A hátfájás egy igencsak gyakori panasz, a népesség több mint 80%-át érinti élete során. A hátfájás egyre fiatalabb korban kezdődik, melynek hátterében valószínűleg a mozgáshiányos, ülő életmódunk áll. A hátfájás gyakoriságából ered, hogy számos betegség okozhatja, köztük kisebb, pár nap alatt múlóak és súlyos betegségek is. A hátfájás hátterében ki kell zárni a daganatos betegségeket, ugyanis előfordulhat, hogy egy daganatos betegség, a hólyagrák a hátfájás okozója.
Hólyagrákkal kapcsolatos szolgáltatásaink az Urológiai Központban?
Hogyan alakul ki a hátfájás?
Milyen okok állhatnak a hátfájás mögött?
Vajon a hátfájás a hólyagrák tünete is lehet?
Milyen más tünetek jellemzik a hólyagrák fennállását?
Kiknél gyakoribb a hólyagrák előfordulása?
Hogyan történik a hólyagrák kivizsgálása?
Mi a hólyagrák kezelésének a menete?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A hátfájás létrejöttében számos szerv részt vehet. A hátfájás lehet akut vagy krónikus eredetű. Akut eredetű hátfájás csak pár napig vagy hétig tart és hátterében egy jól meghatározott cselekmény, például sérülés, baleset vagy rossz mozdulat áll. A sérülések érinthetik a gerincet körülvevő izmot, szalagokat, csontokat vagy magukat az idegeket. A hátfájás krónikus eseteiben a tüneteket folyamatosan fennállnak vagy az idő múlásával rosszabbodnak. Ennek hátterében leggyakrabban a helytelen testtartás, túlerőltetés, porckopás, csontritkulás vagy a gerincsérv állhat. A hátfájás lehet lokalizált vagy nagyobb területre kiterjedő hátfájás, és a hátfájás intenzitása is változhat az egyének között, valamint idővel.
Ahogyan korábban is írtuk, a hátfájás számos különböző okból adódhat, és az egyéni esetek eltérhetnek. Ha valaki tartós vagy súlyos fájdalommal küzd, vagy a hátfájás más tünetekkel is társul, mindenképpen javasolt az orvosi konzultáció. A fizikai aktivitás, a helyes testtartás fenntartása és a megfelelő testsúly fenntartása is segíthet a hátfájás megelőzésében. Az alábbiakban összegyűjtöttük a hátfájás hátterében álló leggyakoribb okokat:
Fontos megjegyezni, hogy habár a fent felsorolt betegségek, állapotok miatt alakul ki a leggyakrabban hátfájás, más is okozhatja. A hólyagrák egy olyan daganatos betegség, ami előrehaladott stádiumában lehet a hátfájás okozója. Mint minden daganatos betegség, így a hólyagrák korai felismerése is kiemelten fontos a sikeres kezelés szempontjából.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A hólyagrák egy olyan rosszindulatú daganatos betegség, amely a húgyhólyagot érinti. A hólyagrák a világon széles körben elterjedt, kialakulásában a dohányzás egy erős kockázati faktor. A húgyhólyag az alhasi részen található üreges izmos szerv, melynek feladata a vizeletet tárolása. A hólyagrák leggyakrabban a hólyag belsejét borító sejtekből, az úgynevezett urothelsejtekből indul ki. Az urothelsejtek a vesében és a vesét a hólyaggal összekötő csövekben (ureter) is megtalálhatóak. Az urothelsejtekből kiinduló daganat ennek következtében érintheti a vesét és a húgyvezetéket is, de sokkal gyakoribb a hólyagrák. A hólyagrák jól kezelhető korai stádiumban, azonban gyakran visszatér a hólyagrák a sikeres kezelés után. Ennek következtében hosszan tartó utóvizsgálatokra van szükség a hólyagrák esetében, hogy időben felismerjék az esetleges kiújulást, amire a hátfájás is utalhat.
A hólyagrák előrehaladottabb formájának elérésekor alakulhat ki hátfájás. A hátfájás jellemzően csak a hát egyik oldalán jelentkezik, de középen is kialakulhat a hátfájás. Alsó hátfájás akkor jelentkezhet, ha a hólyagrák mérete megnő, vagy a rákos sejtek elkezdenek átterjedni a test más részeire. A hátfájás tehát a hólyagrák előrehaladottabb stádiumának lehet a jele.
A hólyagrák a hátfájás mellett egyéb tüneteket is okozhat. A hólyagrák gyakori tünetei a következők lehetnek:
A krónikus kismedencei fájdalom szindróma kifejezés sokszor a nőkkel fonódik össze, holott a férfiaknál is megjelenhet ez a probléma – elsősorban a prosztatagyulladás kapcsán. Dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A hólyagrák kialakulásában több konkrét kockázati faktort is azonosítottak. Ezek megléte esetén még nem biztos, hogy kialakul a hólyagrák, de az illetőnek annál nagyobb esélye van rá, minél több kockázati faktor igaz rá. A hólyagrák kialakulásában szerepet játszhatnak a következő tényezők:
A hólyagrák felismerése gyakran csak a későbbi szakaszban történik, amikor az olyan tünetek már megjelennek, mint például a hátfájás. A hólyagrák kivizsgálására számos diagnosztikai módszer létezik:
A hólyagrák stádiumának meghatározása ezen vizsgálatok eredményei alapján történik. A hólyagrák legalacsonyabb stádiuma olyan rákot jelez, amely a húgyhólyag belső rétegeire korlátozódik, és még nem növekedett meg annyira, hogy az izmos hólyagfalat is érintse. Ilyen esetben még nem gyakori a hátfájás. A legmagasabb - IV. stádium - a test távoli területein lévő nyirokcsomókra vagy szervekre is átterjedt hólyagrákot jelzi, amilyen állapotban gyakran hátfájás is fennáll. Stressz a hátfájástól, hátfájás a stressztől - Fájdalom KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az életmód szerepe a daganatos betegségekben - Életmód Orvosi Központ
3 hatékony módszer hátfájás ellen - Fájdalom Központ
Milyen tünetei lehetnek a húgyhólyagráknak? - Urológiai Központ
A hólyagrák kezelése a betegség stádiumától, típusától és az érintett terület kiterjedésétől függ. A hólyagrák alapvető kezelési lehetőségei közé tartozik a sebészeti beavatkozás, a sugárterápia és a kemoterápia. A műtét során az orvosok eltávolítják a hólyagrák által érintett területet vagy akár az egész húgyhólyagot is. A sugárterápia és a kemoterápia célja a daganatsejtek elpusztítása vagy a növekedésük megfékezése. A célzott, biológiai terápiák és az immunterápia is segíthetnek a hólyagrák sikeres kezelésében. Ezeken a területeken folyamatos kutatás zajlik a hólyagrák minél hatékonyabb kezelése érdekében.Téma szakértői