A nyár bizonyos fertőzések gyakoriságát is növelheti, amelyeket nem csak a kellemetlen tüneteik miatt fontos kezelni, de az esetleges szövődmények megelőzése miatt is. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa osztotta meg gondolatait a témáról.
A nők nagy része élete során legalább egyszer átesik az ún. „felfázáson” és sajnos, aki már volt „felfázva”, sajnos számíthat rá, hogy a betegség máskor is jelentkezik. Különösen igaz ez, ha fennállnak a rizikótényezők: nőknél a különböző eredetű nőgyógyászati, kismedencei gyulladások, esetleg hormonális tényezők (fogamzásgátlók szedése, menopauza időszaka). Mindkét nem esetében növeli a kockázatot a gyakori partnerváltás, esetleg alkalmi szexuális kapcsolat óvszerhasználat nélkül.
A felfázás valójában helytelen elnevezés, ugyanis nem közvetlenül a hideghatás váltja ki a panaszokat, hanem a hólyagba bejutott kórokozók, amelyek jórészt a vizekben élnek. A betegek elsősorban rendszeres, görcsös vizelési ingerről panaszkodnak, vizelet azonban nem, illetve csak pár csepp ürül, erős égő fájdalom kíséretében. Ha a húgyúti fertőzés nem csak a hólyagtájra korlátozódik, hanem felszálló gyulladásként a vesét is érinti, úgy láz, nagyfokú elesettség is nehezíti a helyzetet. Éppen ezért, ha bő folyadékfogyasztás, fájdalomcsillapítás mellett sem múlnak el a panaszok 2-3 nap alatt, fontos az urológiai kezelés.
Viszketés, érzékenység, valamint sűrű, fehér, szagtalan folyás a tünetei a gombás fertőzésnek, amely, ha átterjed a húgycsőre és a húgyhólyagra, gyakrabban kell vizelni, és a vizelést csípő érzés is kísérheti. Ilyenkor a kórokozó leggyakrabban a Candida gomba, amely normál körülmények között is megtalálható a szervezetben, de főként a cukorbetegség, a terhesség, az antibiotikum- vagy szteroid-kezelés, illetve a túlzott édességfogyasztás miatt is elszaporodhat. A férfiaknál gyakran tünetmentesen meglévő fertőzés szexuális úton is tovább kerülhet, ezért a partnereket együtt kell kezelni, hogy az újrafertőződést megakadályozhassuk.
Ugyancsak kellemetlen szagú folyást okozhat a Trichomonas vaginalis nevű egysejtű, ami elsősorban a meleg vizű medencékben terjed, jóval kevésbé a nyílt vízben.
Tévedés azt hinni, hogy bárki megfertőződhet Chlamydiával csókolózás, vagy vécéhasználat, esetleg uszodai úszás során, ez a fertőzés ugyanis többnyire szexuális aktus során terjed. (Bár egy fertőzött anya szülőútjain áthaladva az újszülött is megfertőződhet.) Mivel nemi úton terjedő vírusról van szó, a leghatékonyabb megelőzés a nyári kalandok esetében is a védekezés- az aktus teljes tartama alatt. Az óvszeren kívül alkalmas lehet még helyi fogamzásgátló és antibakteriális hatású hüvelytabletta vagy krém is. A tévhitekkel szemben a gyakori hüvelyöblítés nem tesz jót, hiszen kimossa az egészséges baktériumflórát is. Leginkább azonban a monogám kapcsolatok csökkentik a fertőződés veszélyét.
- Bármilyen urológiai jellegű fertőzésre gyanakszik valaki, az időben megkezdett célzott kezeléssel nem csak a kellemetlen tünetektől szabadulhat meg gyorsabban, de jó eséllyel megelőzheti a szövődmények kialakulását is – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
Telefonszám: +36 30 512 1375
További véleményekA Szakorvos segítségével szakértelmével és kiterjedt őszinte magyarázattal amit a diagnózisról kaptam Ajánlom mindenkinek. Az orvos barátságos őszinte és nagy szakmai tudással és felkészültséggel rendelkezik