Férfiak stressz inkontinenciája

Férfiak stressz inkontinenciája

Módosítva: 2024.09.27 19:55

A vizeletinkontinencia egy gyakori és nagyon is kellemetlen állapot, amely a vizelet akaratlan elvesztését jelenti. Habár a vizelet inkontinencia gyakrabban érinti a női nemet, azonban a férfiak sincsenek védve ellene. A férfiak stressz inkontinenciája hátterében elsősorban prosztata problémák állnak, amik akadályozzák a vizelet normál ürítését.

Hogyan történik a vizeletürítés és mi a húgyhólyag feladata?
Mit jelent a férfiak stressz inkontinenciája?
Mi a különbség a nők és a férfiak stressz inkontinenciája között?
Milyen más inkontinencia típusok fordulhatnak elő a férfiaknál?
Hogyan jöhet létre a férfiak stressz inkontinenciája?
Hogyan vizsgálható ki a férfiak stressz inkontinenciája?
Milyen módokon kezelhető a férfiak stressz inkontinenciája?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Hogyan történik a vizeletürítés és mi a húgyhólyag feladata?

A húgyhólyag egy izmos falú, üreges szerv a kismedencében. A húgyhólyag feladata a vizelet ideiglenes tárolása, mielőtt az kiürülne a szervezetünkből. A vizelet tartalmazza a felesleges vizet, valamint olyan anyagcsere termékeket és salakanyagokat, amikre már nincs szüksége a szervezetnek, sőt kimondottan károsak is lehetnek nagy mennyiségben a szervezet számára. A vesék folyamatosan termelik a vizeletet, ami a húgyvezetékeken (uretereken) keresztül jut le a húgyhólyagba. A húgyhólyag fala rugalmas: mind az izomzata, mind a belsejét borító uroepithel réteg révén képes tágulni. Ez teszi lehetővé, hogy nagy mennyiségű vizeletet tároljon, akár 400-600 ml-t is.

Már pár éves korunkban megtanuljuk, hogyan szabályozzuk a vizelet ürítését. A vizeletürítés akaratlagos folyamattá válik, akkor és ott ürítjük, ahol a társadalmi, szociális normák megengedik. Ennek az akaratlagos folyamatnak a hátterében azonban több szerv együttműködésére van szükség. A húgyhólyag falában lévő simaizmok kontrollálják a vizelet ürítését. Ahogy a húgyhólyag megtelik, az izmok fokozatosan megfeszülnek és nő a nyomás a hólyagon belül. Ezt érzékelik a receptorok, és jelzik az agynak, hogy eljött az idő a vizeletürítésre. A vizelési inger elküldése már kb. 200-400 ml vizeletnél megtörténik. Az agyunk azonban visszatartja ezt az ingert, és csak akkor engedélyezi a vizelet ürítését, ha megfelelő ehhez a hely és a környezet, vagyis amikor mosdóban vagyunk. Amikor az agy engedélyezi a vizeletürítést, a húgyhólyag falában lévő simaizmok összehúzódnak, és ezzel növelik a hólyag belső nyomását. Ezzel párhuzamosan a húgycső két végénél található két záróizom (belső és külső) ellazul. A belső záróizom automatikusan ellazul, míg a külső záróizom tudatosan irányítható, így mi dönthetjük el, hogy mikor akarjuk megkezdeni a vizelést. Amikor a záróizmok ellazulnak, a húgyhólyag összehúzódása lehetővé teszi a vizelet kiáramlását a húgycsövön keresztül. A vizeletürítés tehát egy komplex, reflexes folyamat, amelyet az idegrendszer, a hólyag izmai és a záróizmok összehangolt működése szabályoznak. Amennyiben bármelyik komponenst betegség vagy károsodás éri, megsérülhet ez a szabályozási folyamat, ami oda vezethet, hogy nem tudjuk kontrollálni a vizelet ürítését és akaratlanul is létrejön a bevizelés vagy a vizelet szivárgás. Ezt nevezik vizelet inkontinenciának.

Mit jelent a férfiak stressz inkontinenciája?

A vizelet inkontinencia a vizelet akaratlan elvesztését, a vizelet ürítés szabályozásának a zavarát jelenti. A vizelet inkontinenciának számos típusa létezik, melyek közül a férfiak stressz inkontinenciája a férfi nemnél terhelésre fellépő vizelettartási gondokat takarja. A stressz inkontinencia név is abból származik, hogy a vizelettartási panaszok fizikai megerőltetés, stressz hatására alakulnak ki. A férfiak stressz inkontinenciája akkor jelentkezik, amikor nagy nyomás helyeződik a hólyagra. A háttérben a medencefenék és a húgyutak meggyengült izmai állhatnak. Normál körülmények között ezeknek az izmoknak a feladata, hogy ellentartsanak a vizelettel megtelő húgyhólyag nyomásával szemben. A férfiak stressz inkontinenciája esetén azonban ez a funkció sérül és az izmok nem minden esetben tudnak ellentartani. Hogyha a növekvő vizeletmennyiség mellett egyéb megterhelő, hasűri nyomást fokozó tényező is fennáll, akkor ezek az izmok elengednek és létrejöhet a vizelet szivárgás, csepegés vagy maga a bevizelés.

A férfiak stressz inkontinenciája esetén tehát a hasra és a hólyagra gyakorolt bármilyen extra nyomás vizeletvesztéshez vezethet. A hasűri nyomás fokozódását okozza például a köhögés, nevetés, tüsszentés, futás vagy nehéz tárgyak emelése. Ezek mind nyomást (stresszt) gyakorolnak a hólyagra, ami az izmok gyengesége miatt vizeletet veszít.

Kapcsolódó cikkünk

Ilyen fokozatai vannak a méhsüllyedésnek

A menopauza, a hüvelyi szülés, az elhízás és más tényezők is hajlamosíthatnak a méhsüllyedésre, amely az életkor előre haladtával egyre több nőt érint. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa szerint már a probléma enyhébb fokozatainál is fontos orvosi segítséget kérni, ugyanis az időben megkezdett kezelés súlyos állapotokat előzhet meg.

Mi a különbség a nők és a férfiak stressz inkontinenciája között?

A nők nagyobb valószínűséggel tapasztalják a vizelet inkontinencia tüneteit, azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy férfiaknál is előfordul az az állapot. A férfiak körülbelül 3-10%-a tapasztalja a vizelet inkontinencia tüneteit élete során, és az állapot miatt nagyfokú stresszről számolnak be. Egyes férfiak azt mondják, hogy inkább lennének impotensek, mint inkontinensek.

A vizelet inkontinencia gyakran hasonló tünetekkel, például fokozott vizelési gyakorisággal és sürgető ingerrel jár együtt a férfiak és nők körében egyaránt. Van azonban néhány nemi különbség. A férfiak körében gyakoribb az éjszakai vizelésre való felébredés, valamint a túlfolyásos és a sürgősségi inkontinencia, mint a nőknél. A férfiak stressz inkontinenciája egy ritkább típusnak számít, ez inkább a nőknél gyakori. A férfiaknál az eseteknek csak körülbelül 10%-át teszi ki, de ilyenkor is sok esetben kevert inkontinencia (stressz és sürgősségi együttesen) áll fent. Fontos azonban megemlíteni, hogy a férfiak stressz inkontinenciája ritkábban kerül felismerésre, mint a nőknél. Ennek oka lehet, hogy a férfiak szégyellnek a vizeletürítési panaszaikról beszélni. Pedig sz inkontinencia sok szempontból is korlátozza az érintettek életmódját. Sokan feltérképezik előre a WC-ket azon a helyen, ahova mennek, vagy korlátozzák a társasági összejöveteleket, mert attól félnek, hogy ,,baleset” történne a nyilvánosság előtt.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen más inkontinencia típusok fordulhatnak elő a férfiaknál?

A férfiaknál többféle inkontinencia típus is előfordulhat a stressz inkontinencia mellett. Ezek közül az alábbiak a leggyakoribbak:Férfiak stressz inkontinenciája - Urológiai Központ

  • Túlfolyásos inkontinencia: Túlfolyásos inkontinencia esetén a húgyhólyag nem tud teljesen kiürülni, és a vizelet folyamatosan, kis mennyiségben szivárog. Gyakori tünet a gyenge vizeletsugár és az az érzés, hogy a hólyag nem ürül ki teljesen. A férfiaknál gyakran a prosztata megnagyobbodása vagy prosztatabetegségek állnak a háttérben.
  • Funkcionális inkontinencia: Ebben az esetben nem a húgyhólyag vagy a húgyúti rendszer közvetlen hibája okozza az inkontinenciát, hanem valamilyen fizikai vagy mentális akadály áll fent. Például a beteg nem tud időben eljutni a mosdóba mozgáskorlátozottság, ízületi fájdalmak vagy kognitív problémák (pl. demencia) miatt.
  • Sürgősségi inkontinencia: Hirtelen, sürgető, parancsoló vizelési inger, amelyet nem lehet késleltetni, és vizeletszivárgás következik be, mielőtt elérné a mosdót. A háttérben gyakran áll hiperaktív hólyag, de más idegrendszeri problémák (pl. Parkinson-kór, stroke, sclerosis multiplex), húgyhólyagfertőzés vagy prosztata problémák is okozhatják.
  • Kevert inkontinencia: Ez a típus vegyíti a férfiak stressz inkontinenciája és a sürgősségi inkontinencia jellemzőit. Ilyen esetben egyszerre vannak jelen a két típus tünetei.
  • Reflex inkontinencia: Neurológiai sérülések vagy betegségek következtében kialakult idegrendszeri károsodások is állhatnak az inkontinencia hátterében. Ilyenkor a vizelés váratlanul, figyelmeztetés nélkül történik, mert az idegrendszer nem tudja tudatosan irányítani a vizelés menetét.

Hogyan jöhet létre a férfiak stressz inkontinenciája?

A medencefenék területén bekövetkező strukturális változások vizeletinkontinenciát okozhatnak. A férfiak esetében a leggyakoribb változás a prosztatamirigy megnagyobbodása. Ez a legtöbb esetben egy jóindulatú folyamat, ami szinte minden idősödő férfit érint kisebb-nagyobb mértékben. A prosztata növekedése gyakori vagy sürgős vizelési ingert, éjszakai vizelést és számos egyéb tünetet okozhat. Továbbá a prosztata műtétje a záróizom károsodásához vezethet, ami szintén kiváltó ok lehet a férfiak stressz inkontinenciája esetén.

Hogyan vizsgálható ki a férfiak stressz inkontinenciája?

A férfiak stressz inkontinenciája más vizelettartási panaszokhoz hasonlóan kerül kivizsgálásra. A fizikális vizsgálat és a kórtörténet mellett speciális urológiai vizsgálati módszerek is segítségre vannak a férfiak stressz inkontinenciája kivizsgálása során. Ilyen eszköz lehet például a vizeletáramlási vizsgálat, vérvizsgálat, cisztoszkópia és urodinamikai vizsgálat is. Az is hasznos lehet a férfiak stressz inkontinenciája esetén, ha az illető naplót vezet a vizelési szokásairól és a tüneteiről.

Milyen módokon kezelhető a férfiak stressz inkontinenciája?

A jó hír az, hogy a férfiak stressz inkontinenciája kezelhető. Ez nem azt jelenti, hogy minden esetben teljes mértékben visszatér a vizelettartás szabályozása, de jelentősen csökkenthetőek a tünetek és visszanyerhető a jó életminőség. Az optimális kezeléshez sokszor a kezelési módszerek próbálgatására és kombinációjára van szükség, de meg lehet találni azt a terápiás módszert, ami egyénre szabottan a leginkább hatékony.  Általában az orvosok kezdetben kevésbé invazív kezeléseket javasolnak, majd további lehetőségek felé halad, ha ezek a technikák nem segítenek. A férfiak stressz inkontinenciája esetén az alábbi módszerek segíthetnek:

  • Hólyagtréning
  • Kétszeri vizeletürítés
  • Ütemezett WC-látogatások
  • Az alkohol, koffein és egyéb vizeletkiválasztást stimuláló ételek és italok kerülése
  • Medencefenék-izomgyakorlatok
  • Gyógyszerek (például alfa-blokkolók)
  • Prosztata műtétek prosztata megnagyobbodás esetén
  • Hurok vagy mesterséges húgyúti záróizomzat létrehozása

    Téma szakértői

    Dr. Böszörményi-Nagy Géza

    Dr. Böszörményi-Nagy Géza

    urológus
    Dr. Bajor Gábor

    Dr. Bajor Gábor

    urológus
    Dr. Csutak Magdolna

    Dr. Csutak Magdolna

    urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK