A prosztata specifikus antigén (PSA) a prosztatamirigy által termelt fehérje. Az emelkedett PSA-szint a prosztatarák jele lehet. De ugyanakkor nemcsak daganat okozhat emelkedett PSA-szintet, hanem például prosztata megnagyobbodás és gyulladás is. A következő cikkben a prosztata specifikus antigénről olvashat, kitérve részletesen, hogy hogyan mérhető, milyen tényezők okozhatják az emelkedett értékét, és azok hogyan kezelhetőek.
Prosztata szűréssel kapcsolatos szolgáltatásaink
Mi az a prosztata-specifikus antigén (PSA)?
Mi számít emelkedett prosztata-specifikus antigén (PSA) szintnek?
Melyek a prosztatarák egyéb kockázati tényezői?
Mi okozza az emelkedett PSA-szintet?
Okoz-e tüneteket az emelkedett PSA-szint?
Hogyan diagnosztizálható az emelkedett PSA-szint?
Mi történik emelkedett PSA-szint esetén?
Hogyan kezelik a prosztatarákot, és az egyéb PSA-szint emelkedést okozó betegségeket?
Kinek érdemes PSA-tesztet végeztetnie?
Mit jelent az emelkedett PSA-szint korábbi prosztatarák után?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A prosztata-specifikus antigén vagy rövidítve PSA egy fehérje, amelyet a prosztata termel. Ha a prosztatamiriggyel probléma van (pl. betegség, megnagyobbodás, daganat), akkor több PSA-t bocsát ki. A magas PSA-szint tehát legsúlyosabb esetben a prosztatarák jele lehet. Éppen ezért fontos szűrni, mérni a PSA értékét, hogy időben elcsíphető legyen a rákos folyamat. 45 év feletti férfiakak javasolt rendszeres prosztata szűrésre járniuk, mely magában foglalja a PSA-szint mérését, illetve a rektális digitális vizsgálatot.
A laborvizsgálatok során a PSA két fajtáját elemzik: a szabad (free) PSA-t és a teljes (total) PSA-t. A total PSA az összes fehérje mennyiséget jelenti (tehát a kötött formában levőket is), míg a free PSA a vérben szabadon keringőeket.
Az American Cancer Society alapján a total PSA eredményei az alábbi rizikót jelölhetik:
Általánosságban elmondható, hogy a magasabb PSA-szint a prosztatarák nagyobb kockázatát jelenti. Azonban fontos figyelni a PSA-szint változását is. Ehhez rendszeres vizsgálatok, a beteg többszöri visszahívása szükséges. Ha folyamatos emelkedést látunk (a PSA-szint két vagy több vizsgálat után is tovább emelkedik) valószínűsítheti a daganat jelenlétét. De a PSA-szint önmagában nem határozza meg, hogy rákos-e vagy sem. Tehát a 4,0 ng/ml vagy magasabb PSA-szint esetén további vizsgálatokra lehet szükség, általában prosztata biopsziára. A biopszia során az orvos egy kis mintát vesz a prosztataszövetből, amin aztán a szövettani feldolgozás során ellenőrizhető, nincs-e benne rák. Az orvosok azonban ma már a PSA-szinttel együtt más kérdéseket is figyelembe vesznek, amikor eldöntik, hogy biopsziát végezzenek-e. Az életkor, általános egészségi állapot, családi és egészségügyi előzményei is szerepet játszanak a döntésben. Két férfi esetében is előfordulhat, hogy a PSA-szint azonos, de a prosztatarák kockázata eltérő. Továbbá a PSA-szint számos egyéb okból is megemelkedhet, így fontos őket is figyelembe venni. Olyan prosztataproblémákat is tükrözhet a PSA-szint emelkedés, amelyek nem rákos folyamat következményei. A krónikus gyulladásokról bizonyított, hogy elősegíthetik bizonyos daganattípusok kialakulását, de vajon milyen összefüggés lehet a krónikus prosztatagyulladás a prosztata daganatos megbetegedése közt? Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa válaszolt a kérdésre.Kapcsolódó cikkünk
Lehet a prosztatagyulladásból prosztatarák?
Magasabb lehet a prosztatarák kockázata, ha Ön:
A prosztatarák az emelkedett PSA-szint fő oka. A PSA-szint azonban az életkor előrehaladtával emelkedik, és különböző prosztatabetegségeket is tükrözhet. Tényezők, amelyek megemelhetik egy személy PSA-szintjét, a következők:
Az emelkedett PSA-szint nem okoz tüneteket, de a prosztataproblémák jele lehet. Tehát azok a tünetek fordulhatnak elő az emelkedett PSA-szinttel, amik a prosztata betegségekre jellemzőek. Például:
A PSA-szint mérésére vérből történik. Vérvételt követően kimutatható a fehérje koncentrációja, a PSA-szint. Léteznek gyorstesztek is a PSA-szint mérésére, amikor ujjbegyből vett pár csepp vér elegendő ahhoz, hogy a teszt kimutassa a 4 ng/ml-nél magasabb PSA jelenlétét. (Hasonlóan működnek a terhességi teszthez.) Körülbelül tíz percnyi várakozási idő után már látható az eredmény, azonban ezeknek a gyorsteszteknek a szenzitivitása nem olyan pontos, nem adnak pontos információt a PSA-szintről.
Ha magas a PSA-szintje, folyamatos ellenőrző vizsgálatokra lehet szükség, hogy kiderüljön, ez egy kiugró érték volt-e (például prosztata gyulladáskor), vagy egyre emelkedő PSA-szint. Ismételt vérvétellel ellenőrizhető a változás, valamint a rektális digitalis vizsgálat (RDV) is sok hasznos információt ad a prosztata mirigy méretéről, göbösségéről, keménységéről. Ha a PSA-szint tovább emelkedik, vagy az orvos az RDV során csomót talál, más vizsgálatokra is szükség lehet, többek között:
Prosztatarák gyanújakor szükség lehet a mirigyből mintát, tűbiopsziát venni. A biopszia szövettani feldolgozása során derül ki, hogy jó vagy rosszindulatú-e a daganat (benignus vagy malignus prosztata daganat). A biopszia véglegesen meg tudja mondani a prosztatarák jelenlétét. A biopszia eredménye a kezelést is befolyásolja. Ha például a biopszia sok rákos sejtet mutat, akkor agresszívabb kezelésre lehet szükség. Prosztatarák gyanújakor további képalkotó vizsgálatokra, CT, MR, PET-CT-re is szükség lehet, különösen áttétek után kutatva. Gyakoriak a csont-áttétek prosztatarákban, ami fájdalmat is okozhat. Prosztata ultrahang vizsgálata - Ultrahang KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Prosztatarák kivizsgálása - Urológiai Központ
Gyakori vizelési inger - Jó ALvás Központ
Jó vagy rosszindulatú? A prosztata megnagyobbodás vizsgálata - Ultrahang Központ
A prosztatarák nem feltétlenül igényel kezelést, attól függően, hogy a daganat milyen lassan növekszik. Fontos a rendszeres találkozók és vizsgálatok betartása, hogy kezelőorvos figyelemmel követhesse a beteg egészségi állapotát, a PSA-szint és a daganat alakulását. A prosztatarák kezelési lehetőségei közé tartoznak:
A prosztatarák kezelése alatt és után továbbra is végezhetnek PSA-szint vizsgálatokat. Ezek a vizsgálatok azt ellenőrzik, hogy a kezelés működik-e, azaz a PSA-szint csökken-e.
Ha az emelkedett PSA-szint hátterében más okok álltak, úgy azok kezelése válik szükségessé. A húgyúti fertőzések kezelhetőek antibiotikummal. A bakteriális prosztatamirigy gyulladása kezelhető antibiotikummal, valamint fájdalomcsillapítókkal a tünetek enyhítése céljából. Krónikus formájában is hasznosak lehetnek a fájdalomcsillapítók, ám ilyenkor a vizeletürítés megsegítése céljából ɑ-blokkolók valamint laxatívumok is adhatóak.
A prosztata megnagyobbodás kezelésére is számos lehetőség áll fent. Ezek magukba foglalják a műtéti, gyógyszeres kezelés és egyéb, speciális eljárásokat. Ilyen esetekben adhatóak gyógyszerek, ɑ-blokkolók, melyek a mirigy simaizomzatának relaxációját, elernyedését fogják okozni. Egy másik gyógyszercsoport, az 5-ɑ reduktáz inhibitorok a mirigy méretét csökkentik (megakadályozzák a mirigy növekedését okozó hormon termelődését). Ha a vizelet elfolyási akadály szövődményeket is okoz, szükségessé válhat műtéttel utat biztosítani a vizelet elvezetésnek. A mirigy mérete lézeres ablációval is csökkenthető.
A PSA-tesztet először a prosztata elváltozásainak megfigyelésére fejlesztették ki olyan férfiaknál, akiknek a kórtörténetében már előfordult prosztatarák. Ezután szélesebb körben kezdték alkalmazni az általános lakosság körében, mint a prosztatarák felismerésének és megelőzésének módját, még mielőtt a tünetek kialakulnának. A rutinszerű szűrés azonban olyan prosztatarákokat is megtalálhat, amelyek lassan növekednek, és nem igényelnek kezelést.
Éppen ezért 45 éves kor felett évente, kétévente ajánlott prosztata mirigy szűrővizsgálatra járni. Ezáltal követhető a mirigy mérete, növekedése, és idejében észrevehetőek a prosztatarák előjelei. A prosztatarák a negyedik leggyakoribb férfiakat érintő daganattípus, így nagyon fontos korán, még kezelhető stádiumában felismerni.
Ha valaki valaha prosztatarák miatt kezelésben részesült, élete hátralévő részében rendszeres PSA-szűréseken kell részt vennie. Az emelkedő PSA-szint azt jelentheti, hogy a rák visszatért. Ilyenkor a már leírt módon további vizsgálatokra lehet szükség, elsőkörben képalkotó vizsgálatokra áttétek után kutatva. A daganat stádiumától függően és a beteg igényeit figyelembe véve dönt majd egy onkoteam a kezelésről.Téma szakértői