támasztó szalagok gyengesége miatt. A medencében lévő izmokat, szalagokat és szöveteket medencefenéki izmoknak nevezzük. A medencefenéki izmok feladata, hogy kitámasszák és helyén tartsák a méhet, végbelet, hüvelyt, húgyhólyagot és más kismedencei szerveket. Akkor következik be méhsüllyedés, amikor ezek a méhet alátámasztó szalagok és izmok meggyengülnek, megnyúlnak, és nem tudják már a helyén tartani a méhet. Ennek következtében a méh a hüvelybe süllyedhet, sőt súlyos esetekben akár ki is bukkanhat a hüvelyen keresztül. Ez a méhsüllyedés végső fázisa, amit méhelőesésnek nevezünk.

A méhsüllyedés nem egy hirtelen bekövetkező esemény, hanem fokozatosan alakul ki. A méhet támasztó szalagok egy ideig még bírják a terhelést, de minél több terhelést kapnak és minél több gyengítő faktor van jelen, annál jobban meglazulnak. Egy idő után pedig már nem tudják helyén tartani a méhet és megindul a méhsüllyedés folyamata. A méhsüllyedés hajlamosító tényezői a következők:

  • Többszöri szülés: A hüvely és a gátizomzat traumatikusan sérülhet a szülés során, ami következtében gyengülhetnek a medencefenéki izmok és szalagok. A többszöri szülés jobban hajlamosít a méhsüllyedés kialakulására.
  • Többes terhesség: A méh mérete és súlya megnövekszik a terhesség alatt, ami fokozott terhelést jelent a medencefenéki izmokra. Ha valaki ikrekkel várandós ez a terhelés még kifejezettebb lehet.
  • Menopauza: A menopauza után csökken az ösztrogénszint, ami a medencefenéki izmok gyengüléséhez vezethet.
  • Elhízás: A túlsúly extra terhelést jelent a medencefenéki izmokra.
  • Krónikus köhögés: A krónikus köhögéssel járó légúti betegségek, mint például az asztma vagy a COPD is megnövelhetik a medencefenéki nyomást.
  • Nehéz fizikai munka: A nehéz fizikai munka ismétlődő megerőltetést és ismétlődő gyengítő faktort jelent a medencefenéki izmoknak.
  • Genetikai hajlam: Bizonyos genetikai tényezők is szerepet játszhatnak a méhsüllyedés kialakulásában.

A méhsüllyedés első tünetei enyhék, idővel azonban súlyosbodhatnak, ahogyan a süllyedés mértéke is fokozódik. A medencefenéki izmok gyengülése ráadásul nem csupán a méhet érinti, hanem idővel a többi kismedencei szerv (például a húgyhólyag, belek) is süllyedésnek indulhatnak. Éppen ezért nagyon fontos ismerni a méhsüllyedés első tüneteit, ugyanis ilyenkor még kíméletesebben, de ugyanakkor hatásosan be lehet avatkozni a méhsüllyedés fokozódása ellen. A méhsüllyedés kezelése a tünetek súlyosságától függ. Enyhe esetekben elegendő lehet az életmódbeli változtatások bevezetése, mint például a medencefenék izmait erősítő gátizomtorna, a fogyás, a székrekedés megelőzése és a krónikus köhögés kezelése. Súlyosabb esetekben hüvelyi pesszárium behelyezésére, méhgyűrű alkalmazására vagy műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mik a méhsüllyedés első tünetei?

A méhsüllyedés tünetei változóak attól függően, hogy mennyire súlyos a méhsüllyedés. Korai fázisban – amikor még csak kissé ereszkedett meg a méh – enyhe és változatos tüneteket okozhat, amiket sokan nem is tulajdonítanak a méhsüllyedés tüneteinek. Holott ezek a méhsüllyedés első tünetei, az első jelek arra, hogy elindult a kismedencei izmok gyengülése és hogy egy komolyabb probléma van kialakulóban. Érdemes éppen ezért ismerni a méhsüllyedés első tüneteit, és orvoshoz fordulni velük. Sokan egyáltalán nem veszik észre a méhsüllyedés első tüneteit magukon, ám egy rutin nőgyógyászati vizsgálaton ezt is hamar fel tudja ismerni az orvos. A méhsüllyedés első tünetei a következők lehetnek:Méhsüllyedés: Első tünetek - Urológiai Központ

  • Nehézségérzet a hüvelyben vagy a kismedencében: Ez a tünet gyakran a méhsüllyedés legelső jele. A nők általában úgy írják le, hogy nyomást, teltségérzetet vagy idegentest-érzést tapasztalnak a hüvelyben, vagy a hüvelybemenetnél. Ez a nehézségérzet a legtöbbször gyenge, de zavaró lehet.
  • Alhasi fájdalom: A méhsüllyedés első tünetei közé tartozik az állás közben, köhögéskor, tüsszentéskor vagy nehéz tárgyak emelésekor megjelenő fájdalom. Ez a fájdalom enyhe vagy súlyos is lehet, és olyan érzésként írható le, mintha valami húzná vagy nyomná az alhasi területet. Vannak, akiknél szinte mindig jelen van ez a fájdalom enyhe formában és fokozódik a fent említett tevékenységek hatására.
  • Fájdalmas szex: A hüvely és a méh megváltozott helyzete fájdalmassá teheti a szexuális együttléteket.
  • Vizelettartási zavarok (inkontinencia): A méhsüllyedés oka a kismedencei izmok gyengülése. Hogyha ezek az izmok gyengék, akkor nem csupán a méh, hanem a többi kismedencei szerv – köztük a húgyhólyag - is süllyedésnek indulhat. A húgyhólyag érintettsége vizelettartási nehézségekhez és vizeletcsepegéshez vezethet.
  • Gyakori vizelési inger: A húgyhólyag nyomása miatt a nőknél gyakori vizelési inger léphet fel, hasonlómechanizmussal mint terheség esetén.
  • Székrekedés: A méhsüllyedés és a medencefenéki izmok gyengülése hatással lehet a belek működésére is, ami székrekedéshez vezethet.

Milyen tüneteket okoz a későbbiekben a méhsüllyedés?

A méhsüllyedés nem mindenkinél okoz tüneteket korai stádiumban. Vannak nők, akik az enyhe vagy közepes méhsüllyedés ellenére sem tapasztalnak semmilyen kellemetlenséget. A későbbiekben azonban, ahogyan fokozódik a méhsüllyedés, megjelenhetnek az életminőséget befolyásoló, kellemetlen tünetek. Súlyosabb méhsüllyedés esetén a méh érezhető és tapintható lehet a hüvelyben, ami megnehezítheti a szexuális együttléteket. Extrém esetekben a méh akár teljesen ki is bukkanhat a hüvelyből, ami további komplikációkhoz vezethet. A méhelőesés súlyos esetei megnehezíthetik a vizelet- és a székletürítést, és krónikus, állandó fáradtság is felléphet. A medencefenéki izmok gyengesége derékfájást okozhat, valamint a többi kismedencei szerv is süllyedésnek indulhat miatta, és kialakulhatnak a következő állapotok:

  • Cisztocele: A húgyhólyag hüvelybe süllyedése
  • Rectocele: A végbél hüvelybe süllyedése
  • Enterocele: A vékonybél hüvelybe süllyedése

Érdemes tudni, hogy kezeletlenül a méhsüllyedés enyhe állapotai is rosszabbodhatnak. Így már a méhsüllyedés első tünetei esetén is érdemes figyelmet fordítani rájuk és elkezdeni a kezelést. Ha pedig már tüneteket és panaszokat okoz, valamint rontja az életminőséget a méhelőesés, mindenképpen érdemes kezelni. A méhsüllyedés első tünetei esetén a medencefenék izmainak erősítésével még kezelhető az állapot és megakadályozható, hogy súlyosabb, már csak sebészileg kezelhető méhsüllyedés jöjjön létre.

