Mikor szükséges a hereultrahang?

Mikor szükséges a hereultrahang?

Dr. Rákász István Módosítva: 2023.01.20 09:08

Az ultrahang vizsgálat segítségével az orvosok képet kaphatnak az adott szerv állapotáról. Igaz ez a hereultrahang esetében is, amivel olyan betegségek jeleit lehet felfedezni, mint például a here- és mellékhere gyulladás, ondózsinór csavarodás és a daganat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a fájdalmatlan, biztonságos vizsgálat jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Milyen problémák vizsgálatánál szükséges a hereultrahang?

A hereultrahang fontos vizsgálat a here problémáinak diagnosztizálásához.A hereultrahang egy olyan biztonságos, fájdalommentes, mellékhatással nem járó vizsgálat, amelyet minden olyan esetben érdemes elvégezni, amikor a here megsérül, fájdalom vagy duzzanat jelentkezik a herékben vagy azok környékén. Az alábbi állapotok, betegségek diagnosztizálásában alapvető szerepet játszik a hereultrahang:

Duzzanat, csomó a herében

Ha felmerül a hererák gyanúja, vagy legalábbis a páciens duzzanatot érzékel a herében, tulajdonképpen az első lépés a hereultrahang. Ennek segítségével az orvos képet kaphat a duzzanat, a csomó méretéről, elhelyezkedéséről, megállapíthatja, tartalmaz-e folyadékot (ami jellemzően azt jelenti, hogy nem rosszindulatú képletről van szó), illetve felmerül-e a rákos betegség gyanúja. 

Ondózsinór csavarodás

A herekocsánynak is nevezett ondózsinór csavarodásának tünetei hirtelen kezdődnek és feltűnőek: erős here-, és lágyéktájra is kisugárzó fájdalom, nyomásérzékenység, hereduzzanat, tömöttség. Elképzelhető, hogy a here pozíciója láthatóan megváltozik. Ha a tünetek ondózsinór csavarodásra utalhatnak, sürgősen urológushoz kell fordulni, mert idejében elvégzett műtéttel a here megmenthető.

Mellékhere gyulladás

A herefájdalom okának felderítésében fontos a hereultrahang vizsgálat.A fájdalom ennél a betegségnél is gyorsan alakul ki, általában erős, bár nem minden esetben. A fájdalmat hereduzzanat, tömöttség és a herezacskó bőrpírja, láz kíséri – ezek a tünetek mindig gyulladásra utalnak. A mellékherét érintő gyulladás ráterjedhet a herére is, és kialakul a heregyulladás. E kettő betegség általában együtt jár (bár ritkább, mint a mellékhere-gyulladás), vagyis here-mellékhere gyulladásról lehet beszélni.

Terméketlenség

A férfi terméketlenséget olyan problémák okozhatják, mint például fertőzés, sérülés, korábbi műtét és többféle betegség. Ezek jelei után kutatva jelent segítséget a hereultrahang.

Le nem szállt herék

A csecsemőkorú fiúknál viszonylag gyakori jelenség, hogy a herék nem szállnak le, hanem valahol a testen belül maradnak. Ha ez 6 hónappal a születés után sem történik meg, feltétlenül szükséges a vizsgálat.

Így zajlik a hereultrahang vizsgálat

- A hereultrahang vizsgálat nem igényel semmilyen speciális előkészületet, enni és inni is lehet előtte. A vizsgálat során természetesen szabaddá kell tenni a heréket, tehát le kell venni az alsóneműt – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Maga a vizsgálat nagyjából 15 percig tart, miközben a páciens a hátán fekszik, esetleg oldalra fordul. A heréket egy zselés anyaggal kenjük be, amely lehetővé teszi az ultrahangfej könnyebb mozgását és így hozzásegít a tiszta kép eléréséhez. Az eredményeket az esetek döntő többségében már a vizsgálat végén értékelni tudjuk, ritkább, bonyolultabb esetekben szükség lehet további képalkotó vizsgálatokra is. Szerencsére az ultrahang vizsgálat nem terheli meg a szervezetet, így szükség szerint ismételhető, és alapvető fontosságú a here problémáinak diagnosztizálásához.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tiszteletem!
Sajnos több, mint egy éve küzdök a problémámmal. Alkalmi partnerrel történt szex után diszkomfort érzet, égő, kellemetlen érzés volt, majd később alhasi panaszaim is lettek. Hónapokig kaptam kezelést antibiotikummal, pollstimollal, gyógytea keverékkel akut, majd krónikus prosztatagyulladásra. Ez idő alatt húgycsőgyulladás alakult ki, a húgycsőnyílás kipirosodik, ég, hegesedik, időnként valamiféle duzzanat keletkezik a makkon, ami aztán el is tűnik, mint egy allergiás reakció. A gyulladás tünetei ejakuláció után jelentősen felerősödnek, látványosabbak. Többféle kenőcsöt is kaptam, vizeletből nem tenyészett ki baktérium két vizsgálat esetén, STD kenetvételes vizsgálat enterococcus faecalis jelenlétét mutatta ki, mást nem, amely amoxicillinre érzékeny. Tekintve, hogy sokáig penicillin érzékenynek számítottam, egy penicillin provokációs vizsgálaton is átestem kórházban, amely nem igazolta az érzékenységet. Ezután kaptam egy augmentin kúrát is, de az sem segített. Az STD-n látták a gyulladás jeleit a húgycsőnyíláson, meg egy kis váladékozást, ők balanoposthitist diagnosztizáltak, az urológus orvos szerint azonban mivel nem mindig látszottak ezek a tünetek, ők nem látták, nem diagnosztizáltak balanopsthitist, mivel nekem csak a makkom kapcsán van panaszom.
Jelenleg már csak gyógyteát iszom és egy travocort kenőcsöt kaptam, amivel a húgycsőnyílás környékét kell esténként kenegetni. Sajnos a tüneteim megmaradtak, az égő érzés, piros gyulladt húgycsőnyílás, időnként, főleg ejakulációra valamiféle allergiásnak tűnő reakció, duzzanat a makkon, néha alhasi, vesetájéki kellemetlenségek. Elkeserítő, hogy nem gyógyulok meg, félek, nehogy maradandó következmény legyen.
Ondó leoltás nem volt. Vajon azt érdemes lenne megnézetni? Vagy egy teljeskörű STD vizsgálat újra?
Mi lehet a megoldás? Kérem segítsenek javaslataikkal, merre induljak tovább?

Köszönöm!

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram!

Az ondótenyésztést nem tartom relevánsnak, vizsgálatot javaslok rendelőnkben, amikor a tünetek fennállnak.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Gyors és hatékony vizsgálat

Nagyon tetszett, hogy keveset kellett várni, gyors és hatékony volt a vizsgálat. Ajánlom másnak is!

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK