A hímvesszőrák jobbára az idősebb korosztályban megjelenő megbetegedés, amellyel gyakran későn fordulnak orvoshoz, mert a viszketés, a makkon mutatkozó elváltozások nem feltétlenül olyan tünetek, amelyekkel gyorsan urológust keresnek a férfiak. Erre a ritka daganattípusra, annak felismerésére és kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa.
Bár a hímvesszőrák ritkának számít a daganatos betegségek közt, és főként a 70-75 feletti férfiakat érinti, mégis érdemes róla beszélni, mert az esetek jelentős részében későn fordulnak vele orvoshoz. A kezdeti tünetek ugyanis sokszor nem feltűnőek: előfordulhat, hogy csak a makkon és a fityma bellemezen látott elszíneződés, hámhiány vagy valamiféle „pattanás, kinövés” jelenik meg a péniszen. Különösen a fitymán és a péniszen mutatkozhat viszketés, égő érzés, kellemetlenül makacs, nem múló kisebesedés, amivel föltétlen szakorvoshoz kell fordulni! Nagyon veszélyes állapotot jelez ugyanakkor, ha valaki mindezeken túl a lágyékában megduzzadt nyirokcsomót is tapint, mivel az már előrehaladottabb állapotra utalhat.
Mindenesetre a rizikófaktorok közül azokat, amelyek rákmegelőző állapotot idézhetnek elő, ajánlatos a lehető legtöbbet megelőzni, megszüntetni. visszaszorítani. Fontos például a hímvessző higiéniájának gondos fenntartása, a gyakori partnercsere mellőzése, illetve a megfelelő védekezés óvszerhasználattal, valamint szükséges orvosi kezelést igénybe venni HPV-fertőzés, HIV-fertőzés vagy más, a péniszt érintő fertőzés és krónikus bőrbetegségek esetén is, illetve ajánlott a HPV ellenes vakcinák alkalmazása.
- Amikor a beteg olyan tünetekkel érkezik a rendelésre, természetesen egy fizikális vizsgálat során meg kell győződni a klinikai állapotról, a daganat méretéről elhelyezkedéséről, pontos méretéről, mobilitásáról, és ha lehetséges fotódokumentációst is tanácsos készíteni. Különös alapossággal kell végezni a vizsgálatot, ha már nyirokcsomó duzzanat is tapintható a lágyékhajlatban– ismerteti Dr. Buzogány István, az Urológiai Központ urológusa. – Minden esetben végzünk labor- és ultrahangos vizsgálatot is, utóbbival fel lehet mérni az esetleges daganat kiterjedtségét. Ezen kívül készülhet többek közt vizeletáramlás vizsgálat, röntgen, és más speciális vizsgálatok. Ha rosszindulatú elváltozást tételezünk fel, CT- vagy MR-vizsgálat szükséges a terjedés, az állapotfelmérés céljából.
A vizsgálatok eredménye alapján diagnosztizálható lehet a rák és a rákmegelőző állapot is (ezt a leletben az in situ carcinoma kifejezés jelöli). Ilyen állapot okozhat a HPV-fertőzés, de további kórképek is. Így például:
A megfelelő időben felismert rákmegelőző állapotoknál sokszor megoldást jelenthet a lokális immun- vagy kemoterápia, esetleg a lézeres kezelés, vagy hagyományos kimetszés, ami a már kialakult daganatnál elsődleges kezelésnek is számíthat. Ha az érintett területet sikerül egészben eltávolítani, és nem fedezhető fel benne a szövettani vizsgálat során rosszindulatúság, mindenképp javasolt a fityma eltávolítása, vagyis a körülmetélés és a rendszeres orvosi ellenőrzés. A körülmetéléssel és a rendszeres kontrollokkal jó eséllyel megelőzhető a pénisz karcinóma kialakulása.
Amennyiben viszont invazív daganatról van szó, a műtét akár amputációt is jelenthet, bár ameddig csak lehetséges, a szerv megtartására kell törekedni az észszerűség határain belül.
- A legfontosabb üzenet azonban, hogy bármilyen életkorban is jelentkezik olyan tünet, ami korábban nem volt jelen a hímvesszőn, ami gyanús, ami szokatlan, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a korai felismeréssel és időben történő kezeléssel a súlyos következmények és akár az életveszélyes állapot kialakulása is megelőzhető!
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
További vélemények"Nagyon elégedett vagyok a Doktor úrral. Maximális alapossággal vizsgált ki. Megnyugtató válaszokat kaptam. Csak ajánlani tudom!"