Számos urológiai laboratóriumi vizsgálat létezik, és az idő előrehaladtával és a technológia fejlődésével ez a szám egyre csak emelkedik. Ha felmerül egy betegség gyanúja, ma már rutinszerű a vérvétel és valamilyen képalkotó vizsgálat elvégzése. Azonban ezeken kívül számos más specifikus urológiai laboratóriumi vizsgálat létezik, melyek segítenek a betegségek pontos okának felderítésében. A következő cikkben a leggyakrabban elrendelt urológiai laboratóriumi vizsgálatokat mutatjuk be. Kitérünk az urológiai laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének módjára, arra, hogy mit mutatnak ki és hogy milyen betegségek diagnosztizálhatóak vele.
Urológiai laboratóriumi vizsgálatok az Urológiai Központban
Milyen vizsgálatokat alkalmaznak az urológusok?
Mik a leggyakoribb urológiai laboratóriumi vizsgálatok?
Mi mutatható ki a vérből az urológiai laboratóriumi vizsgálat során?
Mi mutatható ki a vizeletből az urológiai laboratóriumi vizsgálat során?
Milyen kórokozók szűrése történik az STD urológiai laboratóriumi vizsgálat során?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Az urológusok számos különböző típusú vizsgálatra támaszkodhatnak egy urológiai állapot diagnosztizálásakor vagy szűrésekor. Mivel a megfelelő vizeletürítéshez a vesék, a húgyvezetékek, a húgyhólyag és a húgycső összehangolására van szükség, az urológiai tüneteknek számos lehetséges oka lehet. Az orvosok általában a konkrét tünetektől függően többféle urológiai laboratóriumi vizsgálatot javasolnak.
Az urológiai laboratóriumi vizsgálatok között a vizeletgyűjtés és a vérvizsgálat általában az első lépések az urológiai állapotok diagnosztizálásában és szűrésében. A képalkotó vizsgálatok, mint például a pyelogram, a cisztográfia, a vese CT- vagy ultrahangvizsgálata, a prosztata/rektális szonogram és a vese angiogram betekintést nyújtanak a húgyutakba, hogy elzáródásot, daganatot és egyéb rendellenességeket keressenek. A cisztometria és a vizeletáramlási vizsgálatok segítenek az orvosoknak felmérni, hogy a vizeletürítés funkciója normális-e.
Az urológiában végzett eljárások közé tartoznak a vesét érintő eljárások, a húgyvezetéket (pl. húgyvezeték-stentelés), a hólyagot (pl. hólyagdaganat transzurethrális rezekciója), a prosztatát (pl. a prosztata transzurethrális rezekciója), a péniszt (pl. körülmetélés) a herezacskót (pl. vazektómia) érintő beavatkozások, valamint meddőségi eljárások.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az urológusok gyakran vérvizsgálatra támaszkodnak, hogy többet tudjanak meg a kiválasztó rendszer működéséről. A vérvételre és a vér vizsgálatára szolgáló szabványos eljárás segítségével az urológusok képesek bizonyos betegségeket vagy rákos megbetegedéseket kimutatni. Három gyakori vérvizsgálatot alkalmaznak.
Ez a vizsgálat a prosztata specifikus antigén szintjét mutatja ki, mely különböző állapotokban (például prosztatagyulladás során) emelkedhet. Ez az urológiai laboratóriumi vizsgálat a prosztata mirigyből jelenleg felszabaduló fehérje mennyiségét méri. A PSA-tesztek önmagukban nem mutatják ki a prosztatarákot, de a prosztata szűrés részeként minden alkalommal elvégzik. Az emelkedett PSA szint önmagában csak azt jelenti, hogy van esély a prosztatarákra, de más is okozhatta az emelkedett értéket. Így ez a laboratóriumi vizsgálat szűrésnek kiváló: az emelkedett értékűeket további vizsgálatokra küldi a pontos diagnózishoz, míg a normál értékűeket csak kontrollra hívja vissza.
Ez az urológiai laboratóriumi vizsgálat a kreatinin és a vér karbamid nitrogén vizsgálata, amely a kreatinin mérésén keresztül a vesék működésének felmérésére szolgál. Ha magas a kreatininszint a vérben, az gyakran arra utal, hogy a vesék nem működnek megfelelően. A kreatinin és a vér karbamid-nitrogén arányától függően az urológus diagnosztizálja a problémát. A probléma lehet egyszerű, mint például a kiszáradás, de súlyosabb vese problémákra is fény derülhet ezzel az urológiai laboratóriumi vizsgálattal.
A férfiak merevedési zavarának értékeléséhez az urológus tesztoszteron-vizsgálatot végezhet. Ennek az urológiai laboratóriumi vizsgálatnak során a tesztoszteron szintet mérik vérmintából, melynek alacsony szintje okozhatja a merevedési zavart. Ekkor szükséges a hólyagtükrözés - Urológiai Központ Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Hogyan javítható a termékenység? - Endokrin Központ
Merevedési zavartól szenved? Vizsgáltassa ki a szívét! - Kardio Központ
A prosztatarák felismerése és kivizsgálása - Urológiai Központ
Ha nincs szükség vérvizsgálatra, vagy ha urológusa több információt szeretne gyűjteni a diagnózis felállítása előtt, vizeletvizsgálatot végeznek. Ezek az urológiai laboratóriumi vizsgálatok általában mindegyike egy steril pohárba történő vizeletürítést foglal magában az elemzéshez. Vizeletvizsgálatot nagyon gyakran végeznek. Nemcsak az urológus, de a háziorvos, osztályos orvos is gyakran kéri ezt az urológiai laboratóriumi vizsgálatot. Valójában a legtöbb éves foglalkozás-egészségügyi vizsgálat során vizeletvizsgálatot végeznek akkor is, ha nincs ok aggodalomra. Ennek oka, hogy számos információval szolgál ez a fajta urológiai laboratóriumi vizsgálat. A vizeletvizsgálatot használják annak megállapítására, hogy fennáll-e húgyúti fertőzés, a cukorbetegség diagnosztizálásában, valamint egyéb betegségek korai jeleinek figyelésére is. Mindegyik diagnózisnak vannak specifikus tünetei, például magasabb fehérvérsejtszámot láthatunk húgyúti fertőzés során, magas fehérje- vagy glükózszintet cukorbetegség esetén; de a magas fehérje jelenléte a magas vérnyomás szövődménye is lehet. Kezelőorvosa a vizeletvizsgálat során jobban be tudja azonosítani az esetlegesen jelentkező problémákat.
Hasonlóképpen, a vizelettenyésztést arra használják, hogy megállapítsák, hogy bizonyos baktériumok jelen vannak-e a vizeletmintában. Ezt a vizsgálatot laboratóriumban, több nap alatt lehet elvégezni, amíg a vizelet mintából kitenyésztik és azonosítják az esetleges kórokozókat. Miután izolálták, a vizelettenyészeteken antibiotikumokat lehet tesztelni, hogy kiderüljön, melyik kezelés lesz a leghatékonyabb.
A 24 órás vizeletvizsgálat során egy teljes napig gyűjtik a vizeletet. Ez lehetővé teszi az urológusok számára, hogy megállapítsák, hogy a beteg szervezetében normális-e bizonyos anyagok szintje, ami egészséges vesékre utal. Ha a dolgok rendellenesek, a teszt segít az urológusoknak bizonyos betegségek irányába terelni a figyelmet. A prosztatarák a férfiakat érintő összes daganatos betegség közül a 2. leggyakoribb, amely azonban korán felismerve jó eséllyel gyógyítható. A rendszeres szűrés jelentőségére, a diagnosztizálás lehetőségeire és a prosztatarák elleni életmódtanácsokra dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa hívta fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Hogyan javíthatóak a prosztatarák gyógyulási esélyei?
A szexuális úton terjedő betegségeket baktériumok, vírusok, gombák és protozoonok okozzák, leggyakrabban szexuális együttlétek alkalmával terjednek. Ritkán előfordulhat, hogy uszodában, közös törölközőhasználattal vagy nem alaposan takarított mosdó használatakor fertőződik meg az ember. Az STD szűrővizsgálatokkal ezeket a betegségeket okozó kórokozók mutathatóak ki. Ez az urológiai laboratóriumi vizsgálat nagyon fontos a betegség korai felismerésében, és a továbbterjedés megelőzésében. Javasolt családtervezésnél is mindkét félnél elvégezni egy STD-vizsgálatot, ugyanis ezek a betegségek gyakran a magzatot is megfertőzik terhesség vagy szülés során. Az alábbiakban felsoroljuk, hogy milyen kórokozók mutathatóak ki egy STD-szűrés során.