Kapcsolódó cikkünk

Ilyen fokozatai vannak a méhsüllyedésnek

A menopauza, a hüvelyi szülés, az elhízás és más tényezők is hajlamosíthatnak a méhsüllyedésre, amely az életkor előre haladtával egyre több nőt érint. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa szerint már a probléma enyhébb fokozatainál is fontos orvosi segítséget kérni, ugyanis az időben megkezdett kezelés súlyos állapotokat előzhet meg.

Milyen tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulni méhsüllyedés kapcsán?

Ahogy már korábban említettük a méhsüllyedés tünetei változóak lehetnek a méhsüllyedés mértékétől függően. A méhsüllyedés olyan tüneteket is okozhat, amiket sokan nem kötnek a méhhez, ezért a tünetek megjelenésekor nem nőgyógyászhoz vagy urológushoz fordulnának első körben a páciensek. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mégis melyek lehetnek azok a tünetek, amik felhívják a figyelmet a méhsüllyedésre:

  • Hüvelyi nyomásérzés
  • A méh kitapinthatóan belecsúszik a hüvelybe
  • Hüvelyi diszkomfort érzés
  • Gyakori vagy sürgető vizelési inger
  • Vizelet inkontinencia
  • Székrekedés vagy akaratlan székletürítés
  • Hát- vagy derékfájás
  • Fájdalom szexuális együttlét során.
  • A tünetek súlyosbodása fizikai aktivitás vagy hosszú állás után
  • Tartós, visszatérő fájdalom a medence területén

A fenti tünetek észlelése esetén érdemes urológushoz vagy nőgyógyászhoz fordulni. Nem kell hozzászokni ezekhez a tünetekhez, mert a méhsüllyedés igenis kezelhető és elérhető a jobb életminőség. A méhsüllyedés kezelése ráadásul annál hatásosabb minél hamarabb fordulnak vele orvoshoz, lehetőleg már az első tünetek észlelése esetén. A méhsüllyedés azonosításához az orvos fizikális vizsgálatot végez, hogy felmérje a méh helyzetét. A vizsgálat során arra is megkérhetik a pácienst, hogy köhögjön, erőlködjön vagy tegyen úgy, mintha visszatartaná a vizeletét. A méhsüllyedés tünetei komolyan befolyásolhatják az életminőséget, ennek felméréséhez egy kérdőív kitöltésére is megkérhetik a pácienst. A vizeletinkontinencia kivizsgálása érdekében urodinamikai vizsgálatok is végezhetőek. A kezelés lehet konzervatív (pl. medencefenék erősítő gyakorlatok, pesszárium) vagy sebészi beavatkozás, attól függően, hogy milyen mértékű a méhsüllyedés és milyen tüneteket okoz.

Hogyan kezelhetőek a méhsüllyedés tünetei?

A méhsüllyedés kezelése a tünetek súlyosságától függ. Enyhe esetekben elegendő lehet az életmódbeli változtatások bevezetése. Ilyen javasolt változtatások például a dohányzás kerülése, a fogyás, a székrekedés megelőzése és a krónikus köhögés kezelése. Ezekkel a változtatásokkal csökkenthető a medencefenék izmaira eső nyomás. A rendszeres Kegel-gyakorlatok végzése is segíthet megerősíteni a medencefenék izmait, ami javíthatja a méh és a húgyhólyag megtámasztását. Súlyosabb esetekben hüvelyi pesszárium behelyezése, méhgyűrű alkalmazása vagy műtéti beavatkozás is szükséges lehet. Postmenopauzális nők esetében az ösztrogén krémek vagy tabletták is segíthetnek megerősíteni a hüvely szöveteit és csökkenteni a tüneteket.

Téma szakértői

Dr. Csutak Magdolna

Dr. Csutak Magdolna

urológus
Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

urológus
Dr. Bajor Gábor

Dr. Bajor Gábor

urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK