8 ok, amiért véres lehet a férfiak vizelete

8 ok, amiért véres lehet a férfiak vizelete

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.03.22 11:16

A vizeletben megjelenő vér nyugtalanító jelenség lehet, amelynek okát mindkét nemnél fontos kideríteni. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a férfiaknál szóba jöhető gyakoribb okokat vette számba.

Online Bejelentkezés

Dr. Rákász István

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

1. Húgyúti fertőzés

A véres vizelet húgyúti fertőzésre és prosztata problémára is utalhat.A tévhitekkel ellentétben a férfiakat is érintheti a húgyúti fertőzés, amelynek egyik tünete lehet a vér megjelenése a vizeletben. Feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha gyakori és sürgető vizelési inger jelentkezik, ha fájdalmas, égő érzés tapasztalható a húgycsőben, ha a vizelet szaga, színe megváltozik, és abban a súlyos, ritka esetben, ha a fertőzés a vesét is eléri, láz, hányinger, hányás, hátfájdalom kíséri. A húgyúti fertőzés rizikófaktorai közé tartoznak a prosztataproblémák és a katéterezés is. 

2. Hólyag- és vesekő

Ha a vese szűrő és kiválasztó funkciójának egyensúlya felborul, a vizeletben pici kristályok jelenhetnek meg, amelyek nem tudnak feloldódni, ezért lassan kövekké, vesekővé formálódnak. A húgyhólyagban is kialakulhatnak kövek, amelyek gyakran a felső húgyutakból kerülnek oda. Jellemző, hogy a kisebb kövek spontán kiürülnek a vizelettel, a nagyobbak azonban a vesében és/vagy a hólyagban maradnak. Ennek tünete lehet a derékfájdalom, a gyomorfájás, a megváltozott vizelet, a láz és a hányinger és a véres vizelet is.

3. Prosztata megnagyobbodás

Ha a prosztata megnagyobbodik, akkor nyomhatja a húgycsövet, ami vizelési nehézséghez vezethet. Ennek ellensúlyozására a hólyag erőteljesebben dolgozik az ürítés érdekében, ami károsodást, akár vérzést is okozhat. A prosztata megnagyobbodás jellegzetes tünetei a gyakori vizelési inger, a nehezen induló, akadozó vizelés, a hólyag teltségérzete.

4. Glomerulonephritis

A glomerulusok a vesékben található hajszálér-gomolyagok, amelyeken keresztül kiválasztódik a vizelet. Akut gyulladásuk olyan tünetekkel járhat, mint a deréktáji fájdalom és vérvizelés, súlyosabb esetben akár a vizelet-elválasztás csökkenése, esetleg megszűnése. A panaszok jelentkezésekor minél előbb orvoshoz kell fordulni, főként, ha légzési nehézség és központi idegrendszeri tünetek is jelentkeznek. 

5. Egyes gyógyszerek

Egyes gyógyszerek miatt vér jelenhet meg a vizeletben. Főként a vérhígítók, a nem szteroid gyulladáscsökkentők, és egyes kemoterápia alatt szedett szerek bírnak ilyen hatással. Ha ilyen tünet jelentkezik, a kezelőorvost kell tájékoztatni, aki szükség esetén változtat a gyógyszerelésen.

6. Katéterezés

A vizelet-katéter egy rugalmas cső, ami segíti a vizelet ürítését a húgyhólyagból.  Belső és külső katéterezésre is szükség lehet, és mindkét esetben a legnagyobb körültekintés ellenére is előfordulhat, hogy bizonyos baktériumok bejutván a húgycsőbe elszaporodhatnak és húgyúti fertőzés alakul ki. Ennek pedig egyik ritkább tünete lehet a később megjelenő véres vizelet.

7. Túlzott, megerőltető fizikai aktivitás

A nagyon magas intenzitású erőkifejtés ritkán bár, de okozhat véres vizeletet. Ennek rizikóját tovább növeli a nem megfelelő hidratáltság.

8. Hólyag- vagy prosztatarák

Urológushoz kell fordulni, ha fájdalom, vizelési nehézség, véres vizelet jelentkezik.A hólyagráknak kezdetben csak kevés tünete van, ezek egyike, ha vér jelenik meg a vizeletben, vagy ha ez nem is látható, megváltozik a vizelet színe. Ennek nyilván ki kell deríteni az okát, különösen, ha vizelési nehézség és fájdalom, sürgető, éjszakai vizelési inger, vizelési képtelenség és általános, daganatra utaló panaszok jelentkeznek. A prosztatarák tünetei némileg szerteágazóbbak, hiszen közéjük tartozhat a medencetáji fájdalom, a derékban, a belsőcombokban érzett fájdalom, a fájdalmas, esetleg vértartalmú ejakuláció, az étvágytalanság, a fogyás, és a véres vizelet is. Bármilyen gyanús tünet esetén minél előbb urológushoz kell fordulni!

Diagnózis után hatékony kezelés

- Elsősorban természetesen alapos kivizsgálással el kell döntenünk, mi miatt jelenik meg vér a vizeletben – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.- Ha megvan a diagnózis, annak következményeként rendelhetünk el például antibiotikus kezelést, izomlazítókat, vesekő eltávolítást, vagy akár daganatellenes kezelést. Minél előbb kér segítséget a beteg, annál előbb elkezdődhet a gyógyítás és jó eséllyel annál hamarabb szabadulhat meg a kellemetlenségtől és az esetleges súlyosabb következményektől is.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

T Urolodus.
Következő lenne a problémám.
Lankadt állapotban a fitymám a makk alatt gyürü szerüen szoros nem mindig csuszik vissza. Erekcióalatt is érzem hogy szoros.
Könnyen hátra huzhato de visszahuzáskor érzem hogy ugrik egyett a makk pereménél.
Voltam már vele orvosnál.
Legutobb gyulladás csökkentőt kaptam nem tudom mire mivel begyuladva nincs és nem is volt.
Védekezés macerás tizből 2x 3x becsipi a fityma és a makk közé az ovszert.
Mit lehet a megoldás.

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Kedves Ádám,

Nagy valószínűséggel műtéti megoldásra (körülmetélés) lesz szükség. Vizsgálatot javaslok rendelőnkben.

Üdvözlettel: Dr. Kállai László
https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alig kellett várni

Minden rendben zajlott. Várni szinte alig kellett.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK