Viszketés, égő érzés, elszíneződés is lehet a hímvessződaganat jele

Viszketés, égő érzés, elszíneződés is lehet a hímvessződaganat jele

Dr. med.habil Buzogány István PhD Módosítva: 2025.03.04 09:32

A hímvesszőrák jobbára az idősebb korosztályban megjelenő megbetegedés, amellyel gyakran későn fordulnak orvoshoz, mert a viszketés, a makkon mutatkozó elváltozások nem feltétlenül olyan tünetek, amelyekkel gyorsan urológust keresnek a férfiak. Erre a ritka daganattípusra, annak felismerésére és kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa.

A bőrbetegségek és a fertőzések is kockázati tényezők

A hímvesszőrák kivizsgálása összetett folyamat.Bár a hímvesszőrák ritkának számít a daganatos betegségek közt, és főként a 70-75 feletti férfiakat érinti, mégis érdemes róla beszélni, mert az esetek jelentős részében későn fordulnak vele orvoshoz. A kezdeti tünetek ugyanis sokszor nem feltűnőek: előfordulhat, hogy csak a makkon és a fityma bellemezen látott elszíneződés, hámhiány vagy valamiféle „pattanás, kinövés” jelenik meg a péniszen. Különösen a fitymán és a péniszen mutatkozhat viszketés, égő érzés, kellemetlenül makacs, nem múló kisebesedés, amivel föltétlen szakorvoshoz kell fordulni! Nagyon veszélyes állapotot jelez ugyanakkor, ha valaki mindezeken túl a lágyékában megduzzadt nyirokcsomót is tapint, mivel az már előrehaladottabb állapotra utalhat.
Mindenesetre a rizikófaktorok közül azokat, amelyek rákmegelőző állapotot idézhetnek elő, ajánlatos a lehető legtöbbet megelőzni, megszüntetni. visszaszorítani. Fontos például a hímvessző higiéniájának gondos fenntartása, a gyakori partnercsere mellőzése, illetve a megfelelő védekezés óvszerhasználattal, valamint szükséges orvosi kezelést igénybe venni HPV-fertőzés, HIV-fertőzés vagy más, a péniszt érintő fertőzés és krónikus bőrbetegségek esetén is, illetve ajánlott a HPV ellenes vakcinák alkalmazása.

Gondos kivizsgálás után állapítható meg a betegség típusa, fokozata

- Amikor a beteg olyan tünetekkel érkezik a rendelésre, természetesen egy fizikális vizsgálat során meg kell győződni a klinikai állapotról, a daganat méretéről elhelyezkedéséről, pontos méretéről, mobilitásáról, és ha lehetséges fotódokumentációst is tanácsos készíteni. Különös alapossággal kell végezni a vizsgálatot, ha már nyirokcsomó duzzanat is tapintható a lágyékhajlatban– ismerteti Dr.  Buzogány István, az Urológiai Központ urológusa. – Minden esetben végzünk labor- és ultrahangos vizsgálatot is, utóbbival fel lehet mérni az esetleges daganat kiterjedtségét. Ezen kívül készülhet többek közt vizeletáramlás vizsgálat, röntgen, és más speciális vizsgálatok.  Ha rosszindulatú elváltozást tételezünk fel, CT- vagy MR-vizsgálat szükséges a terjedés, az állapotfelmérés céljából.
A vizsgálatok eredménye alapján diagnosztizálható lehet a rák és a rákmegelőző állapot is (ezt a leletben az in situ carcinoma kifejezés jelöli). Ilyen állapot okozhat a HPV-fertőzés, de további kórképek is. Így például:

  • Bowen-kór (tünete a hímvessző tövén és herezacskón megjelenő elszíneződés),
  • Queyrat betegség ill. Lichen atroophia (a makk és a fityma belső felszínén megjelenő vörös foltok utalhatnak rá),
  • Condyloma acuminatum (a péniszen és környékén megjelenő, karfiolra hasonlító szemölcsszerű kinövések lehetnek a tünetek),
  • Buschke-Löwenstein tumor (tünetei hasonlóak az előző kórképhez),
  • Paget-kór (eleinte az ekcémára hasonító tünetekkel jelentkezik).

Mikor van szükség műtétre?

Az onko-urológia feladata a daganatos betegségek kezelése.A megfelelő időben felismert rákmegelőző állapotoknál sokszor megoldást jelenthet a lokális immun- vagy kemoterápia, esetleg a lézeres kezelés, vagy hagyományos kimetszés, ami a már kialakult daganatnál elsődleges kezelésnek is számíthat. Ha az érintett területet sikerül egészben eltávolítani, és nem fedezhető fel benne a szövettani vizsgálat során rosszindulatúság, mindenképp javasolt a fityma eltávolítása, vagyis a körülmetélés és a rendszeres orvosi ellenőrzés. A körülmetéléssel és a rendszeres kontrollokkal jó eséllyel megelőzhető a pénisz karcinóma kialakulása.
Amennyiben viszont invazív daganatról van szó, a műtét akár amputációt is jelenthet, bár ameddig csak lehetséges, a szerv megtartására kell törekedni az észszerűség határain belül.
- A legfontosabb üzenet azonban, hogy bármilyen életkorban is jelentkezik olyan tünet, ami korábban nem volt jelen a hímvesszőn, ami gyanús, ami szokatlan, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a korai felismeréssel és időben történő kezeléssel a súlyos következmények és akár az életveszélyes állapot kialakulása is megelőzhető!

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tiszteletem!
Sajnos több, mint egy éve küzdök a problémámmal. Alkalmi partnerrel történt szex után diszkomfort érzet, égő, kellemetlen érzés volt, majd később alhasi panaszaim is lettek. Hónapokig kaptam kezelést antibiotikummal, pollstimollal, gyógytea keverékkel akut, majd krónikus prosztatagyulladásra. Ez idő alatt húgycsőgyulladás alakult ki, a húgycsőnyílás kipirosodik, ég, hegesedik, időnként valamiféle duzzanat keletkezik a makkon, ami aztán el is tűnik, mint egy allergiás reakció. A gyulladás tünetei ejakuláció után jelentősen felerősödnek, látványosabbak. Többféle kenőcsöt is kaptam, vizeletből nem tenyészett ki baktérium két vizsgálat esetén, STD kenetvételes vizsgálat enterococcus faecalis jelenlétét mutatta ki, mást nem, amely amoxicillinre érzékeny. Tekintve, hogy sokáig penicillin érzékenynek számítottam, egy penicillin provokációs vizsgálaton is átestem kórházban, amely nem igazolta az érzékenységet. Ezután kaptam egy augmentin kúrát is, de az sem segített. Az STD-n látták a gyulladás jeleit a húgycsőnyíláson, meg egy kis váladékozást, ők balanoposthitist diagnosztizáltak, az urológus orvos szerint azonban mivel nem mindig látszottak ezek a tünetek, ők nem látták, nem diagnosztizáltak balanopsthitist, mivel nekem csak a makkom kapcsán van panaszom.
Jelenleg már csak gyógyteát iszom és egy travocort kenőcsöt kaptam, amivel a húgycsőnyílás környékét kell esténként kenegetni. Sajnos a tüneteim megmaradtak, az égő érzés, piros gyulladt húgycsőnyílás, időnként, főleg ejakulációra valamiféle allergiásnak tűnő reakció, duzzanat a makkon, néha alhasi, vesetájéki kellemetlenségek. Elkeserítő, hogy nem gyógyulok meg, félek, nehogy maradandó következmény legyen.
Ondó leoltás nem volt. Vajon azt érdemes lenne megnézetni? Vagy egy teljeskörű STD vizsgálat újra?
Mi lehet a megoldás? Kérem segítsenek javaslataikkal, merre induljak tovább?

Köszönöm!

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram!

Az ondótenyésztést nem tartom relevánsnak, vizsgálatot javaslok rendelőnkben, amikor a tünetek fennállnak.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximális alaposság

"Nagyon elégedett vagyok a Doktor úrral. Maximális alapossággal vizsgált ki. Megnyugtató válaszokat kaptam. Csak ajánlani tudom!"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK