Bár a merevedési zavar előfordulási valószínűsége az idősödéssel egyre nő, a fiatalabb férfiak sem védettek ebből a szempontból. Legyen szó stresszről, túlsúlyról vagy valamilyen egészségi problémáról, számos oka lehet annak, ha egy húszas, harmincas férfi szembesül az erektilis diszfunkcióval. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa beszélt erről a gyakori problémáról és a megoldás lehetőségeiről.
Az erektilis diszfunkció, vagyis merevedési zavar akkor következik be, amikor a pénisz nem kap elég vért, hogy kialakuljon vagy fennmaradjon az erekció. Bár ezt a problémát az idősödéssel köti össze a köztudat és ennek van is alapja a csökkenő tesztoszteron szint miatt, mégis sokan vannak, akik a húszas vagy a harmincas éveikben szembesülnek az állapottal. Sőt, az újabb adatok szerint egyre több negyven év alatti férfi fordul ezért orvoshoz. Ennek valószínűleg az az oka, hogy azok a tényezők, amelyek rizikófaktornak számítanak a merevedési zavar tekintetében, bármely korosztályban előfordulhatnak, legyenek azok fizikai vagy pszichés eredetűek. Többek közt az alábbiakról van szó:
Az idősödés valóban az egyik legfőbb rizikófaktora a merevedési zavarnak, 40 fölött évtizedenként közel 10%-kal nő a kialakulásának valószínűsége.
- Mindazonáltal tévedés azt hinni, hogy maga az idősebb életkor okozza a problémát, hiszen vannak még a nyolcvanas éveikben is aktív férfiak – ismerteti Rákász doktor. – Arról van inkább szó, hogy az öregedéssel megnő bizonyos betegségek, állapotok előfordulásának valószínűsége, amelyek talaján kialakulhat a merevedési zavar. Ilyen például a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, az elhízás, az alvási apnoé (éjszakai légzéskimaradás), a krónikus vesebetegség és az alacsony tesztoszteron szint, vagyis a hypogonadizmus. Ráadásul az erektilis diszfunkció bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenhet, amely gyógyszereket sokszor éppen ezekre a betegségekre kell szedni. Az is előfordulhat, hogy éppen a merevedési zavar az a tünet, aminek kapcsán elkezdődik egy olyan kivizsgálás, amelynek eredménye egy bizonyos betegség diagnosztizálása lesz. Már csak azért is, de nem csak ezért érdemes orvoshoz fordulni ezzel a gyakori zavarral.
Fontos tudni, hogy a merevedési zavar kezelésére számos módszer létezik, hiszen az okok is szerteágazók lehetnek. Van, amikor elég „csak” egy életmódváltás, máskor megoldhatja a helyzetet a háttérben álló betegségek kezelése, a vérnyomás beállítása, a hormonpótlás, a vákuum pumpa készülék.
- Nagyon sok esetben, különösen a fiatalabbak esetében gondolni kell a lelki tényezőkre is. Ha az urológiai kivizsgálás során nem találunk szervi okot, de sejthető, hogy a pszichés kezelés segítene, akkor pszichológushoz is tudjuk irányítani a pácienst - hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Viszonylag gyakran kerül sor hormonkezelésre is, legyen szó helyileg injektálható készítményről, ami rövid időn belül erekciót eredményez vagy akár a tesztoszteronhiányt rendező hosszabb távú eljárásról. A kivizsgálás során, főként idősebbeknél, fény derülhet egy kismedencei vagy a pénisz területén jelentkező érelzáródásra, ilyenkor lehet szó műtéti megoldásról, mint ahogyan műtét során kerülhet beültetésre a péniszimplantátum is. A megoldások tárháza tehát gazdag, és a fiatalabb korban jelentkező problémák esetén sokszor viszonylag egyszerű eszközökkel orvosolni tudjuk a merevedési zavart.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
Telefonszám: +36 30 512 1375
További véleményekNyugodt légkör, magas színvonal szakmai és emberi vonatkozásban is - úgy láttam, nemcsak a páciensek felé, hanem egymás között is.