Nőknél és férfiaknál is jelentkezhet véres vizelet

Nőknél és férfiaknál is jelentkezhet véres vizelet

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.09.11 09:10

A véres vizelet okai közül bizonyos tényezők gyakrabban érintik a nőket, mint például a húgyúti fertőzés, és vannak okok, amelyek kifejezetten nemhez kötöttek, mint az endometriózis vagy a prosztatarák. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a mindkét nemnél előforduló, és a csak nőknél, illetve férfiaknál diagnosztizálható lehetséges okokra hívta fel a figyelmet.

Véres vizelet – nem mindig szemmel látható

A véres vizelet ijesztő jelenség lehet, amennyiben a vér szemmel látható. De ez nem minden esetben van így, hiszen a haematuriának két típusa lehet:

  • A véres vizelet oka lehet például felfázás és vesekő is.Makroszkópos haematuria: a vér szemmel láthatóan jelen van a vizeletben, ami emiatt lehet rózsaszín, piros vagy barnás.
  • Mikroszkópos haematuria: szemmel nem látható, de az elemzés során kimutatható, hogy az üledékben a normálisnál több vörösvértest található.

Női betegség a véres vizelet hátterében

A nőknél jelentkező véres vizeletnek nem csak a vizeletkiválasztó rendszer lehet a forrása, de a vagina, a méhnyak és a méh is – ezért ezt urológus és nőgyógyász is vizsgálhatja. A csak nőknél megjelenő lehetséges ok az endometriózis. Ennek gyanúja akkor merülhet fel, ha a véres vizelet mellett komoly alhasi görcs, derékfájdalom, menstruációs probléma, esetleg emésztési panasz és más tünet is mutatkozik. Ennél a betegségnél a méh nyálkahártyája túlburjánzik a méhen, és más szervben is megjelenik, leggyakrabban a petefészekben, petevezetékben. 

Férfi betegségek, amelyeknél véres vizelet lehet az egyik tünet

  • Prosztata megnagyobbodás: ha a prosztata megnagyobbodik, akkor nyomhatja a húgycsövet, ami vizelési nehézséghez vezethet. Ennek ellensúlyozására a hólyag erőteljesebben dolgozik az ürítés érdekében, ami károsodást, akár vérzést is okozhat. A prosztata megnagyobbodás jellegzetes tünetei a gyakori vizelési inger, a nehezen induló, akadozó vizelés, a hólyag teltségérzete.
  • Prosztatarák: a daganatos betegség tünetei közé tartozhat a medencetáji fájdalom, a derékban, a belsőcombokban érzett fájdalom, a fájdalmas, esetleg vértartalmú ejakuláció, az étvágytalanság, az akaratlan fogyás, és a véres vizelet is.

Mindkét nemet érintő betegségek

  • Húgyúti fertőzés

Véres vizelet esetén urológushoz kell fordulni,Nőknél jóval gyakrabban fordul elő a húgyúti fertőzés, mint férfiaknál, amelynek egyik tünete lehet a vér megjelenése a vizeletben. Ám feltétlenül orvoshoz kell fordulni a férfiaknak is, ha gyakori és sürgető vizelési inger jelentkezik, ha fájdalmas, égő érzés tapasztalható a húgycsőben, ha a vizelet szaga, színe megváltozik, és abban a súlyos, ritka esetben, ha a fertőzés a vesét is eléri, láz, hányinger, hányás, hátfájdalom kíséri.

  • Vesekő és hólyagkő

Bizonyos ásványi anyagok lerakódásából lassan kövek alakulhatnak ki a hólyagban, a vesékben. Ezek a kövek pedig irritálhatják, felsérthetik az adott szervek belső falát, ami miatt véressé válhat a vizelet. Emellett olyan tüneteket is okozhatnak, mint a fájdalmas és gyakori vizelés, az inkontinencia, a zavaros, kellemetlen szagú vizelet.

  • Glomerulonephritis

A glomerulusok a vesékben található hajszálér-gomolyagok, amelyeken keresztül kiválasztódik a vizelet. Akut gyulladásuk olyan tünetekkel járhat, mint a deréktáji fájdalom és vérvizelés, súlyosabb esetben akár a vizelet-elválasztás csökkenése, esetleg megszűnése. A panaszok jelentkezésekor minél előbb orvoshoz kell fordulni, főként, ha légzési nehézség és központi idegrendszeri tünetek is jelentkeznek. 

  • Daganatos betegségek

Bár jóval ritkábban fordulnak elő, mint a fertőzések és a kövek, daganatok is érinthetik a vesét és a hólyagot. Rákos megbetegedéseknél megfigyelhető lehet, hogy nem minden vizelésnél jelenik meg vér. A hólyagrák további tünete lehet a gyakoribb vizelési inger, míg a vesedaganat többnyire nem érinti a vizelési szokásokat, viszont derékfájdalmat okozhat.

Keresni kell az okot!

- A véres vizelet olyan tünet, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. -  A diagnózishoz fontos megismernünk az összes panaszt, a családi betegségek történetét, a rizikófaktorokat és az olyan további lehetséges okokat, mint a túl nagy fizikai megerőltetés, az előzetesen végzett katéterezés vagy egyes gyógyszerek mellékhatásai. Minden esetben szükség van fizikális és laborvizsgálatra, a képalkotó vizsgálatok közül szóba jöhet az ultrahang, az MRI, a CT, és a hólyagtükrözés.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)


 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
Jóindulatu prosztata megnagyobbodásom van 20-éve ! Özvegy vagyok 15-éve,10-éve nemvoltam nővel mert beégtem!
A herezacskó jobboldali here alatt megvastagodott vezeték tapintható!
Éjszaka van merevedés,akkor mégjobban megvastagszik a vezeték,voltam urológián,nem javasoltak csak alfuzosint.
Ön mit javasol ?? Köszönöm a választ

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Uram,

A leírása szerint pontos választ nem tudok adni, kérem keressen fel rendelésemen.

Üdvözlettel:

Dr. Rákász István

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-rakasz-istvan

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Barátságos, őszinte

A Szakorvos segítségével szakértelmével és kiterjedt őszinte magyarázattal amit a diagnózisról kaptam Ajánlom mindenkinek. Az orvos barátságos őszinte és nagy szakmai tudással és felkészültséggel rendelkezik

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK