Fiatal férfiaknál is előfordulhat merevedési zavar?

Fiatal férfiaknál is előfordulhat merevedési zavar?

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.10.16 09:24

Bár a merevedési zavar előfordulási valószínűsége az idősödéssel egyre nő, a fiatalabb férfiak sem védettek ebből a szempontból. Legyen szó stresszről, túlsúlyról vagy valamilyen egészségi problémáról, számos oka lehet annak, ha egy húszas, harmincas férfi szembesül az erektilis diszfunkcióval. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa beszélt erről a gyakori problémáról és a megoldás lehetőségeiről.

A merevedési zavar gyakori probléma

A merevedési zavar kezelésében segít az urológus.Az erektilis diszfunkció, vagyis merevedési zavar akkor következik be, amikor a pénisz nem kap elég vért, hogy kialakuljon vagy fennmaradjon az erekció. Bár ezt a problémát az idősödéssel köti össze a köztudat és ennek van is alapja a csökkenő tesztoszteron szint miatt, mégis sokan vannak, akik a húszas vagy a harmincas éveikben szembesülnek az állapottal. Sőt, az újabb adatok szerint egyre több negyven év alatti férfi fordul ezért orvoshoz. Ennek valószínűleg az az oka, hogy azok a tényezők, amelyek rizikófaktornak számítanak a merevedési zavar tekintetében, bármely korosztályban előfordulhatnak, legyenek azok fizikai vagy pszichés eredetűek. Többek közt az alábbiakról van szó:

  • szorongás, depresszió, a szexuális teljesítmény miatt érzett szégyen,
  • nem kezelt, krónikus stressz,
  • dohányzás,
  • nagy mennyiségű alkoholfogyasztás,
  • droghasználat,
  • fizikai aktivitás hiánya és az ezzel összefüggő elhízás,
  • bizonytalan eredetű, merevedési zavarra szedett szerek. 

Hogyan függ össze az idősödés a merevedési zavarral?

Az idősödés valóban az egyik legfőbb rizikófaktora a merevedési zavarnak, 40 fölött évtizedenként közel 10%-kal nő a kialakulásának valószínűsége.
- Mindazonáltal tévedés azt hinni, hogy maga az idősebb életkor okozza a problémát, hiszen vannak még a nyolcvanas éveikben is aktív férfiak – ismerteti Rákász doktor. – Arról van inkább szó, hogy az öregedéssel megnő bizonyos betegségek, állapotok előfordulásának valószínűsége, amelyek talaján kialakulhat a merevedési zavar. Ilyen például a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, az elhízás, az alvási apnoé (éjszakai légzéskimaradás), a krónikus vesebetegség és az alacsony tesztoszteron szint, vagyis a hypogonadizmus. Ráadásul az erektilis diszfunkció bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenhet, amely gyógyszereket sokszor éppen ezekre a betegségekre kell szedni. Az is előfordulhat, hogy éppen a merevedési zavar az a tünet, aminek kapcsán elkezdődik egy olyan kivizsgálás, amelynek eredménye egy bizonyos betegség diagnosztizálása lesz. Már csak azért is, de nem csak ezért érdemes orvoshoz fordulni ezzel a gyakori zavarral.   

A stressz kezelésétől a gyógyszeres segítségig

Az urológus több módszerrel segíthet a merevedési zavaron.Fontos tudni, hogy a merevedési zavar kezelésére számos módszer létezik, hiszen az okok is szerteágazók lehetnek. Van, amikor elég „csak” egy életmódváltás, máskor megoldhatja a helyzetet a háttérben álló betegségek kezelése, a vérnyomás beállítása, a hormonpótlás, a vákuum pumpa készülék.
- Nagyon sok esetben, különösen a fiatalabbak esetében gondolni kell a lelki tényezőkre is. Ha az urológiai kivizsgálás során nem találunk szervi okot, de sejthető, hogy a pszichés kezelés segítene, akkor pszichológushoz is tudjuk irányítani a pácienst - hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Viszonylag gyakran kerül sor hormonkezelésre is, legyen szó helyileg injektálható készítményről, ami rövid időn belül erekciót eredményez vagy akár a tesztoszteronhiányt rendező hosszabb távú eljárásról. A kivizsgálás során, főként idősebbeknél, fény derülhet egy kismedencei vagy a pénisz területén jelentkező érelzáródásra, ilyenkor lehet szó műtéti megoldásról, mint ahogyan műtét során kerülhet beültetésre a péniszimplantátum is. A megoldások tárháza tehát gazdag, és a fiatalabb korban jelentkező problémák esetén sokszor viszonylag egyszerű eszközökkel orvosolni tudjuk a merevedési zavart.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

61.éves vagyok -két hónapja volt BPH_TURP-műtétem-kezelő orvosom nem adott választ.Szeretném tudni meddig fájhat,meddig vérezhet, és még milyen szövödmények lehetnek..,..?-Szeretném ha az ejakulátum újból a húgycsőből jöhetne-ez lehetséges?
Köszönettel: J.

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Uram!
3-6 hónap szükséges, hogy teljesen meggyógyuljon. Jelenleg lehetnek még panaszok, de ha erős vérzése van vissza kell menni urológusához. A legtöbb prosztata műtét után a magömlés véglegesen megszűnhet.
Üdvözlettel dr. Rákász István

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Barátságos, őszinte

A Szakorvos segítségével szakértelmével és kiterjedt őszinte magyarázattal amit a diagnózisról kaptam Ajánlom mindenkinek. Az orvos barátságos őszinte és nagy szakmai tudással és felkészültséggel rendelkezik

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK