Ha a várva várt gyermekáldás nem érkezik, mely minden 7 párnál így történik, akkor ritkán merül fel, hogy akár a férfi részéről is lehet probléma. Így a kivizsgálás sokszor csak akkor kezdődik, amikor a nőnél nem találnak meddőséget kiváltó okot, pedig az esetek 20%-ban mindkét félnél, az esetek 40%-ban a férfiaknál keresendő a meddőség oka.
Meddőségről, akkor beszélünk, ha minimum egy éven keresztül, aktív nem életet élve és a fogamzásgátlók mellőzése mellet nem történik meg megtermékenyítés. Ez a probléma világszerte minden 7. párt érinti. A meddőségnél az ok a nőknél, vagy a férfiaknál, de akár mindkettő félnél jelentkezhet. A meddő párok esetében 40-50%-ban a férfiaknál derül ki probléma kivizsgálás során. Így érdemes a kivizsgálást a pár férfi és női tagjánál egyszerre elkezdeni. Amíg a nőknél a meddőséget a nőgyógyász vizsgálja, addig a férfiakkal az andrológus foglalkozik.
A férfiaknál a közösülési képesség, a megfelelő mennyiségű és minőségű ondó, annak akadálymentes ürülése és a fertőzésmentesség az alapfeltétele a fogamzóképességnek. A fogamzóképes ondó 2-5 ml, melyben a spermiumok száma 20millió/ml feletti, illetve a jól mozgó sejtek aránya legalább 70%. Az ondó elfolyósodik 20 percen belül és enyhén lúgos vegyhatású. Ha ezek közül bármelyik paraméter nem felel meg, akkor a fogamzásgátlás csökken.
Férfiklimax, vagy andropauza akkor jelentkezik, ha a a tesztoszteron hormon szintje lecsökken, melynek következtében egyes hormonok sőtt szervek működése is csökken. Itt többet is megtudhat a férfiklimaxról és kezelési lehetőségeiről.
A nem időben kezelt mumpsz meddőséget okozhat.
Heresérülés vagy herecsaravarodás esetén az időfaktor nagy. Ha 6 órán belül nem történik beavatkozás, akkor a károsodás miatt meddőség jöhet létre.
A férfimeddőségnek tünetei észrevétlenek. Ha genetikai ok áll a háttérben, akkor a hozzákapcsolódó problémáknak lehetnek tünetei. A meddőségre általában akkor gondolnak, ha egy éven túl a megtermékenyítés nem történik meg.
A férfimeddőség vizsgálatát az andrológus végzi, és speciális spermavizsgálatok segítségével állítja fel a diagnózis.
A vizsgálat során makroszkóposan az ondó térfogatát, színét, méretét, vegyhatását, viszkozitását és elfolyósodási idejét, illetve mikroszkóp alatt a spermiumok számát, mozgását és alakját nézik. Ez a vizsgálat még önmagában nem ad diagnózist, ha itt negatív eredményt kapunk, attól még fennállhat a meddőség.
Az érett spermiumok arányát nézi., ezzel a szakorvos meg tudja becsülni a termékenyítő képességet. Az éredt hímivarsejtek a petesejt burkában lévő hialuronsavhoz kötődnek. A vizsgálat során is azt nézik, hogy a kicseppentett hialuronsavhoz mennyi spermium kapcsolódik.
A hímivarsejt DNS károsodását mutatja ki. A töredezettséget a sejtek anyagcseréje során káros mértékben képződő reaktív oxigéngyökök okozzák. Ha a töredezettség 30% fölötti, akkor a spontán teherbe esés esélye, normál spermiumszám és morfológia mellett is alacsony.
A vizsgálattal a spermiumokat károsító reaktív oxigén gyökök mutathatóak ki. Ezek a szabadgyökök a sejtek anyagcseréje során jönnek létre és ha a a mennyiségük meghaladja a szükséges mértéket, akkor DNS károsodást okoz a hímivarsejtben.
A vizsgálat kimutatja, hogy a spermiumban termelődik-e a hímivarsejtek ellen antitest. Jelenlétük gátolja a spermiumok eljutását a petesejthez
A spermiumok és a méhszájból nyert nyák kölcsönhatását vizsgálják, ovulációközeli időben. Összeférhetetlenség esetén a hímivarsejtek a nyákkal érintkezve lebénulnak.
A meddőségi kivizsgálás része, hogy a nemi betegségek is kizárásra kerüljenek.
A genetikai eltérések sajnos nem gyógyíthatóak, így spermadonáció vagy örökbefogadás jön szóba. Ha lehetséges biopsziával egészséges spermiumokat nyerni, akkor az azzal történő mesterséges megtermékenyítés lehetséges. Ha hormonprobléma az ok, akkor hormonpótlással a meddőség kezelhető. Ha fertőzés áll a háttérben, akkor célzott antibiotikumok kezelést kell alkalmazni és a teljes gyógyulásig csak óvszerben élhető nemi élet, az esetleges felülfertőzések elkerülése érdekében.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be urológushoz!