A méhelőesés egy gyakori állapot az idősödő, menopauzán átesett hölgyek körében. Idővel ugyanis – illetve a több hüvelyi szülés miatt - a méh körüli izmok és szalagok meggyengülhetnek. Már nem képesek a helyén tartani a méhet, ami a hüvely felé süllyed, sőt akár ki is lóghat a hüvelyből. Szerencsére azonban a méhelőesés kezelhető: sebészi és nem sebészi lehetőségek is adottak a méhelőesés terápiája során.
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mit jelent a méhelőesés?
Hogyan alakul ki a méhelőesés?
Mik a méhelőesés stádiumai?
Milyen tüneteket okoz a méhelőesés?
Mit okozhat a méhelőesés? Hova vezethet a méhelőesés kezeletlen esetben?
Hogyan történik a méhelőesés kivizsgálása?
Van-e lehetőség a méhelőesés kezelésére?Foglaljon időpontot a téma specialistájához, Dr. Bajor Gáborhoz!
A méhelőesés azt az állapotot jelenti, amikor a méh körüli izmok és szövetek meggyengülnek. Ennek következtében a méh megereszkedik a hüvely irányába, belesüpped, sőt súlyos esetben akár ki is lóghat belőle. A méhelőesés bárkit érinthet, viszont a leggyakoribb a menopauza után és azoknál a hölgyeknél, akiknek egynél több hüvelyi szülésük volt. Az ösztrogén segít erősen tartani a medenceizmokat. Menopauza idején csökken az ösztrogén mennyisége, ami nélkül nagyobb a prolapsus kialakulási kockázatának.
A méhelőesés oka tehát a medencefenék izmainak gyengülése. A medencében lévő izmokat, szalagokat és szöveteket medencefenéki izmoknak nevezzük. Ezek az izmok támasztják ki és tartják helyén a méhet, végbelet, hüvelyt, húgyhólyagot és más kismedencei szerveket. Akkor jön létre méhelőesés, ha a medencefenék izmai már olyan mértékben károsodtak vagy gyengültek, hogy nem képesek ellátni a feladatukat és ezt a tartást biztosítani. Ennek következtében a kismedencei szervek a hüvelybe eshetnek vagy akár a hüvelyből kifelé, a külvilág felé is tolódhatnak. A kismedencei szervek a gravitáció útját követve esnek bele a hüvelybe. A méhelőesés súlyosságát az határozza meg, hogy mennyire gyengülnek meg a méh tartóizmai. Enyhébb esetekben a méh egy része belecsúszhat a hüvelybe, azonban nem lóg ki onnan. A hüvelyben érezhető lehet a belecsúszott méh. Ezt az állapotot nevezzük méhsüllyedésnek. A méhelőesés egy súlyosabb helyzetet jelent, amikor már annyira előrecsúszott a méh, hogy ki is jöhet a hüvelyből. Ezt az állapotot nevezzük teljes méhelőesésnek. Hasfájásra, fájós, csípős vizeletre panaszkodhatnak azok a gyerekek, akik húgyúti fertőzéstől szenvednek, illetve néhányan egyszerűen „nem tudnak pisilni”. Ha pedig már a felső húgyutakat is elérte a fertőzés, láz, elesettség, étvágytalanság hívhatja fel a figyelmet a bajra. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa a gyermekkorban jelentkező betegség lehetséges okaira és a kezelés döntő jelentőségére hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Vizeletvisszatartás is vezethet húgyúti fertőzéshez gyerekeknél
Normál körülmények között a méhet és a kismedencei szerveket egy izom- és szalagcsoport, az úgynevezett medencefenéki izmok tartják a helyükön. Ezek az izmok és szalagok kitámasztják és alápárnázzák a szerveket a medencében, köztük a méhet is. Az idő előrehaladtával és számos más tényező miatt azonban ezek a struktúrák meggyengülhetnek. Ilyenkor képtelenné válnak arra, hogy a méhet a helyén tartsák, ami pedig a gravitációt követve elkezd megereszkedni. Mivel a méh a hüvely folytatásaként írható le anatómiailag, így könnyen belecsúszhat a hüvelybe. A medencefenéki izmok gyengüléséhez több tényező is hozzájárulhat, például:
A fent leírt tényezők mind plusz terhet jelenthetnek a medencefenék számára. Ha sokszor vagy sok ideig érte ilyen jellegű megterhelés a medencefeneket, az izmok és szalagok elgyengülnek és megnyúlnak.
A méhelőesés csoportokba osztható az alapján, hogy milyen súlyos az állapot, milyen mértékben esett előre a méh. Ezt nevezzük a méhelőesés stádiumainak. A méhelőesés stádiumai a következők:
A méhelőesés tünetei összefüggenek a méhelőesés stádiumával. A méhelőesés enyhébb eseteiben előfordulhat, hogy alig vagy egyáltalán nincsenek tünetek. Ahogyan azonban a méh egyre jobban kicsúszik a helyéről, az nyomást gyakorolhat más kismedencei szervekre is és megjelennek a tünetek. A méhelőesés tünetei olyanok lehetnek, mint:
Érdemes tudni a méhelőesés kapcsán, hogy a tünetek rosszabbodhatnak hosszú ideig tartó állás vagy sétálás hatására. Ugyanígy ronthatja a tüneteket a köhögés és a tüsszögés is, ugyanis ilyen esetekben extra nyomás helyeződik a medenceizmokra.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A méhelőesés kimenetele szintén attól függ, hogy mennyire súlyos és milyen stádiumban van az állapot. A méhelőesés enyhe állapotai nem befolyásolják az életminőséget, míg a súlyosabb állapotok rendkívül zavaróak lehetnek. A méhelőesés súlyos esetei megnehezíthetik például a pisilést vagy a normális székletürítést, valamint komoly fájdalmakat okozhatnak. Ha a medencefenéki izmok meggyengülése miatt méhelőesés áll fent, az a többi kismedencei szervet is érintheti. A többi kismedencei szerv is süllyedésnek indulhat, és létrejöhetnek a következő állapotok:
Érdemes tudni, hogy kezeletlenül hagyva az enyhe állapotok is rosszabbodhatnak. Így már enyhe esetben érdemes figyelmet fordítani például a medencefenék izmainak erősítésére, hogy megelőzzük a méhelőesés súlyosabb állapotait. Ha pedig már tüneteket és panaszokat okoz, valamint rontja az életminőséget a méhelőesés, mindenképpen érdemes kezelni.
A méhelőesés azonosításához az orvos fizikális vizsgálatot végez. Egyrészt a has és a kismedence áttapintásával vizsgálja, hogy a méh lesüllyedt-e a normál helyzetéből, valamint nőgyógyászati vizsgálat során a hüvely felől is megbizonyosodik erről. A vizsgálat során arra is megkérheti az orvos a pácienst, hogy köhögjön, erőlködjön vagy tegyen úgy, mintha visszatartaná a vizeletét. Ez segíthet nekik meglátni, hogy mennyire gyengék az izmai.
Annak felmérése érdekében, hogy a méhelőesés mennyire befolyásolja az életminőségét, az orvos arra is kérheti a pácienst, hogy töltsön ki egy kérdőívet. A kérdőív felméri a méhelőesés tüneteinek gyakoriságát és súlyosságát, melyek segítenek a legjobb terápiás döntés meghozatalában. A vizeletinkontinencia kivizsgálása érdekében urodinamikai vizsgálatok is végezhetőek. Felfázás, mikor gyanakodhat bajra? - Nőgyógyászati KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Méhsüllyedés: ezek az intő jelek - Urológiai Központ
Gondok szex után, mi okozhatja? - Nőgyógyászati Központ
A gyakori éjszakai vizelés magas vérnyomásra is utalhat - Kardio Központ
Igen, szerencsére a méhelőesés kezelésére számos lehetőség létezik, köztük sebészi és konzervatív módszerek is. A méhelőesés súlyossága, a páciens általános egészségi állapota, életkora és a jövőbeni gyermek tervezési szándéka alapján az orvossal együtt választja ki a páciens a legjobb kezelési lehetőséget. A méhelőesés kezelési lehetőségei a következők lehetnek:
Rendelés típusa: