A húgyúti kövesség gyermekkorban egy gyakori és fontos probléma, ami súlyos szövődményekhez vezethet kezeletlenül. Bonyolítja a képletet, hogy a gyermekeknél sokszor nehéz felismerni a tüneteket. Az alábbi cikkben részletesen körbejárjuk a húgyúti kövesség gyermekkorban témakörét.
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mit jelent a húgyúti kövesség gyermekkorban?
Miért gyakori a húgyúti kövesség gyermekkorban?
Milyen tünetekkel jelentkezik a húgyúti kövesség gyermekkorban?
Hogyan vizsgálható ki a húgyúti kövesség gyermekkorban?
Hogyan kezelhető a húgyúti kövesség gyermekkorban?
Mit lehet tenni, hogy megelőzzük, hogy kialakuljon húgyúti kövesség gyermekkorban?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A húgyúti kövesség gyermekkorban egy komoly fájdalommal járó kórkép. Évekkel korábban ritka kórképnek számított a húgyúti kövesség gyermekkorban, mostanában azonban egyre növekszik a gyakorisága. A háttérben valószínűleg több tényező is állhat és kiemelt szerepe lehet a környezeti faktoroknak. A túlzott sófogyasztás, a gyorséttermi ételek, a mozgásszegény életmód és a kevés folyadékfogyasztás miatt egyre gyakrabban fordul elő húgyúti kövesség gyermekkorban. A húgyúti kövesség gyermekkorban főként vesekő formájában jelentkezik, de a kövek akár egyharmada is kivándorolhat a veséből, és elakadhat az húgyvezetékben. Az érintett gyermekeknél gyakran fordulnak elő visszatérő húgyúti fertőzések is.
A vizelet oldott anyagokból és a szervezet számára felesleges vízből áll. Testünk vizelettel üríti a salakanyagtermékek egy részét, és folyamatos vizelettermeléssel biztosítja a szervezet egyensúlyát. A vesének számos más feladata is van a kiválasztás mellett, említhetjük például a hormonok termelését, a vérnyomás szabályozását vagy a szervezet sav-bázis háztartásának a fenntartását. Az egészséges vizeletkiválasztáshoz az is fontos, hogy a vizeletben egyensúlyban legyen a víz és az oldott anyagok. Időnként egyes anyagok koncentrálódhatnak a vizeletben, a túlzott mennyiségük miatt pedig megkezdődhet a kicsapódás és szilárd kristályok képződhetnek. Ezek a kristályok egyre növekedhetnek és kövek kialakulásához vezethetnek. Különböző méretűek lehetnek a húgyúti kövek, a homokszemtől kezdve a golflabda méretig. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a kisebb kövek spontán ürülnek, míg a nagyobbak kezelést igényelnek, de gyermekek körében ez módosulhat. A kisebb kövek is járhatnak olyan fájdalommal, amit kezelni kell, valamint mindig fennáll a veszélye annak, hogy elakadnak a húgyúti kövek és további súlyos szövődményeket okoznak. A legtöbb vesekő kalciumot, pontosabban kalcium-oxalátot tartalmaz, de más típusú kövek is vannak, például kalcium-foszfát, húgysav, cisztin vagy a struvit kő. Bár leggyakrabban húgyúti fertőzés következtében jelentkezik a vizelés alatti és utáni égő érzés, vannak más betegségek is, amelyek hasonló tünetet okozhatnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint a kivizsgálás egyik legfontosabb célja, hogy pontos diagnózisra épülő kezelés kezdődhessen el.Kapcsolódó cikkünk
Mi okozhatja a vizelés utáni égő érzést a fertőzésen túl?
Ahogyan már korábban is említettük egyre gyakoribb a húgyúti kövesség gyermekkorban. Megdőlni látszik az a teória, miszerint a húgyúti kövek a felnőttek és az idősebbek betegségei. Máig kutatások tárgyát képzi, hogy mi állhat ez a tendencia hátterében, de valószínű, hogy nagy mértékben összefügg az életmóddal. Az alábbi tényezők játszhatnak szerepet abban, hogy kialakul húgyúti kövesség gyermekkorban:
Ha fennáll a húgyúti kövesség gyermekkorban, általában a véres vizelet és a fájdalom a legszembetűnőbb jelek. A húgyvezetékben elhelyezkedő kövek súlyos kólikás fájdalmat okozhatnak. Érdemes azonban tudni, hogy a gyermekeknél sokszor nehéz észrevenni a tüneteket. A kicsik még nem tudják meghatározni a fájdalmat és megmondani, pontosan hol van. A nagyobbak szégyellősek lehetnek, ami szintén nehezítheti a betegség felismerését. Az is gyakori, hogy a visszatérő húgyúti fertőzések hívják fel a figyelmet a húgyúti kövesség gyermekkorban fennállására. A húgyúti kövesség gyermekkorban a következő tünetekkel jelentkezhet:
Érdemes alapos kivizsgálást végezni, amennyiben felmerül húgyúti kövesség gyermekkorban. Ilyenkor a kockázati tényezők felmérése is fontos, hogy elkerülhetőek legyenek a későbbiekben a húgyúti kövek. Elsősorban urológushoz érdemes fordulni, amennyiben felmerül húgyúti kövesség gyermekkorban, de ő bevonhat radiológust, dietetikust és már szakembereket is a kivizsgálásba és a terápiás terv elkészítésébe. Az ultrahang és a röntgenvizsgálatok segítenek a húgyúti kövek kimutatásában, segítségükkel meghatározható a kövek mérete és elhelyezkedése. A képalkotó vizsgálatokkal az esetleges húgyúti tágulatok is láthatóak, amik elzáródás következtében jöhettek létre. A vizelet- és vérvizsgálatok is fontos szerepet játszanak a diagnózis felállításában, ugyanis információt nyújtanak a vese funkciójáról, a szervezet állapotáról, fertőzés vagy a kőképződést elősegítő anyagok jelenlétéről. A vizeletvizsgálat segítségével meghatározható a húgyúti kő típusa is. Húgyúti kövesség gyermekkorban a következő formákban fordulhat elő:
Többféle kezelési lehetőség is adott, ha létrejön húgyúti kövesség gyermekkorban. A kezelési stratégiák azonban nagymértékben változhatnak: figyelembe kell venni a kő méretét, elhelyezkedését, az egyéb tünetek fennállását, a gyermek genetikai és egyéb kockázati tényezőit. Nagyon fontos azt is megérteni, hogy milyen típusú kő és milyen okból képződik a gyermeknél, hogy személyre szabott kezelési tervet készíthessünk.
Kisebb kövek esetén az akut epizódok kezelési lehetőségei közé tartoznak fájdalomcsillapítók, a fokozott folyadékbevitel és olyan gyógyszerek, amelyek segíthetik a kövek feloldását. A kisebb kövek spontán is ürülhetnek, ennek folyamatát segíthetjük és a tüneteket csillapíthatjuk ezen az úton. Vannak azonban olyan kövek, amik kiterjedtebb kezelést igényelnek. Ezek azok a vesekövek, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy maguktól elmúljanak, vagy amelyek elzáródást, vesekárosodást vagy folyamatos húgyúti fertőzéseket okoznak. Ilyenkor szükség lehet a kő sebészi feltörésére és eltávolítására, főként, ha a gyermeknek láza is van. A nagyobb kövek kezelési lehetőségei közé tartozik az ureteroszkópia, a lézeres litotripszia, az extrakorporális lökéshullámos litotripszia vagy más sebészeti beavatkozások. Éjszakai ágybavizelés - Hány éves kortól probléma? - Urológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Húgyúti fertőzés - Gyermekgyógyászati Központ
A felfázást nem szabad félvállról venni- Nőgyógyászati Központ
Nyári ruhatár ősszel? Vesemedence gyulladás esetén is ajánlott a hasi ultrahang - Ultrahang Központ
Ha valakinél kialakult húgyúti kövesség gyermekkorban, rendkívül fontos megérteni ennek okát és felmérni a rizikótényezőket. Ezt segítheti egy 24 órás vizeletgyűjtés, de egyéb vizsgálatok is végezhetőek. Ezek eredményeinek birtokában a húgyúti kő kezelése után érdemes egy személyre szabott, megelőző stratégiát is kidolgozni. A megelőzési utógondozás magában foglalhatja az életmódváltás és a gyógyszerek kombinációját. Az életmódbeli változtatások közé tartozik a több víz fogyasztása, a sószegény étrend, és bizonyos esetekben egyéb speciális étrendi változtatások elvégzése. A só- és fehérjebevitel csökkentése, valamint a rendszeres vízfogyasztás jelentősen csökkentheti ugyanis a kőképződés kockázatát. A gyógyszerek szabályozhatják a vizeletben lévő ásványi anyagok és sók mennyiségét, illetve bizonyos típusú köveknél kimondottan hasznosak lehetnek. Emellett természetesen fontosak és a megelőzés részét képezik a rendszeres orvosi kontrollvizsgálatok is. Ezek segítenek időben felismerni a kőképződés jeleit és megelőzni a súlyosabb problémákat.Téma szakértői