Hiperaktív hólyag - elmúlhat magától?

Hiperaktív hólyag - elmúlhat magától?

Dr. Bajor Gábor Módosítva: 2024.10.30 10:29

A hiperaktív hólyag egy olyan tünetcsoport megnevezése, amely miatt gyakrabban jön létre vizelési inger, akár éjszaka is, szinte leküzdhetetlen a vizelési késztetés és nem ritkán kialakul az inkontinencia. Ez egy komoly stresszt és életminőségromlást okozó állapot, amely mindenképpen kezelést igényel. Ennek lehetőségeit mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa.

Milyen tünetek kapcsán lehet hiperaktív hólyagra gondolni?

A hiperaktív hólyag szindróma erős vizelési ingert okoz.A felhangsúlyosabb tünet a nagyon erős, szinte kontrollálhatatlan vizelési inger, miközben gyakran csak egy kis mennyiségű vizelet ürül. Ugyancsak jellemző a szokásosnál gyakoribb vizelés, az éjszakai legalább kétszeri vizelés és a késztetéses inkontinencia, ami olyan hirtelen, erős ingerrel jár, hogy emiatt csöppenhet, folyhat el a vizelet.
A hiperaktív hólyag szindróma alapvetően azért alakul ki, mert valamilyen állapot vagy sérülés működés zavart okoz a hólyag falában lévő simaizomrostoknál. A konkrét ok lehet:

  • alhasi trauma (akár terhesség, szülés),
  • idegkárosodás (például gerincsérv, Parkinson-kór, stroke vagy sugárterápia következtében),
  • fertőzés (gyakran húgyúti fertőzés), ami miatt irritációnak lehetnek kitéve a húgyhólyagban található idegek,
  • a menopauzával járó ösztrogénhiány,
  • bizonyos gyógyszerek vagy alkoholfüggőség, ami károsítja azokat az idegeket, amelyek az agyba szállítják a jeleket. A vízhajtók és a koffein is azt eredményezhetik, hogy túl gyorsan megtelik a hólyag,
  • túlsúly, ami extra nyomást helyez a hólyagra. 

Így lehet diagnosztizálni a hiperaktív hólyagot

- A diagnosztizálásnak alapvető eleme a kikérdezés, hiszen már a jellegzetes tünetek is nagyon árulkodóak lehetnek – ismerteti dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa. – A fizikai vizsgálatnak pedig éppúgy része a medence szerveinek áttekintése, mint azok ultrahangos vizsgálata. Férfiak rektális vizsgálatra is számíthatnak, ugyanis náluk a hiperaktív hólyag leggyakoribb oka a prosztata megnagyobbodás. Ezen kívül speciális vizsgálatokra is szükség lehet, mint a laboratóriumi vizeletelemzés, a hólyagtükrözés, vagyis a cisztoszkópia, valamint az uroflow és urodinámiás vizsgálatok. Ez utóbbiakkal tesztelhetjük a vizelés folyamatát, és ha felmerül az idegi problémák gyanúja, neurológushoz is irányíthatjuk a beteget. A diagnosztizálás az első lépés a megoldás felé, ugyanis sajnos ez a tünetegyüttes nem múlik el magától, sőt kezeletlenül legtöbbször romlik az állapot, hiszen az izmok tovább gyengülnek, a szövetek tovább károsodnak.

Hogyan kezelhető a hiperaktív hólyag?

A hiperaktív hólyag szindrómát gyógyszeresen is lehet kezelni.A kezelés mindenképpen több irányú kell, hogy legyen. A gyógyszeres segítség mellett nagyon fontos lehet az idegek stimulációja, a medencefenéki izmok erősítése és bizonyos életmódbeli változtatások. A lehetőségeket így vázolja fel Bajor doktor:

  • Gyógyszeres kezelés

Gyógyszereket akkor rendel el az urológus, ha egy konkrét problémát szeretnénk így kezelni. A gyakori oknak számító prosztata megnagyobbodásnál például gyakori az alfa-blokkolók adása, amelyek ellazítják az izmokat és így megkönnyítik a vizelést. Más gyógyszerekkel olyan célokat érhetünk el, mint a prosztata méretének csökkentése vagy a sürgető érzés csökkenése.

  • Táplálkozás, életmód

Bizonyos ételek és italok felerősíthetik a vizeléssel kapcsolatos tüneteket. Éppen ezért érdemes elhagyni vagy legalább csökkenteni a koffein és alkoholfogyasztást, hiszen mindkettő vízhajtó hatású. Ugyancsak érdemes tartózkodni a szénsavas üdítőktől, az aszpartamtól és más mesterséges édesítőktől. A fűszeres és savas ételek, italok, a paradicsomszósz fogyasztását azért ajánlott mérsékelni, mert irritálhatják a hólyagot és a húgycsövet, ami ronthat a helyzeten. Fontos a megfelelő vízfogyasztás (a tévhitekkel ellentétben a szomjazás, kiszáradás nem segít), de lefekvés előtt már nem ajánlott kortyolgatni. Megfelelő táplálkozással és testmozgással a fogyás is elérhető, ami a hiperaktív hólyag okozta tüneteket is enyhítheti, ugyanis az elhízás önmagában is rizikófaktor.

  • Izomerősítés, hólyag tréning

A medencefenéki és záróizmok edzése, az intimtorna mindkét nemnek nagy segítséget jelenthetnek a vizelés folyamatának ellenőrzésében. (Ezeket a gyakorlatokat érdemes üres hólyaggal végezni, megelőzvén így az esetleges szivárgást.) Ugyancsak segíthet a hólyag tréning, amely során fokról fokra arra lehet „tanítani” a hólyagot, hogy tovább ellenálljon a sürgető vizelési ingernek és egy másfajta működéshez szokjon hozzá.

  • Idegi stimuláció

Orvostechnikai eszközökkel stimulálhatóak a vizeléshez használatos izmok.

  • Botox-injekció vagy műtét

Súlyosabb esetben megoldás lehet az izomlazító hatású Botox injektálása a húgyhólyag simaizomzatába, illetve olyan műtét, amelynek célja a tünetek hátterében meghúzódó alapbetegség megszüntetése. Ilyen lehet többek közt a visszatérő húgyúti fertőzéseket okozó húgycső-eltérések rendezése, illetve a vizeletkiáramlási zavart okozó hólyagsérv, hólyagnyaki vagy húgycső-szűkület műtéti úton történő kezelése.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Vese eltávolításom volt, rosszindulatú daganat miatt. A mérete13*8cm es volt. Műtét után a hasamon alul olyan mintha lenne egy zsák amely folyadékkal lenne tele. Mikorra várható a felszívódása? Egyébként jól vagyok. A műtét 2022.07.12-én volt.

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram,

Beszélje meg az operáló kollégával.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

"A doktor úr nagyon kedves és alapos. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK