Lassan lecseng a nyaralások, a fesztiválok szezonja, nem csoda, hogy néhányakban most merül fel a kérdés: lehetséges-e, hogy megfertőződtek valamilyen nemi betegséggel. Ezt azért sem könnyű eldönteni egy fizikai védekezés nélküli kaland után, mert a legtöbb ilyen betegség csak napok, hetek múlva okoz tünetet. Dr. Karászi Viktória, az Urológiai Központ nemi gyógyásza, bőrgyógyász arról beszélt, mennyi az egyes szexuális úton terjedő betegségek lappangási ideje és miért fontos a korán megkezdett kezelés.
Azoknál a szexuálisan aktív személyeknél, akik óvszer nélkül éltek át egy vagy több nemi aktust, felmerülhet a nemi betegség (STD) gyanúja. A legfontosabb kérdések ebben az időszakban, hogy mennyi idő múlva jelenhetnek meg tünetek, illetve mennyi idő szükséges ahhoz, hogy az orvos által alkalmazott teszt kimutathassa az adott fertőződést.
- Amikor a szervezet először találkozik egy kórokozóval, időre van szüksége, hogy beazonosítsa azt és elkezdje az ellenanyag termelést. Ezt az időszakot hívjuk lappangási időnek, amelyben még tünet sem jelentkezik – ismerteti Karászi doktornő. – A lappangási idő alatt akár még a teszt is negatív lehet, holott a betegség már jelen van a testben. Sőt, vannak olyan szexuális úton terjedő betegségek is, amelyek hónapokig, évekig nem okoznak panaszt, de fontos lenne a kezelésük. Ugyanakkor a legtöbb STD teszt nem a tünetek alapján, hanem az ellenanyagok szintjéből állapítja meg a fertőzöttséget, így önmagában a tünet nem a betegség kizárólagos jelzője.
A legelterjedtebb nemi betegségek a lappangási időszak után antitest-specifikus vérvizsgálattal diagnosztizálhatók, másokat vizeletvizsgálattal, tenyésztéssel lehet kimutatni. A kezelés után bizonyos idővel a legtöbb esetben érdemes újratesztelést végezni, hogy értékelhető legyen a kezelés hatásossága. Íme, a gyakoribb nemi úton terjedő fertőzések:
Lappangási idő: 7-21 nap, a kezelés után 3 hónappal ajánlott ismét tesztelni.
Lappangási idő: 2-12 nap, nem kell újratesztelni, a vírus ugyanis élethosszig a szervezetben maradhat.
Lappangási idő: 1-14 nap, a kezelés után 3 hónappal ajánlott újratesztelni.
Lappangási idő: 15-50 nap, nem kell újratesztelni, a vírus ugyanis élethosszig a szervezetben maradhat..
Lappangási idő: 8-22 hét, nem kell újratesztelni, ez ugyanis élethosszig a szervezetben maradó vírus.
Lappangási idő: 2-26 hét, nem kell újratesztelni, ez ugyanis élethosszig a szervezetben maradó vírus.
Lappangási idő: 2-4 hét, nem kell újratesztelni, ez ugyanis élethosszig a szervezetben maradó vírus.
Lappangási idő: 1 hónap – 10 év (típustól függően), nem kell újratesztelni, ez ugyanis élethosszig a szervezetben maradó vírus.
Lappangási idő: 3 hét – 20 év (típustól függően), a kezelés után rendszeresen gondozásra kell járni.
Lappangási idő: 5-28 nap, a kezelés után 2 héttel ajánlott újratesztelni.
- A legfontosabb, hogy ha valaki nemi betegségre gyanakszik, ne éljen védekezés nélküli szexuális életet, hogy ne fertőzzön tovább. A korai kezeléssel pedig nem csak a páciensen, de annak partnerén, partnerein is lehet segíteni – hangsúlyozza dr. Karászi Viktória, az Urológiai Központ nemi gyógyásza, bőrgyógyász. – A kezeletlen STD számos kockázatot hordoz magában. A chlamydia és a gonorrhea többek közt növeli a kismedencei gyulladásos betegségek és a meddőség kockázatát a nőknél, a HPV ugyanígy hat a méhnyakrák rizikóra, a kezeletlen bakteriális fertőzések, a HIV és a hepatitis B terhességgel és szüléssel kapcsolatos kockázatokat hordoznak, a szifilisz pedig demenciát, több szervi károsodást is okozhat kezelés nélkül. Bizonyos esetekben ugyanakkor az érintett személy nem tapasztal tüneteket, ezért például a chlamydia, a hepatitis C, a HIV, a herpesz vírus fertőzés és a szifilisz hosszú ideig is a látencia fázisában maradhat. A kezelés azonban ezekben az esetekben is nagyon fontos lenne, ezért mindenkinek, aki valamiért nagyobb rizikóval rendelkezik, például gyakran váltogatja a partnereit és nem mindig megoldott a védekezés, tünetmentesen is rendszeresen ajánlott részt venni a szűrővizsgálatokon.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa: