A vesefertőzés bizonyos baktériumok elterjedésének „köszönhető”, és dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint komoly esetekben nem elégséges a tünetek házilagos enyhítése.
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
- A vesefertőzés a legsúlyosabb húgyúti fertőzések közé tartozik, ugyanis potenciálisan a legnagyobb veszélyt jelenti nem csak a vesére, de az egész szervezetre is. Éppen ezért fontos tisztában lenni vele, hogy a tünetek megjelenésekor feltétlenül orvoshoz kell fordulni, nem szabad azt hinni, hogy az otthoni gyógymódok megoldhatják azt a betegséget, amelynél rendszerint antibiotikumos kezelés szükséges – mondja Rákász doktor. – Ugyanakkor bizonyos eljárások segíthetik a gyógyulást és csökkenthetik a vesefertőzés kiújulásának esélyét.
Vesefertőzés esetén fontos, hogy kimossuk a baktériumokat a veséből, ezért szükséges legalább 6-8 pohár vizet inni naponta. Veseelégtelenség esetén orvosi utasításra több folyadék fogyasztása is szükséges lehet.
Sokan bíznak az áfonya védő hatásában, és a szakértők is azt feltételezik, hogy az áfonyalében található savak (almasav, citromsav és kininsav) jó hatással vannak a húgyúti rendszer működésére. Hasonlóképpen a zöldtea antibakterális hatása is hasznos a vese védelmében.
Ha meleg vizes palackot teszünk a vese fölötti testfelületre, az enyhítheti a fájdalmat.
Evidensnek tűnik, de sokan nem veszik elég komolyan a pihenés fontosságát, holott olyan komoly betegség esetén, mint a vesefertőzés, a pihenés adja meg a testnek a lehetőséget a felépülésre.
Minél gyorsabban urológusnál kell jelentkezni, ha valaki égő érzést tapasztal vizelés közben, gyakran kell vizelnie, a vizeletnek kellemetlen szaga van, fájdalom jelentkezik a deréktájon vagy oldalt, hidegrázás, hányinger mutatkozik. Ugyanakkor, ha a magas láz van jelen, genny vagy vér látható a vizeletben, és a hányás miatt felmerül a kiszáradás kockázata, nem szabad várakozni, a lehető leggyorsabban orvosi segítséget kell kérni, különösen, ha a betegnek már volt vesebetegsége, veseköve. Ilyen esetben a cél, hogy megelőzzék a vese további károsodását, ami kórházi körülményeket igényel.
- Azokban az esetekben, amikor nincs szükség kórházi kezelésre, a legfontosabb az antibiotikumos kezelés, amelyet akkor is végig kell vinni, ha már jobban érzi magát a páciens. Antibiotikus kezelés mellett külön hangsúlyt kell fektetni a bélvédelemre és nőknél a hüvelyvédelemre is, amelyben természetesen eligazítást adunk a betegeknek – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Szintén fontos szempont, hogy ha valakinek kiújul a vesefertőzése, utánajárjunk, van-e olyan betegség, állapot a háttérben, ami rizikófaktornak számít. Nem ritka például, hogy férfiaknál a megnagyobbodott prosztata blokkolja a húgyutakat, így megkönnyíti a baktériumoknak a letelepedést. Ugyanilyen hatása lehet a veseköveknek is. Ilyen esetekben természetesen az alapvető problémát kell kezelni – gyógyszerekkel vagy szükség esetén műtéttel -, és ezzel a visszatérő fertőzés esélye is csökken.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
További véleményekA legnagyobb tudású orvos akit valaha ismertem! Tudom ajánlani mindenkinek!