A férfiaknál előforduló véres vizelet hátterében számos ok állhat. Elsőre a vizelet véres látványa igencsak ijesztőnek tűnhet, főként hogyha egyéb tünetekkel is társul. A leggyakoribb kísérő tünetek a fájdalmas vizeletürítés, derék-táji fájdalom, égő érzés vizeletürítéskor, gyakori vizelési inger. Fontos utánajárni, hogy mi állhat a véres vizelet (orvosi kifejezéssel heamaturia) hátterében. Egészen egyszerű étrendi okokól kezdve a banális fertőzéseken át a súlyos betegségekig sok minden okozhatja a férfiaknál jelentkező véres vizeletet. A véres vizelet ráadásul gyakori a férfiaknál is, bármelyik korosztályt érintheti, sokan pedig visszatérő állapotról számolnak be.
Az alábbaikban a férfi véres vizeletről olvashat majd; összegyűjtöttük a férfi véres vizelet tüneteit, leggyakoribb okait, rizikó faktorait, kivizsgálását, kezelését.
Férfi véres vizelettel kapcsolatos szolgáltatásaink
Mik lehetnek a férfi véres vizelet tünetei?
Mi okozza a férfi véres vizeletet?
Mik a férfi véres vizelet rizikófaktorai?
Hogyan diagnosztizálják a férfi véres vizeletet?
Mi a férfi véres vizelet kezelése?
Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.
A legszembetűnőbb tünet a férfi véres vizelet fennállásakor a vizelet megváltozott színe. A véres vizelet rózsaszínnek, pirosnak, vagy akár cola-színűnek is tűnhet, ennek oka, hogy a vörösvértestek megváltoztatják a vizelet eredeti sárgás színét. Kis mennyiségű vér is elegendő ahhoz, hogy a vizelet színe pirosra váltson. Ha szabad szemmel is látható a vér a vizeletben, az nagyobb mennyiségű vérvesztésre utal. Azonban a vérzés lehet olyan csekély, hogy csak a vizeletminta mikroszkópos vizsgálata során kerül felfedezésre. Ilyenkor csupán egy nagylabor vizsgálat során a vizeletminta elemzésekor derül fény a véres vizeletre.
A férfi véres vizelethez fájdalom is társulhat, melynek helye, erőssége és jellege a betegségre specifikus lehet.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését? A piros színű vizelet legyakoribb oka, hogy vörösvértestek találhatóak a vizeletben, mely megváltoztatja a színét. A férfi véres vizelet hátterében számos betegség állhat, mely a vizelet kiválasztásában és elvezetésében részt vevő bármely szervet érintheti; azaz a veséket, a húgyvezetékeket, húgyhólyagot, húgycsövet. Ugyanakkor szisztémás, egész testet érintő okok, genetikai tényezők és gyógyszerek is közre játszhatnak abban, hogy véres vizeletet tapasztaljanak a férfiak. Azonban a színváltozás hátterében fiziológiás okok is állhatnak, amik a mindennapi életünk részei és egyáltalán nem jelentenek betegséget.
Táplálék, gyógyszerek: Érdekes módon, bizonyos táplálékok nagy mennyiségű fogyasztása, például cékla evése pirosra színezheti a vizelet színét. Ezenkívül a feketeszeder is vörös vizeletszínt eredményez, míg a rebarbara sötétbarnássá árnyalhatja a vizelet színét. Ugyanígy bizonyos gyógyszerek, például phenazopyridine vagy a thioradizine is vörösre festheti a vizeletet. A warfarin és a rifampicin narancs színűre, a metronidazol pedig sötétbarnára változtathatja a vizelet színét. Így érdemes visszagondolnunk étrendünkre, átnézni a gyógyszereinket, hogy talán ők okozhatták-e az elszíneződést.
Bár leggyakrabban húgyúti fertőzés következtében jelentkezik a vizelés alatti és utáni égő érzés, vannak más betegségek is, amelyek hasonló tünetet okozhatnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint a kivizsgálás egyik legfontosabb célja, hogy pontos diagnózisra épülő kezelés kezdődhessen el.
Minden férfi tapasztalhat véres vizeletet, gyermekektől kezdve az idősekig. Azonban vannak bizonyos tényezők, melyek fokozzák a véres vizelet előfordulási gyakoriságát:
Prosztata megnagyobbodás - Ultrahang Központ
Vesekő képződés - Endokrin Központ
Prosztata - Urológiai Központ
Vizelettartási zavar - Nőgyógyászati Központ
Amint látható számos ok állhat a véres vizelet hátterében. Így fontos felkeresni orvosunkat, hogy közösen megtaláljuk az okot a háttérben. A kivizsgálás az anamnézis részletes felvételével kezdődik, külön kitérve a gyógyszerelésre, közelmúltbeli eseményekre (sport, fizikai aktivitás), családi anamnézisre. Ezt követi a fizikális vizsgálat vérnyomásméréssel, a vesék tapintásával ütögetésével, hogy fájdalmasak-e. Szükség lehet prosztata-vizsgálatra is férfiak esetében, ugyanis gyakran prosztata gondok állnak a véres vizelet hátterében. De ami elengedhetetlen, az a vér és vizelet-vizsgálat. Ennek során lehet megállapítani, hogy vannak-e vörösvértestek a vizeletben (még ha eddig nem is látszódtak, mikroszkópos véres vizelet), illetve tenyésztést végezni, hogy valamilyen fajta fertőzés okozza-e a panaszokat. Képalkotó vizsgálatokkal (UH, CT, MRI) a vérzés forrását keresik meg, például vesekövet. Szükség esetén cystoscopia is végezhető, melynek során közvetlenül a húgyhólyagból vesznek mintát, így a húgycsőben történt szennyeződés kizárható.
Néha azonban nem sikerül megtalálni a forrást, hogy mi okozhatta a véres vizeletet. Ilyenkor rendszeres kontroll-vizsgálatok válnak szükségessé, melynek során figyelik a véres vizelet alakulását. Ez különösen fontos, hogyha valakinek magasabb rizikó faktorai vannak a húgyhólyag daganat előfordulására. Ilyenek például a dohányzás, medencét ért besugárzás, vagy bizonyos vegyszerekkel való érintkezés.
A véres vizelet kezelése nagyban függ attól, hogy mi okozta a vizeletben található vért. Fertőzés esetén antibiotikummal lehet a baktériumokat kiirtani, azonban mivel ezek gyakran rezisztens baktériumok (főként a kórházban szerzett fertőzések esetében), így szükség lehet vizelettenyésztést végezni és a kórokozó baktérium antibiotikum-érzékenységét pontosan feltérképezni. Így választható ki a leghatékonyabb gyógyszer a véres vizelet kezelésére. Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >> Rendelés típusa: Rendelés helye: 1147 Budapest, Csömöri út 18. Telefonszám: +36 30 512 1375
Vese- és húgyhólyagkövek esetében a kezelés a kő méretétől is függ. Kisebb méretű köveket konzervatív terápiával is el lehet távolítani: a beteg fogyasszon sok folyadékot, valamint szükség esetén fájdalomcsillapítót és görcsoldót. Nagyobb méretű kövek esetében ultrahang segítségével kisebb méretűekre zúzzák őket, hogy azok már tudjanak ürülni majd vizelettel. Így eltávolíthatóak a véres vizeletet okozó kövek.
Daganatos betegség esetén onkoteam fog dönteni a kezelésről.Téma szakértője
Dr. Rákász István