Így zajlik a here önvizsgálata

Így zajlik a here önvizsgálata

Dr. Kállai László Módosítva: 2024.05.17 11:35

Ahogyan a nőknél a mell, a férfiaknál a here önvizsgálata az a tevékenység, amit rendszeresen érdemes elvégezni, a változások mielőbbi felfedezése érdekében. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ szakorvosa az önvizsgálat menetére és azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek esetén fontos az urológiai ellenőrzés.

Online Bejelentkezés

Dr. Kállai László

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Milyen gyakran szükséges a here önvizsgálata?

- Minden férfinak gondolnia kell arra, hogy időnként, optimális esetben havonta egyszer megvizsgálja a heréit, hogy felfigyelhessen az esetleges változásokra – hangsúlyozza dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa.
A here önvizsgálata során érzett változásokat ki kell vizsgáltatni.– A vizsgálat során a tapintható, látható tulajdonságokat kell ellenőrizni, és természetesen az olyan jeleket sem szabad figyelmen kívül hagyni, mint a fájdalom vagy a korábbi vizsgálathoz képest jelentkező változás. Ilyen lehet például a két here nagysága közti különbség változása. Az ugyanis normális, ha az egyik here kis mértékben nagyobb, mint a másik, ha azonban a különbség növekszik, vagy ha mindkét here növekedést mutat, azt mindenképpen ellenőriztetni kell. Ugyanez igaz minden változásra, gyanút keltő tünetre.

A here önvizsgálatának lépései

  • A heréket kellemes szobahőmérsékleten, szexuális izgalomtól mentes állapotban javasolt tapintani, ugyanis mind fázáskor, mind erotikus ingerléskor a herék felhúzódnak a lágyékcsatorna irányába.
  • Külön-külön kell a heréket tapintani.
  • Szisztematikusan át kell tapintani a herék teljes állományát. A herék mérete, állaga, érzékenysége egyénenként nagy változatosságot mutat, de egy férfi két heréjének a mérete is jelentősen különbözhet. Ez önmagában nem kóros.
  • A here hátsó felszínén helyezkedik el a mellékhere, amelyet gyakorlott kézzel ki lehet tapintani. Egészséges állapotban ennek a felső fejrésze vaskosabb, amely a here felső pólusánál található. 
  • Az ondózsinór vagy más néven herekocsány, a here fölött tapintható 1-2 cm átmérőjű köteg, amely a heréhez futó, ereket, idegeket és az ondóvezetéket tartalmazza. Ezt a hüvelyk és mutató ujjal át lehet nyalábolni és tapintani lehet a képleteit. Az ondóvezeték 2-3 mm vastagságú, porckemény tapintatú hengeres képlet.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A here változásainak urológiai vizsgálata elengedhetetlen lépés.Kállai doktor szerint minden olyan esetben fontos urológushoz fordulni, amikor egy férfi változást tapasztal a heréknél. Legyen szó fájdalomról, duzzanatról, kitapintott csomókról, méret- vagy állagbeli változásról, fontos kideríteni az okát. A herén belül tapintott egyenetlen felszínű, tömött csomó duzzanattal vagy anélkül a leginkább gyanús hererákra. Sok esetben kiderül, hogy ártalmatlan jelenségről vagy könnyen kezelhető problémáról van szó, és az esetleges súlyosabb betegségek esetén is nagy előny a korai felismerés és az időben megkezdett kezelés. A hererákról egyébként is érdemes tudni, hogy az egyik legeredményesebben kezelhető daganat típus. Ha a daganat a herére lokalizálódik (vagyis nincs áttét), a gyógyulási esély 90% felett van. Még azokban az esetekben is, amikor távoli áttétek alakulnak ki, kemoterápiával a betegek nagyobb része gyógyítható.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Udvozlom prozfata pangas meg gyogyul medig kell kezelni kisviragfuziket kapdam ra az elegendő minel havareb elmuljon potencia zavar

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Kérdező,

Attól függ, hogy mi okozza a potencia zavarát. Vizsgálatot javaslok rendelőnkben.

Tisztelettel:
Dr. Kállai László
https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmailag felkészült

Felkészült volt szakmailag a Doktor Úr, érthetően logikusan magyarázta el kérdéseimre a választ.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK