A herevisszér tágulat az esetek többségében tünetmentes, de akár fájdalmassá is válhat. Jellemzően aszimmetrikusan alakul ki: az érintett oldali here kisebb, a herezacskó azonban nagyobb lehet, és kellemetlen, elnehezült , húzó érzés jelentkezhet a herezacskóban. Tünetek esetén érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, a szövődmények kialakulásának megelőzése végett.
Here visszértágulat felismerése
Here visszértágulat lehetséges szövődményei
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A herék az embrionális korban szállnak le a herezacskóba, ugyanis ott optimális a hőmérséklet a spermium képzéshez. A herékben található vénák sűrű hálózatot alkotnak here, majd feljebb haladva egyesülnek. A here visszértágulat (vagy más néven varicocele) egy olyan állapot, amikor a herezacskóban található vénák kitágulnak és a normálisnál nagyobb lesz az átmérőjük, így a vér pangani fog bennük. A here visszértágulat gyakrabban jelentkezik a bal herénél, de jelentkezhet a jobb herénél vagy mindkettőnél egyszerre is.
A here visszértágulat általában fájdalommentes, de bizonyos esetekben fájdalom és kellemetlenség is előfordulhat a herezacskóban. A here visszértágulat érintette férfiaknál csökkenhet spermiumtermelés, így a termékenység is.
A here visszértágulat (varicocele) általában fájdalommentes állapot, és sok férfi észre sem veszi a tüneteket, különösen akkor, ha enyhe vagy közepes mértékű a here visszértágulat. Azonban ha az alábbi tünetek jelentkeznek, akkor felmerül a here visszértágulat gyanúja:
Fontos megjegyezni, hogy sok férfi nem tapasztal tüneteket here visszértágulat esetén, csak ha súlyos stádiumban van már. Ha azonban bármilyen kellemetlenséget vagy gyanús tünetet észlel a herezacskó területén, érdemes felkeresnie orvosát, urológusát a mihamarabbi kivizsgálás és a kezelés megkezdésének érdekében.
A here visszértágulat (varicocele) kialakulásának pontos oka nem teljesen ismert, de több tényező is hozzájárul a here visszértágulat kialakulásához. Az alábbi okok állhatnak a here visszértágulat kialakulásának hátterében:
Fontos megjegyezni, hogy a here visszértágulat kialakulásában több tényező együttesen játszik szerepet, és legtöbb esetben nem lehet egyértelműen meghatározni egyetlen kiváltó okot. Az egészségügyi szakemberek általában a páciens teljes kórtörténetét és klinikai állapotát értékelik annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb kezelést tudják ajánlani here visszértágulat esetén.
A here visszértágulat felismerése és kivizsgálása során az orvos általában több lépést követ, hogy meghatározza a here visszértágulat hátterében álló okott és annak súlyosságát. Here visszértágulat esetén az orvos először részletesen kikérdezi a beteget a tüneteiről és az esetleges korábbi egészségügyi problémáiról. Ezután a fizikai vizsgálat következik, amely során az orvos megvizsgálja a herezacskót állva és fekve is, hogy megfigyelje a kitágult vénák okozta duzzadását, illetve változását a testhelyzettől függően. A duzzanat mértékének megállapítása, fontos a here visszértágulat súlyosságának megbecslésére. Here visszértágulat esetén az ultrahang vizsgálat segítségével lehet megfigyelni és értékelni a herezacskóban található véredények állapotát és méretét. Ez a leggyakrabban alkalmazott módszer a herevisszértágulat diagnosztizálására. Néha más képalkotó eljárásokra, például CT vagy MRI vizsgálatra is szükség lehet a herevisszértágulat pontosabb megítéléséhez, különösen akkor, ha az ultrahang eredményei nem egyértelműek. Here visszértágulat esetén egy alkalmazott diagnosztikus módszer a spermatikus vénákba történő kontrasztanyag beadása (venográfiás vizsgálat) is. Ez egy ritkábban alkalmazott eljárás, amely során kontrasztanyagot adnak a spermatikus vénába, majd röntgenvizsgálattal nyomon követik a véredények állapotát és a visszaáramlás mértékét a here visszértágulat súlyosságának felmérése.
Miután megállapították a here visszértágulat diagnózisát és súlyosságát, a kezelőorvos megbeszéli a kezelési lehetőségeket a beteggel. A herevisszértágulat kezelése általában az állapot súlyosságától és a tünetektől függ, és lehet konzervatív (pl. támogató alsónemű viselése, fájdalomcsillapítók szedése) de akróár szükség lehet sebészeti beavatkozásra is (pl. visszér ligálása vagy eltávolítása). Fontos azonban megjegyezni, hogy minden egyes eset egyedi, és az orvos döntése alapján történik a legmegfelelőbb kezelési módszer kiválasztása here visszértágulat esetén.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A here visszértágulat kezelése általában az állapot súlyosságától és a tünetektől függ. A here visszértágulat kezelése lehet konzervatív vagy sebészi, és az orvos általában az eset egyedi jellemzőit figyelembe véve dönti el, hogy melyik módszer a legmegfelelőbb. A here visszértágulat leggyakoribb kezelési módszerei közé tartoznak az alábbiak:
Néha, különösen enyhe here visszértágulat esetén, az orvos lehet, hogy csak rendszeres követést javasol, és tüneti kezelést javasol (például fájdalomcsillapítók használata).
Fontos megjegyezni, hogy minden egyes eset egyedi, és a kezelési lehetőségek a here visszértágulat súlyosságától, a beteg egyéni egészségügyi állapotától és preferenciáitól függenek. Ezért fontos, hogy az orvos minden esetben egyéni megközelítést alkalmazzon here visszértágulat esetén és megfelelően tájékoztassa a beteget a lehetséges kezelési lehetőségekről.
A herefájdalomnak számos forrása lehet, ezért mindenképpen szükség van a panasz kivizsgálására. Az esetek nagy többségében nincs szükség azonnali műtétre, de ondózsinór csavarodás esetén csak a gyors beavatkozás mentheti meg a szervet. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a herefájdalom lehetséges okairól beszélt.Kapcsolódó cikkünk
Herefájdalom - mikor szükséges az azonnali műtét?
Ha a here visszértágulat nem kerül időben felismerésre és későn kezdik el kezelni vagy akár egyáltalán nem is kezelik, komoly szövődmények alakulhatnak ki. A here visszértágulat okozta szövődmények megelőzése végett, nagyon fontos a rendszeres urológiai kivizsgálás, illetve hogy ha tünetek jelentkeznek, akkor mihamarabb orvoshoz forduljon a páciens.
Ezen szövődmények elkerülése érdekében fontos a here visszértágulat megfelelő kezelése és rendszeres nyomon követése. Ha bármilyen tünetet észlel, amely here visszértágulat gyanúját veti fel, ne habozzon felkeresni orvosát, hogy időben megfelelő kezelést kapjon és megelőzze a here visszértágulat okozta szövődmények kialakulását.
Téma szakértői
Herefájdalom - Urológiai Központ Heresérv - Urológiai Központ Herék önvizsgálata - Urológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: