A hólyagtükrözés vagy más néven cisztoszkópia egy olyan urológiai vizsgálati módszer, amellyel a húgyhólyag és a húgycső is áttekinthető. Dr. Bajor Gábor, az Urológai Központ urológusa arról beszélt, milyen problémák esetén lehet szükséges ez a vizsgálat, hogyan zajlik az eljárás és lehet-e fájdalommal számolni.
Amikor egy páciens például krónikus hólyagfájdalommal, vizeletürítési problémával fordul orvoshoz, esetleg ismert polip vagy daganat utánkövetésére van szükség, sokszor az egyik legfontosabb vizsgálati módszer a hólyagtükrözés.
- A cisztoszkópia vagy hólyagtükrözés során egy vékony csövet juttatunk fel a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba, hogy láthatóvá tegyük, megvizsgálhassuk az érintett szerveket. Az eszköz lehet merev és flexibilis is, aszerint választunk a kettő közül, hogy melyik felel meg inkább a vizsgálat céljának vagy az endoszkópon át végzett beavatkozás jellegének. Az eljárás mindkét esetben ugyanaz. Előnye, hogy nem csak megtekintést tudunk így végezni, de szükség esetén a mintavétel (biopszia) is megoldható ennek kapcsán, valamint bizonyos problémák ugyanezen eljárás során orvosolhatók is – ismerteti dr. Bajor Gábor, az Urológai Központ urológusa.
Vizsgálat előtt tisztázni kell néhány alapvető dolgot, például, hogy nem terhes-e a páciens, nem allergiás-e valamilyen alkalmazott anyagra, hogy milyen gyógyszereket szed (a véralvadásra ható szereket ilyenkor átmenetileg fel kell függeszteni), kapott-e már helyi érzéstelenítést, illetve, hogy fennáll-e nála akut húgyúti fertőzés – ugyanis ilyen esetben nem ajánlott elvégezni a vizsgálatot. Ismertetik a beteggel az esetleges kockázatokat is, mert bár steril környezetben zajlik az eljárás, ritkán előfordulhat enyhe vérzés, esetleges fertőzés. (Ennek megelőzése végett antibiotikumot rendelhet el az urológus, de minden esetben tájékoztatni kell az orvost, ha a vizsgálat után a páciens esetleg belázasodik, gyakori vizelési inger jelentkezik nála, derékfájás vagy vizelési nehézség lép fel.)
A cisztoszkópia helyi érzéstelenítőt tartalmazó csúsztató gél alkalmazása mellett történik. A hajlékony (flexibilis) cisztoszkóppal történő vizsgálat kevésbé kellemetlen, ha merev cső alkalmazására van szükség, az kellemetlenebbnek nevezhető. Az eszköz okozta esetleges sérülések elkerülése érdekében szemkontroll mellett vezetik be a műszert, vagyis a cisztoszkóp optikáján nézve juttatják be az eszközt a hólyagba. A cisztoszkópon keresztül steril vízzel vagy sóoldattal feltöltik a hólyagot, ami kifeszíti annak nyálkahártyáját, így alaposan megvizsgálható a belső felszín. Mindezek miatt a vizsgálat alatt a páciens feszülést, vizelési ingert, enyhe kellemetlenséget érezhet.
- A hólyagtükrözés és a felmerülő további vizsgálatok kapcsán pontos diagnózis állítható fel, így célzott kezelés válik lehetővé, akár még a korábban nehezen diagnosztizálható, krónikus esetekben is – hangsúlyozza Bajor doktor.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
További vélemények"A doktor úr nagyon kedves és alapos. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!"