Kis méretük és törékenységük ellenére a herék a legfontosabb reproduktív szervek a férfiaknál. Éppen ezért aggodalmat okozhat, ha valaki elváltozást vesz észre a herén vagy a herezacskón. A herezacskó duzzanat egy gyakori, herét érintő probléma, ami miatt érdemes urológushoz fordulni. Sokan nem gondolják, de a herezacskó duzzanat here visszértágulatra is utalhat!
Hogyan jellemezhető a herezacskó duzzanat?
Állhat here visszértágulat a herezacskó duzzanat hátterében?
Milyen betegség a here visszértágulat?
Milyen más betegségekben alakulhat ki herezacskó duzzanat?
Hogyan lehet eldönteni, hogy a herezacskó duzzanat here visszértágulat vagy valami más miatt jött létre?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A herezacskó duzzanat egy gyakori elváltozás a herén. Más szervekhez hasonlóan a herék is a vérkeringés fokozásával és a többlet szövetközti folyadék képződésével válaszolnak a különböző károsító hatásokra. Ezek miatt létrejöhet herezacskó duzzanat. Herezacskó duzzanat estén a herék nagyobbak, mint szokásos esetben, a bőr gyakran fényesnek tűnik, és a herezacskó vöröses elszíneződése is gyakori kísérőtünet. Számos különböző körülmény vezethet a herezacskó duzzanat kialakulásához, a heresérüléstől kezdve a cisztákon át a hererákig, de akár here visszértágulatra is utalhat a herezacskó duzzanat. Mivel a herezacskó duzzanat sok herét érintő betegség tünete is lehet, érdemes mihamarabb kivizsgáltatni. Az urológus szakorvos több szempontot is figyelembe véve végzi a herezacskó duzzanat kivizsgálását, ezek a szempontok ugyanis segítséget nyújtanak a diagnózis meghozatalában. A herezacskó duzzanat kivizsgálása során a következő jellemzőket érdemes megfigyelni:
A herefájdalom kapcsán sokan a legrosszabbra gondolnak, hacsak nem olyan egyértelmű oka van, mint például egy sérülés. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a fájdalom gyakori okait vette számba, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizsgálat a súlyosabb betegségek kizárása miatt is fontos.
Igen, a herezacskó duzzanat egyik gyakori oka a here visszértágulat. Ebben a betegségben ugyanis sérül a vénás vér elszállítása a heréből, ami miatt az megreked a herében és duzzanatot okozhat. Gyakori, hogy a herezacskó duzzanat az egyik első tünet here visszértágulat esetén, ha egyáltalán a páciens észreveszi. Sokszor ugyanis csupán az orvosi, fizikális vizsgálat alatt kerül felismerésre a herezacskó duzzanat és a here visszértágulat. A here visszértágulat tünetei akkor válnak kifejezettebbé, amikor súlyosabb lesz a betegség. A here visszértágulat tünetei a következők lehetnek:
A here visszértágulat (varicocele) a herezacskóban található vénák kitágulását jelenti. Akkor jön létre, ha a herezacskó vénáiban pangásnak indul a vér. A herék ugyanis gazdag érhálózattal rendelkeznek, egy érelzáródás pedig elindíthatja a vér pangásának és a here visszértágulat létrejöttének a folyamatát. Az érelzáródás hátterében több dolog is állhat: például a hasi nyomás tartós növekedése, a vénák billentyűinek meghibásodása (a láb visszeres betegségéhez hasonlóan) vagy kötőszöveti gyengeség. Az érelzáródás miatt nem tud elfolyni a vénás vér a heréből, ami miatt elkezd összegyűlni, és here visszértágulat alakulhat ki. A here feladatai közé tartozik a spermiumok termelése, amihez egy kicsit alacsonyabb hőmérsékletre van szüksége, mint ami a testünkben uralkodik. Az összegyűlő vénás vér azonban azonos hőmérsékletű és elkezdi felmelegíteni a herét, amiben így sérülhet a spermiumok termelése. A here visszértágulat tünete, a herezacskó duzzanat mechanikailag is károsíthatja a herét és nehezítheti a feladatai elvégzésében. A here visszértágulat éppen ezért jelentős és sokszor kezelést igénylő betegség, ugyanis hosszútávon károsíthatja a heréket, és akár meddőséghez is vezethet.
A here visszértágulat – és a herezacskó duzzanat is – érintheti az egyik, vagy mindkét oldali herét. Érdekesség, hogy gyakrabban fordul elő here visszértágulat a bal oldali herében, ennek hátterében az erek kissé különböző lefutása áll a két oldalon. A here visszértágulat az egyik leggyakoribb urológiai probléma, mely főként a fiatal férfiak (10-35 év közöttiek) körében fordul elő. A here visszértágulat általában nem okoz panaszokat, de súlyosabb esetekben kellemetlen, húzó érzés jelentkezhet a herezacskóban, főleg állás vagy megerőltetés során. A here visszértágulat mégis könnyen felismerhető - akár egy rutin vizsgálat során is - az urológus számára, ugyanis változó mértékű herezacskó duzzanat kíséri a betegséget. Bizonytalan tünetek esetén is érdemes felkeresni egy szakorvost, aki gyorsan és pontosan tudja azonosítani a problémát!
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A herezacskó duzzanat nem csupán a here visszértágulat tünete, hanem sok más betegségben is kialakulhat. Ezek közül néhányan ártalmatlanok, míg mások komoly, súlyos betegségekig fajulhatnak. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy a here visszértágulat mellett mi minden állhat a herezacskó duzzanat hátterében:
Fájdalom, duzzanat, terméketlenség esetén is fontos a here ultrahang vizsgálat - Ultrahang Központ
Hogyan javítható a termékenység? - Endokrin Központ
Magas vérnyomás is állhat a férfi meddőség hátterében - Trombózis és Hematológiai Központ
A herevisszér tágulat a spermiumképződést is zavarhatja - Urológiai Központ
A herezacskó duzzanat okát urológus szakorvossal lehet kivizsgáltatni. Ezt érdemes minél hamarabb megtenni, hiszen ahogyan az előző bekezdésben is bemutattuk számos különböző, esetenként súlyos állapot is állhat a herezacskó duzzanat hátterében. A here visszértágulat diagnosztizálásához általában elegendő a fizikális vizsgálat. Az orvos kitapintja a herezacskót, hogy megállapítsa, a vénák megnagyobbodtak-e. Ez könnyebben azonosítható akkor, amikor a beteg álló helyzetben van. A fizikális vizsgálat a többi kórkép azonosításában és elkülönítésében is segít, ahogyan azt bemutattuk az első bekezdésben. A többi kórkép pontos diagnózisához és a here visszértágulat súlyosságának meghatározásához ultrahangvizsgálatra is szükség lehet. Az ultrahang a leggyakrabban használt képalkotó eljárás a herezacskó duzzanat okának feltárásában. Herevisszér tágulat esetén a megnagyobbodott vénák jól láthatóak rajta. Fertőzés gyanúja esetén vér- és vizeletvizsgálatok is végezhetők a gyulladás jeleinek kimutatására. Szükség esetén az orvos további vizsgálatokat is javasolhat, például MRI-t vagy CT-t, ha daganatra vagy a herezacskó tágulat más ritkább okára gyanakszik.Téma szakértői